Успелите

Положителното в България за последните 24 часа - 26.08.16

Две българчета в топ три на Европейското по шах

Шахматистките ни Габриела Антова и Гергана Пейчева са втора и трета при 14-годишните след 5-ия кръг на 26-ите Европейски индивидуални първенства за момичета и момчета, юноши и девойки до 8, 10, 12, 14, 16 и 18 години. Турнирите се провеждат в Прага (Чехия) и в тях участват над 1300 състезатели. Антова от клуб Шах XXI (София) е без загуба в надпреварата за възрастта си като има 4 победи и 1 реми и се нарежда на втората позиция с 4,5 т. С пълен актив от 5 т. пък е лидерката до момента Александра Малцевская (Русия). Именно срещу нея ще играе Габи в 6-ия кръг. Другата ни представителка в тази категория – Гергана Пейчева, пък е трета с 4 т., след 4 победи и 1 поражение в последната среща. Със същия актив обаче са още 10 състезателки, като само по-добрите допълнителни показатели на Гери я нареждат пред тях.

В България ще се проведе първото състезание по програмиране и роботика

"СофтУни" и инженерната компания "Стил дизайн проект" организират първото по рода си технологично състезание, което обединява традиционния хакатон с роботиката. SpaceR 2016 ще продължи пет дни, събитието е отворено за всеки с интерес към технологиите и ще завърши с ден за презентации пред жури, като трите най-добри проекта или екипа ще получат награда. Какъв точно е наградният фонд предстои да се изясни в следващите дни, а самото състезание започва на 5 септември. "SpaceR е насочено към ученици, студенти и всички запалянковци", разказва Димитър Рангелов от "Стил дизайн проект", а идеята му е да събере на едно място IT общността и да запали малките по технологиите. В този дух е решена и разнообразната програма на робохакатона.В рамките на петте дни на събитието, което ще се проведе в сградата на "СофтУни", ще има както традиционно състезание по програмиране, така и различни занимания за любителите на роботи. Хакатонът ще продължи три дни, като за разлика от общоприетата форма, в която организаторите задават темите, в SpaceR заданията този път ще дойдат от участниците. Три от предложените теми ще бъдат избирани на произволен принцип и ще дадат тон на сървенованието. Екипите ще състезават в две категории - програмиране на приложения и на web developement. Хакатонът ще продължи три дни, като в първия на екипите ще бъдат определени ментори, с които ще работят по време на състезанието. Третият и последен ден на програмисткото предизвикателство отборите ще имат възможност за презентации пред жури.

Намериха под Царевец олтар от ранновизантийска базилика

Олтар на ранновизантийска базилика, върху която е построен манастирът  „Успение на Света Богородица”, разкри проф. Хитко Вачев. Находката излязла още в първите дни след подновяването на разкопките. „Олтарът е най-важната част за всеки култов комплекс. Размерите му, поне засега, доказват, че става дума за базилика. И ако в началото на разкопките наличието на тази базилика беше повече хипотеза за мен, вече съм категоричен, че тя е съществувала. Сега вече не става дума просто за култова сграда, върху която е построен Богородичният манастир, а за базилика. Освен това говорим за чудовищно голяма сграда. Базиликата е 18 м на ширина и 30 метра на дължина, поне толкова сме разкрили засега. Размерите ми дават основание да смятам, че може би става дума за епископска базилика, защото толкова голяма сграда не е случайна. Много силно се надявам да успеем да попаднем на артефакт или архитектура, които да потвърдят тезата“, коментира вчера проф. Хитко Вачев, който е ръководител на археологическата експедиция. Той работи на обекта вече трето лято и винаги заедно с Илиян Петракиев, който е зам.-ръководител на екипа. „Базиликата е датирана към края на V век и е съществувала до началото на VII в., когато е била разрушена. От историята знаем, че по това време – V – VI в., е създаден градът Зикидева и тази базилика като нищо е била епископска резиденция. Когато се оказва, че градът Никополис ад Иструм не може да бъде отбраняван, защото е на равно място, хората се изселват насам, така възниква Зикидева, което от гръцки значи „Градът на Девата”. Този град е заемал територията и на Царевец, и на Момина крепост“, уточнява археологът.

Доброволци садят дървета в Природен парк „Витоша“ по време
на „Моят зелен град“ 2016

Деветото поредно издание на инициативата „Моят зелен град“ ще се състои този септември и по традиция ще има национален обхват. Като част от кампанията, на 10 септември 2016 г. в местността „Офелиите“ на Природен парк „Витоша“ ще бъде засадена втората гора на „Моят зелен град“, а доброволци от цялата страна ще дадат своя принос за една по-зелена България с организирани активности по залесяване, почистване, обновяване и облагородяване на местно ниво.  След като през 2015 г. стотици любители на природата засадиха първата гора, създадена в рамките на инициативата в Банкя, през 2016 г. еко-кампанията ще продължи с фокуса върху залесяването и облагородяването като част от традиционната кауза за опазване на околната среда. Освен засаждането на втората гора на „Моят зелен град“, доброволците ще създадат нови кътове за отдих и ще се обновят и ремонтират съществуващите пространства за пикник в близост до „Яворова поляна“, която е сред най-красивите местности в ПП „Витоша“. Инициативата на Витоша ще се проведе с подкрепата на Югозападно държавно предприятие, ТП “Държавно горско стопанство София” и Дирекцията на Природен парк „Витоша“.

България с щанд на Международния панаир на книгата в Пекин

На 24 август 2016 г. бе открито 23-тото издание на Международния панаир на книгата – Пекин 2016, организиран от Китайската национална издателска корпорация (China National Publications Import & Export (Group) Corporation). В тазгодишния Панаир на книгата участват над 2400 изложители от 86 страни и региона. В контекста на активната политика на Китай по Инициативата 16+1, специални гости в 23-тото издание на изложението са страните от Централна и Източна Европа, съобщиха от Посолството на Република България в Пекин, цитирани от Министерството на културата. Със съдействието на Асоциация „Българска книга”, Министерството на културата и българското посолство в Пекин, България също участва на престижния форум със свой щанд, на който бяха изложени книги, представящи историята, културата и природата на България, детски книги, романи, каталози и друга литература.

Археологическият музей в „Мадара“ вече е достъпен и за хора
с двигателни увреждания

Помощен механизъм за посетители с двигателни увреждания вече е на разположение на туристите в Национален историко-археологически резерват „Мадара”.Новото съоръжение – верижен стълбищен транспортьор, е снабдено със специална гумена верига и електронно управление за движение в двете посоки (нагоре и надолу). То осигурява безопасно изкачване на стълбищните пасажи и предоставя възможност на посетители, използващи инвалидни колички да се придвижат до сградата на археологическия музей, уреден в резервата – един от най-посещаваните туристически обекти в страната. Чрез преодоляване на стълбите, трудно-подвижните посетители ще могат да се възползват от вече изградената туристическа алейна мрежа. До този момент, поради особеностите на терена в Мадара – стръмен релеф, преодолян чрез стълбищни подходи с голям наклон, достъпът на хора с двигателни увреждания бе затруднен. За посетители с двигателни затруднения е закупена и инвалидна количка, която да се използва както като помощно средство за изкачване и слизане по стълбищните пасажи с помощта на верижния транспортьор, така и за придвижване в резервата.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара