Успелите

Помогни на астрономи в лова на галактики!

Звучи невероятно, но е истина. По време на извънредното положение може да помогнеш на известни учени в областта на астрономията да научат повече за новооткрити галактики, ставайки част от „гражданската наука“.

Гражданската наука е все по-популярен термин в обществените среди. С нея се изразява приносът на обществеността по въпроси от научната сфера чрез доброволчески усилия за намиране или сортиране на информация. Всеки желаещ има възможност да помогне на астрономи и астрофизици в лова на галактики.

Това е реалност благодарение на проекта GalaxyZoo, ръководен от астрофизика от Оксфорд Крис Линтън, на когото може да помогнеш при търсене на нови галактики. Работата не е свързана с технически задачи. Астрофизици заснемат нови снимки на неизследвани части от небето и чрез Galaxy Zoo любителите могат да помогнат, като търсят и класифицират нови галактики, които се забелязват на изображенията.

Линтън споделя, че астрономите са изключително добри в правенето на снимки на нови галактики, но не се справят добре със сортирането на информацията за тях.

Проучването на нощното небе предоставя на астрономите огромен набор от нова информация, а привличането на доброволци ще бъде решаващо, за да се разбере каква точно информация е събрана.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Радослав Александров

Елементарно човече, което изучава Международни отношения, обича семплата красота на бита, природата и литературата. С огормен интерес и любов към философията, психологията, религията, историята и футбола.

Оставете коментар

1 коментар

  1. Иво
    2020-04-24 11:31:39 Reply

    Не виждам човек да има някакъв стимул за това. Поне да правеше астрономът някакъв списък в който да се отчита кой какво е открил. Така да се каже да се появи някакъв състезателен момент. Така вероятно много хора ще открият едно и също нещо много пъти и това е загуба на време. Може ли да се разбира веднага дали даденото нещо е вече открито от друг потребител???