Повече или по-малко работят предприемачите? Говори Асен Георгиев от Batteryland
Batteryland е онлайн магазин, специализиран в продажбата на батерии и зарядни за широка гама мобилни устройства. Фокусът е върху батерии за лаптопи, прахосмукачки и електрически инструменти, но скоро ще бъдат добавени още 10+ нови категории, сред които батерии за електрически велосипеди и тротинетки, бебефони, смартфони и други. В момента фирмата продава в 10+ държави от ЕС и продължава да добавя нови места към списъка.
Повече за компанията ще ни разкаже Асен Георгиев, основател и управител на Batteryland.
Защо решихте да създавате бизнес в България?
Започнах бизнес в България, защото тук е цялата ми среда от близки и приятели и бизнес успехите тук носят едно допълнително бонус усещане, че правиш нещо не само за себе си, а и за хората около теб. Развивайки успешен бизнес, създаваш работни места, генерираш приходи в бюджета и създаваш стойност за местната икономика. Вярвам, че подобряването на общата среда в България е сложен и многопластов процес, но една от най-важните съставни части е именно развитието на местни, конкурентни бизнеси с потенциал за развитие извън границите на България.
България удобна бизнес дестинация ли е според Вас?
Зависи за какъв точно бизнес говорим. В частния случай на Batteryland – бизнеса, който развивам вече 10 години, отговорът е – по-скоро „да“. Batteryland (www.batteryland.com) е онлайн магазин за разнообразни батерии и зарядни за потребителски устройства – лаптопи, прахосмукачки, Bluetooth тонколони, винтоверти и други. Има две ключови направления за развитието на нашия бизнес – техническа част и логистична. Интересно е как условията в двете основни направления се променят през годините.
Когато стартирах Batteryland през 2012 г., взех решение, че онлайн магазинът ще бъде собствена разработка, а няма да ползваме готово технологично решение. През годините успяхме да създадем качествена платформа, чрез която днес оперираме на 10+ пазара в Европа и е локализирана на 8 езика. Всичко това е възможно благодарение на добрите специалисти и относително достъпната цена на труда в България. Ако трябваше да изградим платформата си в Германия, например, едва ли щяхме да се справим без сериозно външно финансиране. Това обаче е нещо, което се променя. За стартиращите днес бизнеси става все по-сложно – недостигът на технически кадри води до все по-високи цени, удължени срокове за изпълнение и т.н.
От друга страна, винаги съм виждал дългосрочното развитие на Batteryland извън България, защото местният пазар е относително малък като размер и потенциал. През първите 6-7 години след стартирането на бизнеса обаче експанзията извън България беше невъзможна, заради липсата на адекватни логистични партньори. Спефициката на продуктите, които продаваме, не ни позволяваше да ползваме дори Български пощи, за да доставяме продуктите си в чужбина и така се наложи да изчакаме години наред, за да можем да започнем да реализираме визията си за международна търговия. За щастие, през последните години местните куриерски компании се развиха и сключиха партньоства с големите европейски куриери. В резултат днес изпращаме до почти цяла Европа на достъпни цени и при приемливи срокове за доставка.
Мит ли е, че предприемачите работят по 16+ часа на ден?
И да, и не. Зависи както от самия предприемач, така и от етапа на развитие, както на бизнеса му, така и в житейски план. Със сигурност има моменти, когато се работи по 16 часа, но също така има моменти, когато можеш да си вземеш дълга почивка и да направиш Ком – Емине, без да си вдигаш телефона 3 седмици. Лично за мен удълженото работно време приключи рязко, когато се роди синът ми. Тогава взех решението, че за мен е по-важно да се наслаждавам максимално на всеки етап от неговото развитие с ясното осъзнаване, че това вероятно ще се отрази на скоростта, с която се развива бизнесът.
Една от основните причини да стартирам собствен бизнес винаги е била свободата – била тя реална или измамна, когато действително има дълги периоди, в които трябва да работиш доста повече от приятелите ти, които са избрали да са служители. Всъщност свободата, когато развиваш бизнес, е именно в осъзнатото взимане на стратегически решения, съобразени с твоите лични приоритети. Когато имаш малко дете, си тръгваш от офиса в 18 ч. и отиваш при него. В други моменти работиш, докато свършиш работата, и след това се запиляваш в планината, морето или където ти е кеф.
Кога е моментът да се откажете от една идея?
Когато полагате всички възможни усилия, но въпреки това крайният резултат е твърде далеч от поставените цели.
В тази формула обаче има някои тънки моменти:
- Дефинирам ли адекватни и реалистични цели?
- Полагам ли действително всички възможни усилия или симулирам дейност?
- Как точно измервам напредъка?
Според мен това са трите момента, където най-често се доспускат грешки, които водят до неулучване на точния момент за отказване от дадена идея.
За да се намали рискът от вземане на грешно решение, помага даването на малко повече време. Така например, ако стартирате нов бизнес, е почти сигурно, че целите ви за първата година ще са напълно грешни – или твърде оптимистични, или твърде скромни. През втората година обаче имате шанс да стъпите на данните от първата и да калибрирате очакванията си. Същото важи и за другите два въпроса – след една година пиене на кафета и обикаляне по стартъп събития много предприемачи си дават сметка, че е време действително да седнат да поработят и няма да е лошо да си поставят реални измерители за напредъка, който постигат, за да може следващата им година да е по-продуктивна.
Какво НЕ бихте направили, ако бизнесът го налага и/или изисква?
Много неща. Не съм от хората, които поставят бизнеса категорично на първо място. За мен успехът се крие в баланса на всички сфери от живота – професионална, бизнес, лична и т.н.
В началото всеки има нужда от помощ. Кога е моментът един предприемач да започне да помага на другите?
Веднага, когато почувства, че има с какво да е полезен. Истината е, че почти всеки притежава знания или умения, с които може да е полезен за някого. Аз съм много голям фен на идеята за помагане без очакване на нещо конкретно в замяна. Нещата обикновено се случват така, че когато помагаш и правиш нещо добро за хората около себе си, тези неща ти се връщат по най-разнообразни пътища. Така че никога не е твърде рано да започнем да помагаме.
Колело или кола?
Колело, крака, личен автомобил, Spark, градски транспорт, лодка. Зависи от ситуацията. Не съм голям почитател на електрическите тротинетки и велосипеди, защото обичам да мисля за придвижването като за възможност за малко физическа активност и идеята да добавим към седенето пред комютъра и мързеливо пренасяне с електрическа тротинетка от точка А до точка Б някак не ме грабва.