Поредно признание от ЕС: България бележи най-голям ръст на биологичното земеделие
Според статистически данни на Европейската комисия България води всички държави в Европа с най-голям ръст на биологично земеделие.
Официално направените статистически данни на Европейската комисия въз основа на биологичното земеделие в Европа са непоколебими и всичко води до факта, че България е на челна позиция в този сектор на земеделието. Статистиката е с поглед върху периода между 2010 и 2016 година и показва нарастване на биопрозводствените площи в държавата ни с цели 35%. След нас в класацията се нареждат Хърватия, Франция и Кипър. На дъното на проучването стои Великобритания. Спадът на биоземеделските площи в островната държава е драстичен - 30% за период от 6 години.
Обработваемите площи на територията на Европейския съюз надминават 12 милиона хектара. Годишните темпове на нарастване отбелязват 4,4%. За по-ясна представа върху статистиката направена от Европейската комисия изясняваме,че от всичките регистрирани земеделски площи в територията на Европейския съюз 6,7% от тях обработват различни видове биологични продукти.
Това нарастване на екологичните храни се дължи на крайният консуматор, който все повече започва да търси означението за биологичен произход върху етикетите на различни продукти предлагани в търговските и ресторантските вериги. Подвластни на идеята да запазят в добро състояние своето здраве най-много био продукти се пласират и консумират в Европа и Северна Америка.
На фона на тази положителна статистика, противопоказно се наблюдава спад в заетостта на хората в сферата на селското стопанство. Преди две години, през 2016, в биопроизводствения сектор на всички държави-членки на Европейския съюз са работили 8,9 милиона души, докато през 2015 те били с 200 000 повече. Най-много работещи в този отрасъл на земеделието има в държавите Румъния, Гърция и Полша.
Биологичното земеделие е един положителен фактор за човечеството, тъй като това е една система целяща да осигурява прясна храна, която е обработвана по естествен начин, изключваща добавянето на химични вещества в крайния продукт. По този начин човешките негативни и замърсяващи действия върху околната среда се свеждат до минимум.