Позитивното в България за последните 24 часа - 28.11.15
Снимка: Ели Цонова
Ученици във Варна събраха 720 килограма хартия за рециклиране и спасиха 9 дървета Учениците и учителите от ОУ „Христо Ботев“ във варненския квартал "Аспарухово" се включиха в Европейската седмица за намаляване на отпадъците. Днес беше заключителният етап на инициативата. "Проведохме едномесечна кампания за разделно събиране на хартия. Днес направихме сбирка на СИП „Екология“ и отличихме най-изявените ученици, участвали в кампанията - Данаил Великов от IА клас индивидуално и децата от IА клас – групово. Горди сме от постигнатото - за един месец събрахме за рециклиране 720 кг хартия и „спасихме" 9 дървета" - подчерта Росица Недева, учителка на децата.
Стотици посрещнаха световния шампион Захари Димитров на летище Варна Стотици посрещнаха световния шампион по карате киокушин Захари Дамянов на Летище Варна. на 22 ноември в Токио варненецът стана първият българин и европеец, спечелил световната титла на без категории на 11-ото първенство. Успехът на шампионата на планетата, който е исторически, се провеждат през 4 години.
Седем българи сред иновационните лидери на Европа Списъкът New Europe 100 съдържа имената на най-изявените иноватори в Централна и Източна Европа. Тази година в списъка бяха включени 7 български проекта и лидери, които представляват една изключително разнообразна група от иноватори. Сред отличените са Антон Гавраилов и Тихомир Недев, съоснователи на Flyver, онлайн платформа за разработчици на приложения за дронове; Ева Паунова – един от най-младите членове на Европейския парламент, занимаваща се с ключови въпроси за ЕС, като дигиталния дневен ред и трансатлантическите отношения; и Саша Безуханова – основател на платформата MoveBG, която обединява експерти и активни граждани при формулирането на адекватни, балансирани и дългосрочни решения и политики за държавата и обществото.
Държавата иска да инвестира в обучението на 30 000 специалисти в IT сектора В нова "Концепция за насърчаване на обучението на софтуерни специалисти", публикувана за обществено обсъждане вчера, се предвижда инвестирането в обучението на 30 хиляди софтуерни специалисти през следващите 15 години. Документът е подготвен от политическия екип на вицепремиера Румяна Бъчварова заедно с няколко министерства. Държавата е готова да финансира изграждането на специални обучителни центрове във всички големи градове, но очакват инвестицията бързо да се възвърне и прогнозира приходите в държавния бюджет с натрупване до 2030 г. да възлизат на близо 2.6 млрд. лв. от данъци и осигуровки на тези специалисти.
Реал Мадрид оглежда играч на Лудогорец Испанският гранд Реал Мадрид оглежда левия бек на Лудогорец Натанаел, гръмна вестник "Марка". В Мадрид са притеснени от контузията на Марсело и затова спешно оглеждат подходящи играчи за поста на краен защитник по левия фланг. Сред обсъжданите имена освен бразилеца Натанаел са още Алберто Морено(Ливърпул), Лавин Курзава (ПСЖ), Рикардо Родригес (Волфсбург) и Юмтити (Лион).
В Стара Загора събират средства за реставрация на стара икона Старозагорци събират средства за реставрацията на 159-годишна икона. Тя се казва „Събор на светите отци“ и се намира в храма „Свети Паисий Хилендарски“ в квартал „Зора“. „За да бъде достъпна за всички, които желаят да й се поклонят, са необходими 1500 лева”, съобщи за Радио Стара Загора свещеникът отец Йордан. „Иконата вече се реставрира във Велико Търново и трябва да е готова до Рождество Христово“, допълни отецът. Историята на иконата започва от Одринска Тракия. Преди близо 100 години светинята е спасена от българско семейство. Те я вземат със себе си в България, когато са принудени да напуснат дома си в Одринска Тракия.
Обявиха конкурс за търсене на нефт и газ в "Блок 1-24 Китка" Правителството обявява конкурс за търсене и проучване на нефт и природен газ в "Блок 1-24 Китка", който е разположен в Югоизточната част на Варненска област и е с площ 704 кв. км. Разрешението за търсене и проучване ще е с петгодишен срок, с право на две продължения от по две години, предвижда решението на кабинета. Конкурсни книжа ще могат да се закупуват до 120 дни от датата на обнародване на решението в Официалния вестник на ЕС. Кандидатите ще могат да подават заявления за участие в конкурса до 140-ия ден от обнародване на решението, а оферти – до 155-ия ден. Депозитът за участие в конкурса е 5 хил. лева. Предложенията на участниците ще се оценяват според предлаганите работни програми, средства за опазване на околната среда, бонуси, обучение и притежаваните управленски и финансови възможности на кандидатите.
Турска фирма ще строи завод край Шумен Фирма Sarkuysan, която е най-големият прозводител на мед в Турция, проучва възможностите за инвестиции и изграждане на свой завод в Шумен. Представени са възможностите на Индустриалния парк на Шумен, който разполага с удобни терени за изграждане на нови производства. Турската фирма има намерение да изгради завод за производство на медни проводници. Очаква се заводът да осигури 300 работни места.
Варненска архитекта с проект за Музей на водата Музей на водата да бъде изграден във Варна. Това предложение отправя местната архитектка Валентина Ганева, която е разработила грандиозен проект. Според Ганева най-подходящо място за атракциона е скатът на Крайбрежната алея над минералния басейн. Така ще може да се укрепи и самият терен, да се изгради терасовиден площад, както и да се благоустрои районът, смята архитектката. Идеята е Музеят на водата не само да представя културата и цивилизациите, свързани с Черно море, неговите подводни богатства и корабоплаването в района, но и да предлага забавления за посетителите чрез различни уъркшопове, презентации, работилници, наблюдения и т. н. Проектът предвижда многофункционалната амфитеатрална сграда да е с разгърната застроена площ от 27 200 кв. метра.
Еко класна стая отвори врати в Казанлък Първата по рода си класна стая, постороена само от дърво, слама и глина, посрещна учениците от ОУ „Чудомир“ в град Казанлък. Екологичната сграда се намира в двора на училището и ще може да бъде използвана от всички деца в града. Тя е уникална и в България няма друга такава. Конструкцията е изградена от втора употреба дървен материал. Стените са направени от пресовани бали слама бали, а мазилката е глинена. Осветлението е лед, за да може да изразходва минимално електрическа енергия. Енергийно ефективен климатизатор осигурява нормална температура в помещението. Това е т.нар. пасивна сграда, която изразходва много малко ресурси, за да поддържа добри условия за използване.
Ученик от Елена участва в Страстбург в церемония на съвета на Европа Седем председатели на ученически парламенти, създадени към училища, включени в програмата „Всеки ученик ще бъде отличник” на Център „Амалипе” взеха участие в церемонията по поемането на председателството на Съвета на Европа от България и организирания във връзка с нея Коледен базар. Събитието на 23 ноември в Страсбург бе организирано от Европейската асоциация „Кирил и Методий“ и българското училище във френския град. Дванадесетокласникът Стефан Станев от еленското СОУ „Иван Момчилов”, който е омбудсман на училището и доброволец към „Амалипе”, бе сред тези ученици. Те са част от групата „Големата работа” и са селектирани за участие в церемонията по ясно определени критерии – активно участие в ученическия парламент, иницииране на дейности и кампании за толерантност и продължаващо образование.
Правят филм за Перперикон Филм за Перперикон ще прави проф. Николай Овчаров. Археологът, известен като българския Индиана Джоунс, ще работи върху сценария на 20-минутната лента през зимните месеци. Той обяви новия проект, след като приключи проучванията в Акропола на Скалния град. Във филма ще се използват и спиращи дъха кадри, снимани с дрон. Така хората ще могат да се насладят на величието на древния град от птичи поглед - с Акропола, двореца светилище, храма на Аполон и др. Очаква се лентата да е готова през лятото догодина и да бъде излъчена в национален тв ефир. Българите и чужденците пък, които разглеждат Скалния град в Родопите, ще могат да си купят диска с лентата и да отнесат в домовете си уникалното филмче.