Положителното в България за последните 24 часа - 29.09.16
Ученици от Варна спечелиха конкурс за млади учени в Брюксел
Българските ученици Иван Иванов и Василен Цветков спечелиха награда на Европейски конкурс за млади учени (EUCYS), провел се в Брюксел. Там те представиха своя високотехнологичен проект „IntelligentPlanting“ и заслужено получиха приз за „Иновации в храните и агрикултурата“. Момчетата са възпитаници на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ във Варна, предпоследна година на обучение. След успешното представяне, Иван и Василен получиха покана да се върнат в Брюксел през октомври, за да присъстват на конференцията FOOD'2030. Там те ще имат възможност да се запознаят с европейския комисар по наука и иновации Карлос Моедас и комисаря по земеделие в Европейската комисия - Фил Хоган, които също ще вземат участие във форума. Конкурсът EUCYS е ежегодно събитие на Европейската комисия. Всяка година изданието търси първите проекти на млади учени, които имат обещаващо бъдеще. В конкурса се включват участници от близо 40 държави, като тази година за награда се борят сто проекта. Финансирането на конкурса идва като част от „Хоризонт 2020“, като се очаква България да е домакин на някое от следващите издания.
Откриваме по-бързо родните забележителности с нови интерактивни карти
Вече са факт интерактивните карти към 8-те културно-исторически дестинации, които Министерството на туризма разработи съвместно с общините. С това се похвали ресорният министър Николина Ангелкова. "Надяваме се те да Ви помогнат да откривате по-лесно забележителностите на България и да Ви накарат да пътувате повече. Сигурни сме, че има още много какво да видите!", сподели тя. Осемте раздела с най-прочутите български забележителности са: Богатствата на Северозапада, Българска архитектура и занаятчийство Долината на розите и тракийските царе, Магията на източните Родопи, Морските крепости на България, Софийската света гора, Столиците и градовете на българските царе и патриарси и Струма.
150 ЧУВАЛА С БОКЛУЦИ ОТ ТРУДНОДОСТЪПНИ ПЛАЖОВЕ СЪБРАХА ДОБРОВОЛЦИ
Акцията беше организирана от Кметство Ахтопол и Фондация TimeHeroes. Почистени са били няколко ивици на юг от Ахтопол, които дори няман официален статут на плажове, но през лятото са постоянно населени от летовници, въпреки трудния достъп до тях. „Благодарение на 25 неуморими, всеотдайни и загрижени за чистотата на природата доброволци, Кметство гр. Ахтопол и Фондация TimeHeroes успяхме да свършим изненадващо много и тежка работа. Почистихме общо 6 труднодостъпни плажа, някои от които бяха заринати с боклук, напълнихме повече от 150 чувала или около 2 тона изхвърлени от морето отпадъци. Благодарим ви приятели!" написаха някои от участниците в социалните мрежи.
България и Япония засилват сътрудничеството в областта на спорта
Министърът на младежта и спорта Красен Кралев подписа споразумение за сътрудничество в сферата на спорта с Хирокадзу Мацуно, министър на образованието, културата, спорта, науката и технологиите на Япония. Двамата министри обсъдиха възможностите за задълбочаване на традиционно добрите отношения между двете държави и засилен обмен на спортни специалисти. Министър Мацуно предложи съдействие на българската страна за развитие на детско-юношеския спорт чрез програмата Sport for Tommorow, която Япония развива. Според инициативата в задължителната програма на началните и основни училища трябва да са включени 3 часа по физическо възпитание седмично, а след часовете се развиват спортни клубове по интереси във всяко училище. По време на посещението си в Япония министър Кралев проведе среща и с министъра, отговарящ за провеждането на олимпийските и паралимпийските игри Токио 2020 Тамайо Марукава. Двамата обсъдиха програмата на японското правителство Host Town за подготовка на спортисти в тренировъчни бази в страната. Министерството на Марукава може да съдейства на българските спортни федерации и БОК с предварителна информация за възможностите за подготовка за Токио 2020.
България подобрява позицията си в световната икономика с четири места
Според Доклад за глобалната конкурентоспособност 2016-2017г. на Световния икономически форум-Давос България прави крачка напред - за една година тя преминава от 54-то на 50-то място сред 138 държави, включени в изследването. След 2011 г. страната се придвижва се от 74-то до 50-то място, съобщава Центърът за икономическо развитие, партньор на Световния икономически форум. Нивото на индекса се повишава от 4.32 /максимална стойност 7/ до 4.44. България изпреварва редица страни от ЕС: Словения /56-та/; Румъния /62-ра/; Словакия /65-та/; Унгария /69-та/; Хърватия /74-та/. От държавите, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., по традиция най-добре се представя Естония, която е 30-та, а непосредствено след нея е Чехия. В световен мащаб най-конкурентоспособни остават Швейцария, Сингапур и САЩ. Глобалният индекс за конкурентоспособност се формира на базата на 12 фактора, които обхващат цялостното икономическо и социално развитие на страните. През последната година България отбелязва напредък почти по всички фактори. Факторите, които влияят в най-голяма степен за доброто позициониране, са технологичната готовност /38-мо място/, макроикономическата стабилност /42-ро място/, пазара на труда /54-то място/, степента на развитие на бизнеса /79-то място/ и иновативността на бизнеса /65-то място/.
Разкриха антична мозайка в центъра на Стара Загора
Мозайка с впечатляващи размери от близо 60 кв м е украсявала в началото на ІV век основното помещение в аристократичен дом недалеко от центъра на античния град Августа Траяна. На артефакта, голяма част от който е разрушен в далечното минало, попадна археологът от историческия музей на Стара Загора Мария Камишева в хода на спасителни разкопки по трасето на улица „Руски“. Мозайката е изпълнена с цветни мозаечни късчета /тесери/, в централната й част е имало медалион, най-вероятно с изображение на езическо божество. Новооткритата мозайка се родее с уникалното изображение на Дионисиевото шествие, намерено през 2011 г. от Камишева и колегата Димитър Янков на улица „Иречек“ 38 в Града на липите. Според Мария Камишева двете мозайки са редени по едно и също време. И двете са красяли подовете на богати жилища, намиращи се в рамките на крепостните стени. Тепърва ще се решава съдбата на новооткрития артефакт, най-вероятно той ще бъде изваден от мястото и прибран в склад, за да бъде възстановен в пълния му блясък при намиране на външно финансиране.
Първият български борсово търгуван фонд (ETF) дебютира при силен интерес
Първият борсово търгуван фонд (ETF) на БФБ - София, започна да се търгува във вторник при висок интерес. Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (тикър BGX) ще инвестира във всички емисии от индекса SOFIX, като ще следва движенията и съответно доходността им - т.е. доходността му ще зависи от представянето на основния борсов индекс. Създател на фонда е финансовата група "Експат капитал". Българският ETF е един от малкото в Централна и Източна Европа и единственият от този мащаб извън големите капиталови пазари на Русия, Полша и Турция. Пускането му определено е събитие за българския капиталов пазар, който вече осма година страда от липса на ликвидност, нови инвеститори и малко емитенти, а цените на акциите са там, където паднаха през 2008 г. Новият председател на Комисията за финансов надзор (КФН) Карина Караиванова определи пускането му като стъпка към изпълнението на обещанията за развиване на капиталовия пазар у нас чрез предоставяне на нови инструменти. В първия ден от търговията на борсата минаха над 150 хил. акции от фонда, като цената им беше между 1.039 и 1.065 лв. за брой. Tова беше и позицията с най-голям обем изтъргувани акции на борсата за деня.
Готов е идейният проект за пречиствателна станция "Албена"
Има изготвен идеен проект за модернизация и разширение на пречиствателната станция за отпадни води "Албена", която обслужва курортния комплекс "Албена" и селата Оброчище, Кранево и Рогачево. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) има готовност да подкрепи реализацията на проекта и финансирането му по ОПОС 2014-2020 г., едва след като бъде идентифициран в регионалното прединвестиционно проучване като приоритетен и след като приключи реформата във ВиК-сектора на обособената територия. Това обяви министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, при посещение в региона, информарат от МОСВ. Според министър Василева, в оптимистичния вариант, ако документите се внесат до средата на 2017 г., е възможно ремонтът на съоръжението да започне през 2018 г. Съоръжението е изграждано през 1986 г. и досега не е рехабилитирано.