Предстои силна година за българското кино на фестивала Берлинале
Всички с нетърпение очакваме следващия месец, когато ще се проведе един от най-големите филмови форуми и кинопазари в Европа. Става дума за престижният международен фестивал "Берлинале", който ще продължи от 15 до 25-ти февруари. Тази година България ще се включи с цели пет участия. Младата актриса от филма "Диада", Маргарита Стойкова, е избрана за Shooting Star. Индивидуално участие в програмата ще има и младия режисьор, хореограф и продуцент Коста Каракашян. Предстои представянето на два филмови проекта - „Парчета живот“ (България/Израел) и „Отдалечаване“ (Гърция/България). Последната българска изява е на Теодора Маркова, която е част от екипа на латвийския сериал "Soviet Jeans".
Маргарита Стойкова бе отличена като един от десетте изгряващи европейски таланти на 27-ото издание на European Shooting Star. Младата актриса е забелязана от журито на European Film Promotion заради дебютната ѝ роля във филма „Диада“ на Яна Титова.
По време на събитието тя ще има възможност да се запознае с множество актьори, международни продуценти, журналисти и хора от бранша. За младите актьори е подготвена ексклузивна четиридневна програма, която ще завърши с церемония по награждаване на 19-ти февруари.
Прочети още: Актрисата Маргарита Стойкова е сред 10-те изгряващи звезди на европейското кино
Коста Каракашян е сред 202 кино таланти, избрани от журито на Berlinale Talents измежду рекордните 3832 кандидатури от 131 държави тази година. По време на фестивала той ще бъде представен на филмовата индустрия и публиката на Берлинале. Шестдневната програма, подготвена за талантита ще включва участие в многобройни разговори, семинари и публични дискусии на тема "Общи езици - говорене на езика на киното". Те ще имат възможността да се запознаят с една от най-активните филмови общности в света с почти 10 000 възпитаници от всички континенти.
Коста е българо-арменски режисьор, продуцент, хореограф и писател, който изследва съпричастността и емоциите чрез движението. Интердисциплинарните му проекти се занимават със социални теми като живота на ЛГБТ общността в Източна Европа, психичното здраве и климатичната криза. Вижте повече от неговото творчество ТУК.
Копродукцията между България, Израел и Италия "Парчета живот” e един от 34-те селектирани проекта за Berlinale Co-production Market. Това първият проект за игрален филм на режисьора Севда Шишманова. Продуцент от българска страна е Веселка Кирякова (Red Carpet).
Сценарият е вдъхновен от атентата на летище Сарафово през 2012 г., при който загиват 7 души. Сюжетът до голяма степен отразява действителни събития и разказва личните истории на седемте жертви, включително и на атентатора. Особено внимание е отделено на историята на шофьора на автобус от мюсюлмански произход, който загива при нападението, като е поставен акцент и върху драматичния сблъсък между фотографа и водещия следовател по делото.
Освен пред потенциални партньори, по време на фестивала проектът ще бъде представен и пред световни агенти по продажбите, дистрибутори, телевизии, стрийминг платформи и представители на фондове - отлична възможност за проекта да получи допълнително финансиране.
Това не е единствният български филм, който ще бъде предтсвен на фестивала. В програма Encounters е включен филмът „Отдалечаване“, продуциран от гръцката „Homemade Films“ и българската „Red Carpet“.
Той разказва историята на Катерина и бившия многоуважаван лекар Янис, които се отправят към отдалечен морски курорт. Целта на пътуването им: Янис е извикан в болницата на малкия град, за да разпознае жертва от трагичен инцидент. Когато местният полицай ги информира, че автомобилът на жертвата е паднал през парапета на мост и ги отвежда до моргата, Катерина потвърждава най-мрачните си подозрения. Заедно с Янис двамата започват да редят парчетата от пъзела, разкривайки една история за любов, загуба, приемственост и изоставяне.
В десетото юбилейно издание на Berlinale Series Market ще се включи и друг проект с българско участие. Това е сериалът "Soviet Jeans” в който Теодора Маркова е сценарист и шоурънър.
Латвийският телевизионен сериал разказва за запален рокендрол фен, който създава успешна и нелегална фабрика за дънки в психиатрична болница в края на 70-те години на миналия век, когато в СССР се води най-ожесточена пропаганда срещу западната култура.