Народните танци задължителни от 1-ви до 12-ти клас?
Копаница, Джангурица, Пайдушка тройка, Добруджанска ръка, Граовско, Сворнато, Петрунино или пък Ширто хоро - всички тези имена на български хора, или поне част от тях, може би вече няма да звучат като архаизми. И в момента народните танци присъстват в програмите по физическо възпитание и спорт, но само като допълнение, т.е. преподават се по желание. Занапред се предвижда да станат част от задължителното учебно съдържание в българските училища.
Според работните варианти на новите учебни програми за физическо възпитание до края на средното си образование всеки ученик трябва да овладее стъпките на 22 хора.
Учениците още от първи клас задължително ще учат по два народни танца и така ще е почти всяка учебна година. Това предвиждат работните варианти на новите учебни програми за предмета "физическо възпитание и спорт", публикувани наскоро от просветното министерство. До момента нови програми са утвърдени само за учениците от 1-ви, 2-ри, 5-и, 6-и и 8-и клас.
Разпределението на хората по класове ще изглежда по този начин: в първи клас най-малките ще се учат да танцуват "Боряно, Борянкe" и ръченична стъпка на място. Второкласниците пък трябва да усвоят в края на годината Кулско хоро и Омуртагско хоро. Учениците от 3-ти клас ще тропат Самоковско и Джиновско хоро, а от четвърти клас - Седенчица и известното Дунавско хоро, което по традиция звучи по Нова година. За петокласниците са избрани Право тракийско хоро и Тракийска ръченица, за шестокласниците - Малешевско хоро (само едно), а за седмокласниците - Пайдушка тройка и Добруджанска ръка. В по-горните класове танците ще се усложняват по техника. Осмокласниците ще усвояват Пайдушка четворка и хоро, специфично за техния регион - по този начин едновременно се изучава танцът като стъпки и техника, научава се фолклорната история по регион и се спортува активно.
В програмата се предвижда умело съчетаване на игра, движение и музика, като по този начин децата се научават да обичат българските традиции, фолклор и култура по забавен за тях начин.
Според сегашните програми по физическо възпитание и спорт между 9-и и 12-и клас фолклорните танци изпадат дори като възможност за допълнителни часове, но според новите програми обаче и по-големите ученици ще продължат изучаването на хората - от Шопско и Македонско, Охридско и Дайчово до Ганкино (Копаница) в последния клас. Десетокласниците ще учат наред с "Елено моме" и гръцко сиртаки, като по този начин се разширява и мирогледа на учениците. Но сиртакито за момента си остава единственият небългарски танц в черновите на новите работни програми. Интересен факт е, че авторите на тези предложения очевидно са наблегнали на българското.
ВИЖТЕ ОЩЕ: СЕДЕМ БЪЛГАРСКИ ХОРА, В КОИТО ЩЕ СЕ ВЛЮБИТЕ