Успелите

Приключение между 4 стени или как да избягаме от стаята със загадките? (ИНТЕРВЮ)

Попадали ли сте на реклами из социалните мрежи или на постери, приканващи ви да вземете участие в така силно нашумелите днес real-life room escape games или още познати като „стаите със загадките“? За тези, които не са запознати, това са онези безкрайно интересни места, в които ви затварят за един час и вашата задача е, с помощта на няколко приятели, да се измъкнете от там, решавайки загадки, ребуси, главоблъсканици и всякакви чудати задачки.

Днес ще ви запознаем със създателите на това нововъведение, което раздвижва ума и развлича. Какво стои зад магията на механизмите, които задвижат мърдащите се стени, чекмеджета и тайниците в тези стаи, какво е нужно за създаването на едно такова предизвикателство за човешкия ум и какво още да очакваме от Dextrophobia Rooms разказва Светлин Гарбатов.

Как се зароди идеята за създаването на подобен тип развлечение в България?

Идеята за предприемачеството и развитието на собствен бизнес беше в главите на членовете на екипа ни още преди идеята за този конкретен проект. След като научихме за този тип забавление и го изпробвахме в други държави, решихме, че трябва да реализираме идеята по наш начин и в България. Въпреки че сферите, в които работехме, преди да се захванем с изграждането на „стаи на загадките”, нямаха общо с game design, строителство, storytelling, ние почувствахме, че изграждаме нещо ново, различно и интересно. Гледахме на това си занимание като на хоби, което поглъщаше цялото ни свободно време. Дори когато регистрирахме фирмата си и измислихме лого на бранда си, не бяхме сигурни дали започваме смислен бизнес и как да го изградим като такъв.

Какво ти беше нужно за създаването му?

Първата стая (тя си остана с това име и до днес) беше първият обект от типа real-life room escape game в България. Екипът ни, който работеше по нея от самото начало, беше от седем човека. Всички вложихме лични спестявания и цялото си свободно време, за да създадем Стаята. С помощта на немалко приятели с различни компетенции (строителство, архитектура, видео монтаж и озвучаване) завършихме обекта за около година. Беше нужно всеки от екипа да се научи да прави неща, които досега не беше опитвал – да използваме различни инструменти, да проектираме механични пъзели, да използваме електроника и микроконтролери – за да направим играта наистина впечатляваща.

Как успя да събереш кураж да изпробваш нещо толкова иновативно, модерно и различно на територията на България?

Идеята за real-life room escape игрите грабна вниманието ни от първия момент, в който научихме за тях. Изграждането на игра, която се провежда на живо, в реално физическо пространство, изолирано от ежедневието и останалия свят, ни се стори страхотно начинание. Отборите, които щяха да се борят с предизвикателството на Стаята, трябваше да разчитат само на себе си, екипната си работа, личната си съобразителност и наблюдателност. Тази концепция ни мотивира да изграждаме такива обекти, които да пренасят участниците в паралелна реалност, да ги изненадва и да предизвиква силни емоции у тях.

Каква е статистиката, бързо ли успяват да се измъкнат от стаята хората?

Всички участници успяват да се измъкнат от стаите. По време на играта те получават напътствия от операторите на стаите, ако срещат затруднения и има загадки, които не могат да преодолеят сами. Времето, за което отборите излизат от стаите, не е най-важното, въпреки че има много играчи, които държат на състезателния характер на игрите. За нас и за участниците е много по-важно те да са се забавлявали, да са прекарали добре този един час и времето им да е отлетяло като минута. Ако сме успели да ги откъснем от ежедневните проблеми и да ги потопим в нашите истории – това е успех за всички страни в това начинание.

Екипът на Dextrophobia Rooms

Как ти идват идеите за тематиките на стаите?

Тематиката на една игра се заражда и се оформя като следствие от пъзелите, които искаме да включим в Стаята и помещението, с което разполагаме. Процесът е много динамичен, историята, пъзелите и всички други елементи се променят по няколко пъти, преди да фиксираме крайния вариант. Стараем се играта да бъде една завършена хомогенна система, в която историята, интериора, пъзелите, мултимедията са подчинени на тематиката, в която искаме да потопим играчите.

Каква техника е нужна за създаването на стаята?

Една добра стая може да бъде направена както със сложни електронни пъзели, изискващи микроконтролери, управляващ софтуер, периферни електронни компоненти и десетки метри кабели, така и с по-прости механични пъзели. Важна е идеята, която е имплементирана в пъзела, неговата логика и как си комуникира с останалата част от стаята. Когато един отбор се изправи пред една загадка, за него не е важна невидимата част на неговата реализация, а дали пъзелът е забавен, дали ангажира вниманието на повече от един човек в отбора и дали носи удовлетворение след решаването си.

Имаш ли си любима стая?

Сред нашите стаи не мисля, че мога да избера любима. От останалите стаи, в които съм играл, най-много ми хареса „Пиратското пътешествие” в София.

Да очакваме ли нова стая?

Да. Новата стая ще бъде готова съвсем скоро. Надяваме се да посреща първите си клиенти преди коледните празници.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Диляна Цонева

Ученичка от четвърта езикова гимназия в град Варна. Голяма част от свободното си време прекарвам в залата за народни танци, обичам хубавата музика, шоколада, морето и книгите.

Оставете коментар

0 коментара