Поморийското солено езеро се превърна в дом на колонии от розово фламинго
Колонии от розово фламинго пристигнаха у нас и се настаниха в поморийското солено езеро. Според орнитолози стотици представители на този вид птица ще останат да зимуват тук, заради по-топлото време и изобилието на солничното раче, с което се хранят и от където идва розовият им цвят.
Атанас Атанасов - учител и фотограф, споделя пред БНТ:
Розовото фламинго от начало си беше мечта. Аз мечтаех да отида на Керкини, най-близкото до нас, в Гърция, там да снимам розово фламинго. А то дойде до самия ми дом, защото аз живея много близо до езерото. Както се казва от балкона виждам птиците. Аз живея в Николаев и там розово фламинго съм виждал само в зоопарка. За първи път го виждам в истинската му среда.
Необичайното явление се наблюдава у нас поради топлия климат през зимата. Бургаска област е най-благоприятна за зимуване на птиците, заради големия брой запазени езера. Към момента пернатите се наблюдават непрекъснато от дружеството за защита на птиците. Д-р Петър Янков, орнитолог към БДЗП, коментира:
Има птици от Испания, Франция, Италия и Турция. Броят на птиците се мени. В момента са около 1400, но преди два месеца бяха почти 3 хиляди.
За розовото фламинго
Фламингото е моногамно животно, живее в колонии със стотици, понякога хиляди двойки. Гнездото му представлява конусообразен хълм от глина и тиня. Снася от едно до три яйца. Инкубационният период е 30 дни. Макар че достигат зрялост около третата година, отглеждането на малки започва около петата-шестата година. Фламингото живее средно 32 години.
Цветът на фламингото се определя от количеството каротиноид в храната. Най-младите индивиди са с мръсно сив цвят, който след това преминава в бял (при все още недостатъчност на веществото каротиноид).
Източник на информация: БНТ