Помощта за Украйна продължава
Стотици кашони с хуманитарна помощ тръгват за Украйна, „Грийнпийс“ и Столичната община помагат за даренията на „Мати Украйна“, мобилни екипи извършват регистрация на украински граждани в Бургас, а работодатели от област Враца са в готовност да наемат бежанци. Бесарабски българин подарява жилище на украинка, родила на 3 март, а над 1000 украинци в Китен имат нужда от хранителни продукти.
БЧК
Вече почти седмица доброволчески екипи към всички областни центрове на Българския червен кръст набират дарения за пострадалото население в Украйна. Стотици кашони с хуманитарна помощ вече пътуват за Украйна с 8 автобуса.
"До момента имаме голямо количество дрехи за жени и деца, но имаме малко количество от фенери и батерии, неща за палаткови лагери като отоплителни уреди.", обяснява за bTV Ромуалдас Каминскас експерт Дирекция "Миниджмънт на бедствията" към БЧК.
Той съветва всички дарители да проверят на сайта на организацията от какво има нужда.
„Грийнпийс“ и Столичната община помагат за даренията на „Мати Украйна“
Стотици българи откликнаха на призива на СУОБ „Мати Украйна“ и направиха дарения за хората в Украйна. Те бяха събрани в пространството на „Грийнпийс България“ и Български център за нестопанско право (БЦНП).
"В момента в България има 20 хиляди украински бежанци. Някои хотелиери ги настаняват, но след като от държавата не получават никаква помощ, ги канят да напуснат. Това е голям проблем.", съобщи пред Радио София Олена Коцева, председател на общността на украинските сдружения в България „Мати Украйна“.
„Идва река от хора да даряват. Изпратили сме 3 камиона. Поддържаме връзка с украински доброволчески организации. От тях разбираме от какво се нуждаят.“, допълва още тя.
Изпратеното от България пристига в пункт в Украйна и оттам се разпределя според нуждите. За повече информация може да се следи страницата Помощ за украинските бежанци, каза още Олена Коцева.
Мобилни екипи извършват регистрация на украински граждани в Бургас
Мобилни екипи на Държавната агенция за бежанците са в Бургас. Те извършват регистрация на украински граждани, които искат да получат хуманитарен статут на бежанци. Процедурата включва регистрация, снемане на лични данни, интервю и решение за предоставяне на закрила. Предимствата обяснява директорът на регистрационно-приемателния център в Новозагорското село Баня Димитър Захариев:
"Те ще бъдат автоматично здравноосигурени, децата им ще имат достъп до образование в България, а след като получат закрила, ще имат право и на достъп на пазара на труда".
С предимство се регистрират хора със заболявания.
Работодатели от област Враца в готовност да наемат бежанци от Украйна
Работодатели от област Враца са в готовност да наемат на работа бежанци от Украйна. В бюрата по труда в региона са постъпили запитвания от различни фирми, сред които и големи предприятия. Строителна компания от Мездра осигурява подслон, храна и заетост за 15 семейства. На различни места във врачанска област засега има възможност да бъдат настанени 187 души. В МБАЛ "Христо Ботев" и Комплексния онкологичен център във Враца са предвидени 15 легла за лечение на бежанци. Образователните структури са в готовност да интегрират към учебните заведения украински деца. Следващата седмица към областната управа ще бъде сформиран щаб, който да координира всички дейности за подпомагане на бежанците от войната.
Бесарабски българин дава жилище на украинка, която е родила у нас навръх 3 март
Олена ражда в Бургас, а съпругът ѝ е в Киев. Той е част от въоръжените сили и защитава екологичните обекти, защото е еколог. Когато пада първата бомба Олена тръгва с автомобила си и двете си деца за България. Михайло се появява на бял свят навръх трети март и това трогва бесарабския българин Иван Кирилов, който приютява жената в летния си имот в Приморско.
Чакат над 1000 украинци в Китен, има нужда от хранителни продукти
Над 1000 души - украински граждани се очаква да бъдат настанени в хотели и почивни бази в Китен. Това каза общинският съветник в Приморско Ваня Андонова.
„След понеделник сме се уговорили каквото имаме като дарения, защото много хора се отзовават, започват да пращат за деца дрешки, за възрастни, сме в уговорки това нещо да се събира на едно място и да бъде разпределено от служебни лица по места.“, съобщава за БНР Ваня Андонова.
145 души основно жени и деца, пристигнали от Харков, са настанени в детския лагер Шипка в Китен. През годините в този детски лагер на почивка са идвали основно деца от Украйна.
„Това, от което имат нужда, са хранителни продукти, те си готвят сами. Това е основното. Като ние от петък до сега, благодарение на дарения, Ротари клуб и други фирми, кмета на Китен, сме успели да осигурим храна до вторник, надявам се.“, обяснява зам-областният управител на Бургас Пламен Янев.
Почивната база на БНТ и БНР, както и почивната станция на Софийския университет също се подготвят за настаняването на бежанци от Украйна. До момента в кампанията по събирането на хранителни продукти за изхранването им са се включили от Българския червен кръст, от ротари клуб "Бургас“, както и индивидуални дарители.