Поне 10 хил. чужденци колекционират български марки
Около 10 хил. чужденци колекционират български марки. Търсенето сред състезателите по филателия е предимно на екземпляри от тиражи, издадени в края на XIX и началото на XX век, а сред колекционерите има американци, германци, холандци и руснаци.
Основно колекционерите на български марки си ги набавят по интернет, но родните знаци за заплащане на пощенски услуги се купуват и по изложения и специални изложби. Търесенето на различни теми се определя от временната мода сред филателистите. Например, за миналата година много котирани са били марките на тема "Космос". Преди това популярни сред колекционерите са били българските пощенски знаци с изображения на икони. В началото на тази година търсенето бе насочено към марките с грабливи птици. А по време на олипмийските игри - на екземпляри на тема "Олимпиада".
Интересна е първата масова серия от марки, пусната в обращение от Български пощи. Тя се състои изцяло от екземпляри с изображение на лъва от българския герб. След това се появяват марки с лика на цар Фердинад и цар Борис III, Симеон II, Джеймс Баучър. Интересно са българските пощенски марки от втората половина на 30-те год. XX век. Те изобразяват култури - гордост за българското селско стопанство като тютюна, маслодайната роза, ягодата, слънчогледа, житото и гроздето.
Годишно в България се пускат около 40 вида марки, като техният тираж е между 10 до 16 хил. броя. На художник, за нарисуването на една марка, се дават около 300 лв., но желаещи да рисуват образци за Български пощи липсват. Все по-малко художници се съгласяват да работят в тази област. Макар рисуването на марка да отнема едва няколко часа, хората на изобразителното изкуство рядко се наемат със задачата. Една от причините за това е, че създаването на самия модел марка отнема доста време.
Ежегодно в Министерство на транспорта се предлагат стотици теми за марки на обсъждане, но една няколко десетки достигат до потребителите във вид на готов продукт за пощенска услуга.
Въпреки това, не липсва интерес от страна на българските и чужди филателисти към българските марки.