Успелите

Положителното в България за последните 24 часа - 10.08.16

Режисьорът на "Бързи и яростни" облече децата си в разложки носии

Роб Коен – режисьорът на първия филм „Бързи и яростни“ облече дъщерите си в ръчно изработени разложки носии. Човекът, дал началото на една от най-доходоносните поредици в историята на киното, е у нас вече близо 2 месеца за снимките на високо бюджетната лента „Категория 5“.По традиция маститият режисьор купува национални облекла за момичетата си от всички интересни места, които посещава по целия свят. Миналата седмица 8-годишните тризнаци Шон, Джеси и Зоуи посетиха баща си в София.Госпожиците бяха изненадани със специално шити за тях везани кошули, клашници от бял ръчно тъкан шаек, обточен с пъстър гайтан, забрадки с аспри и ширвета за водене на хоро. Идеята младите американки да се облекат именно в носии от Разлог е на Бойка Асиова - тъща на продуцента на филма Моше Диамант. Писателката и журналистка е автор на редица студии и документални филми за фолклорното наследство в родния й край. 

Българска дизайнерка впечатлила Vogue дебютира на Sofia Fashion Week

След London Fashion Week дизайнерката Иванка Христова взима участие в третото издание на Sofia Fashion Week!  Наскоро ви разказахме за талантливата 24-годишна Иванка Христова, която плени модния свят, отвеждайки в Лондон, българските кукери. Нейният моден прочит на един от традиционните български ритуали, впечатли всички. Талантливата дизайнерка придобива популярност покрай събитието Graduate Fashion Week, където представя изумителната си колекцията, вдъхновена от етно мотиви. Иванка се спира на темата Кукери и Български фолклорни традиции. А с какво ще ни изненада в третото издание на sofia Fashion Week, предстои да разберем съвсем скоро. Иванка Христова ще представи свои модели в последната пета вечер от седмицата на модата на 16.09.2016 г. 

Откриха мощи на светец край Силистра

Мощи, които вероятно принадлежат на светец, откриха археолози край Силистра. Частиците от човешки кости са открити в крипта под раннохристиянска базилика в римо-византийския град Залдапа в Добруджа. "При проучванията открихме три крипти. Всички са с много големи размери. Те позволяват в тях да се погребат цели тела на мъченици, които се внасят от извънградските некрополи, където християните, след като получат смъртна присъда, са били погребани", обяснява археологът проф. Георги Атанасов, който е ръководител на разкопките. Припомняме, че мощите на Йоан Кръстител бяха подложени на изотопен и ДНК анализ. Оказа се, че намерените кости наистина са от времето на Исус Христос - първите години на I век от новата ера. Учените потвърдиха и че въпросният мъж е от района на Близкия изток.

Пловдивското звено на БАН работи за високотехнологични компании

Централната лаборатория по приложна физика в Пловдив е създадена с идеята да произвежда едновременно наука и бизнес. И ако трябва да бъдем съвсем точни - бизнес не толкова за себе си, а за онези двадесетина високотехнологични български и чуждестранни компании с представителства у нас, които търсят конкурентни предимства от научното познание. Основната част от приходите на лабораторията, като изключим субсидията от БАН, идват по оперативната програма "Конкурентоспособност" и се ползват за покупка на високотехнологично оборудване. Пловдивската лаборатория по приложна физика притежава още и 3 патента в България, които има право да продава. В момента се разработва и четвърти патент. И всичко това се постига с... вакуум. Затова основната част от оборудването тук са вакуум-машини на световно ниво. Работата в областта на тънките и свръхтънките покрития предопределят и пазарите, за които работи Централната лаборатория по приложна физика. Основният е българският, но чрез чуждестранни представителства на фирми от ЕС на практика голяма част от продукцията се изнася за Европа. 

Българско село има 30 души и пет храма

Санданското село Любовка, което има 30-ина постоянни жители, е с най-много църкви в региона. В селото има 5 храма, а в момента се строи шести. За църковните сгради в Любовка се грижи 82-годишният дядо Йерусалим. Храмовете в селото носят имената на Света Неделя, Свети Илия, Света Богородица, Свети Георги, Свети Никола. В момента се изгражда още един параклис. „Отвсякъде селото е опасано с храмове, параклиси, което говори за вярата на тези хора“, каза отец Георги Танчев-архиерейски наместник на Санданска духовна околия. От 20 години ключовете за местните църкви държи дядо Йерусалим. Най-старият храм “Света Неделя” е построен през втората половина на 19 век. „Камъните за нея са носени на разстояние от 2 км”, разказа Йерусалим Бакалов.

Снимка: Мила Друмева

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара