Успелите

Правилно хранене – може ли здравословните храни да не носят здраве

Все по-ясно у нас се отчита тенденция към правилно хранене и водене на здравословен живот, особено сред младите и активни хора. Няма спор, че те са достатъчно информирани относно ползите за здравето и тонуса на духа и тялото. Достатъчно информирани ли са обаче за правилното изпълнение на методите за здравословно хранене в истинския смисъл на думата? Няма ли риск „сляпото” разчитане на т.нар. здравословни храни да спре да носи здраве и ефектът от рационалното хранене да се обърне? Специалистите са на мнение, че такъв риск има.

Какво всъщност значи правилно хранене?

С този термин се означава снабдяването на организма с всички необходими хранителни продукти и избягването на приема на ненужни или излишни такива. Много важно е обаче да се определи индивидуално кои продукти са необходими за даден човек и от кои би могъл спокойно да се лиши. Точно при този аспект много хора допускат грешката да разчитат на собствената си преценка и недостатъчната информираност може да застраши здравето им. Именно такива хора най-често се превръщат в жертва на криворазбраното правилно хранене.

Защо толкова хора се насочват към правилното хранене?

Днес продуктите, чийто прием не се вписва в идеята за правилно хранене, са по-масово предлагани и достъпни от всякога. Затова да се лишат от тях успяват само хората, които са силно решени да постигнат определени здравословни резултати.

А безспорните ползи, които правилният хранителен режим може да донесе, са много. Най-ясно се открояват следните:

  • нормализиране на теглото и здравословно отслабване;
  • справяне с хронични заболявания;
  • засилване на имунитета;
  • подобряване на тонуса на духа и тялото.

Тези ползи определено си струват хранителните лишения при хората, страдащи от затлъстяване, наднормено тегло, диабет, високо кръвно налягане, висок холестерол и др. В някои случаи обаче на правилното хранене се усланяме без належащи нужди, а просто като превантивна мярка. Затова е добре да се изясни кога вредите от правилното хранене стават повече от ползите, т.е. кога здравословните храни престават да носят здраве.

Тънката граница между ползи и вреди

В представите на много хора правилното и здравословно хранене напълно изключва приема на определени храни. Когато това са чипсове, готови десерти или храни от ресторантите за бързо хранене, проблеми няма. В много случаи обаче от хранителния режим изцяло се изключват важни продукти като растителни и животински мазнини, месо, млечни продукти, яйца. Ако няма специална лекарска препоръка за избягване на тези храни, това не би следвало да предприемате тази радикална мярка.

Въпреки това, има много хора, които живеят щастливо и здравословно, изключвайки изцяло месните и/или млечните продукти. При всички случаи, ако това не е вашият начин на хранене, незабавно се откажете от тези режими. Всяко ограничение може да лиши тялото от жизненоважни и незаменими вещества. Затова препоръката на специалистите е да се прави информиран избор и да се придържате към разнообразно и балансирано хранене, с прием на различни продукти в умерени дози, консултирани с диетолог.

Активен начин на живот - за правилен ефект от правилното хранене

Физическата активност и спортуването значително намаляват нуждата от лишения в храненето. Избягващите залежаването хора могат да се радват на благоприятните ефекти, до които води правилното хранене, без да си налагат строг хранителен режим.

Именно намалената физическа активност се сочи като главна причина за развитието на посочените по-горе хронични здравословни проблеми, които принуждават хората да си налагат ограничения в храненето. Редовното умерено раздвижване може да предотврати тази нужда. Затова - движете се редовно, яжте разнообразно и не се лишавайте от важни храни „на своя глава. В това е смисълът на правилното хранене. Вярно, че понякога е по-добре да се задоволите с една ябълка, вместо с една пържола, но нека това не се превръща в редовна дейност. Правилният ефект от правилното хранене се появява тогава, когато има разнообразие и не си налагате строги и продължителни лишения.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

2 коментара

  1. Petar
    2016-06-21 11:09:43 Reply

    Преди да пускате такъв род публикации е добре да се поинтересувате от последните научни изследвания, които казват съвсем друго по отношение на храната от животински произход: http://nutritionfacts.org/

  2. Антон Бориславов
    2016-06-22 19:52:51 Reply

    Здравейте, Петър. Храните от животински произход, особено екологично чистите такива, са нещо, което никой спциалист не би забранил за прием, въпреки че напоследък наистина много се спори по тази тема. Има и проучвания, които са доказали, че няма нужда да се избягват животинските продукти. Ето линк към само едно от многото такива: https://authoritynutrition.com/7-evidence-based-health-reasons-to-eat-meat/. Както се казва в този текст, няма как да обвиним храната, която човечеството консумира от хиляди години за болести, които се задълбочават в последно време.
    А и текстът не насочва към задължителен прием на подобни храни. По-скоро показва, че не е нужно те да бъдат избягвани.