Положителното в България за последните 24 часа - 11.08.16
Академик Петър Кендеров е удостоен с най-престижната международна награда в областта на образованието
На 30 юли 2016 в Хамбург, Германия, на Световния конгрес по математическо образование акад. Петър Кендеров (председател на УС на СМБ) получи наградата „Пол Ердьош” на Световната Федерация на националните математически състезания. Наградата "Пол Ердьош" е създадена, за да признае приноса на математиците, които са имали значителна роля в развитието на математическите предизвикателства на национално или международно ниво, и които са били стимул за обогатяването на тази наука. Наградените се избират от Съвета на Световната федерация на националните математически състезания по препоръка на подкомисията за WFNMC Awards.
*Бел.ред - връчването на наградата е отразено с вчерашна дата от първоизточника, който цитираме
България със световен шампион по информационни технологии
България вече има своя световен шампион по информационни технологии. Ученикът Георги Бошев от Бургас спечели в конкуренцията на 400 000 участници от повече от 130 държави. Световният MOS шампионат (Microsoft Office Specialist World Championship) се провежда в Орландо, Флорида. Българският шампион е дванадесетокласник в Гимназията с преподаване на английски език "Гео Милев". Подготвяла го е Димитрина Тодорова, учител по информационни технологии в училището.
Златен медал за България от международна олимпиада по математика
Пореден международен успех за България. Този път постижението е на Любомира Димитрова от Свищов, която донесе на родината нов златен медал от международна математическа олимпиада в Хонг Конг. Състезанието, което показва математически способности, е престижно, но до него не се стига лесно. В него право на участие имат само състезатели, спечелили призови места (златен, сребърен или бронзов медал), в провели се преди това две международни състезания - "SASMO" и "Математика без граници". Участниците решават по 30 задачи с отворен отговор, като всички са английски език. Самото състезание продължава 90 минути. Успехът е пореден за осмокласничката Любомира, която учи в СОУ "Николай Катранов". По-рано печели първото място и златен медал в Националното математическо състезание за ученици от профилирани паралелки на училища с чуждоезиков профил, сребърен медал в индивидуалното състезание на финала на Международното математическо състезание "Математика без граници".
Първият български комуникационен сателит е пред изстрелване
Две години след като Булсатком стартира производството на първия български геостационарен комуникационен сателит, компанията е само на 1 тест разстояние от пълната технологична готовност на съоръжението за изстрелване в космоса. Производителят на сателита - водещата в сектора компания - Space Systems/Loral (SSL) официално потвърди, че BulgariaSat-1 е преминал успешно вибрационните тестове – една от важните фази в комплексния тестови процес. Геостационарните сателити орбитират на 36 000 км. над земята, което налага преминаването през интензивни тестове преди изстрелването им в космоса.До пълната техническа готовност на сателита за изстрелването му в космоса, остава само фазата по тестване на антените, в съоръжение, наричано Compact Antenna Test Range (CATR). След като бе финализиран вибрационният тест, BulgariaSat-1 бе изцяло проверен, за да бъде сигурно, че е продължавал да функционира нормално и компонентите му остават напълно невредими. Когато бъде изстрелян, BulgariaSat-1 ще бъде първият български геостационарен комуникационен сателит в историята на България и ще бъде позициониран на българската позиция на геостационарната орбита, осигурявайки директно до домовете телевизионни и комуникационни услуги на Балканите и в други европейски региони.
Британската Future Thinking купува "ДжемСийк кънсълтинг"
Поредната сделка на българския технологичен пазар е станала факт далеч от новинарските емисии. Без излишен шум в края на юни британската компания Future Thinking е придобила "ДжемСийк кънсълтинг", която е специализирана в обработката и анализа на данни, става ясно от съобщение в Търговския регистър. Не е ясна сумата на сделката. Продадената компания има офиси в София и Амстердам. Купувачът e анализаторска и консултантска компания, базирана в Лондон. Сред клиентите й са гиганти като Unilever, Sony, Mercedes Benz и др. От сайта на Future Thinking става ясно, че двете фирми си партнират още преди сделката - от близо година. Транзакцията включва и подразделението на "ДжемСийк кънсълтинг" "Сикуест рисърч енд консултинг", което се занимава с пазарни проучвания и обработка на данни. Според изпълнителния директор на Future Thinking Джон Прийст компанията му ще разшири дейността и компетенциите си и ще прибави офиси в София и Амстердам към локациите си в Оксфорд, Лондон, Париж и Болоня. Общите служители на обединената група ще са близо 300 при приходи от почти 30 млн. паунда.
НБУ прави Център за книгата
В Нов български университет вече работи голям Център за книгата, който обединява Библиотеката, Издателството, Университетските архиви и отдел „Книжарници и книгоразпространение“. Целта на новата структура е да бъде модерен културен и информационен център, който ще разпространява образователните и научно-творческите постижения на университета, обединявайки работата на доказани университетски звена. Работата на центъра ще надхвърли границите на университета и ще бъде обърната към дейности, полезни за университетското образование в национален и международен мащаб. Библиотеката на НБУ е носител на престижните награди „Библиотека на годината“ на Българска библиотечно-информационна асоциация (2013 г.) и на Националната награда „Хр. Г. Данов“ в категория „Библиотеки и библиотечно дело“ (2007 г.). Библиотеката разполага с богат фонд от книги, филми, списания, вестници, звукозаписи на различни езици във всички области на знанието.
Европейската комисия ни отпуска близо 30 милиона евро за електропровод
Европейската комисия оценява енергийните инфраструктурни проекти в България и съседните страни членки като важен приоритет на Енергийния съюз на ЕС. Комисията взе решение днес да отпусне 29.9 милиона евро за строителството на нов 140-километров далекопровод между Добруджа и Бургас. Това съобщиха от Представителството на Европейската комисия в България. Европейския комисар за климата и енергетиката Мигел Ариас Канете заяви: "Новият български далекопровод ще увеличи възможностите за обмен на енергия и ще позволи преноса на нова вълна от чиста енергия от Югоизточна Европа. Това е напълно в съответствие със стратегията за Енергийния съюз, чиято цел е да повиши сигурността и интегрираността на енергийните пазари, като в същото време осигурява възобновяема енергия за гражданите и предприятията." Подкрепата от ЕС за новия български далекопровод покрива 50% от необходимото финансиране. Той ще бъде построен от българския системен оператор "Електроенергиен системен оператор" ЕАД и се очаква да бъде въведен в експлоатация до 2022 г.