Успелите

Приложението БезКола.бг: Придвижвай се бързо, комфортно и екологично

През последното десетилетие броят на регистрираните в столицата автомобили се е увеличил почти двойно. Пренасищането на града с коли води до нарастване на трафика, сериозно замърсяване на въздуха, повече пътни инциденти и нужда от допълнителни паркоместа, които често нарушават благоприятния облик на градската среда.

Именно тези проблеми адресира БезКола.бг - проект за приложение, което комбинира различните алтернативи на колите като метод на придвижване в града. По него работи екип от четирима младежи - Ирина, Велека, Светлин и Живко - силнозаинтересовани от развиването на бизнес и опазването на околната среда. За да развият идеята си и да натрупат опит в стартъп сферата, те се включват в предприемаческата програма Panda Labs на WWF България.

По план приложението БезКола.бг обединява на едно място електрическите тротинетки, електрическите автомобили и вариантите за споделено придвижване, за да може всеки, който пътува без кола из големия град, да се ориентира бързо и лесно в различните алтернативи за по-екологично придвижване от точка А до точка Б.

За момента екипът на БезКола.бг не работи активно по приложението, тъй като членовете му се оглеждат за нови възможности да развият стартъп идея в сферата на устойчивостта. Въпреки това авторите на БезКола.бг се надяват проектът им да достигне до повече хора, които да се вдъхновят да потърсят по-природосъобразни начини на придвижване в ежедневието си или пък дори да разработят подобно приложение на практика.

Повече за приложението и идеята зад него ни разказва Ирина Коцева от екипа на БезКола.бг.

Представете се накратко – кои сте вие и как се събрахте като екип.

Аз съм Ирина, а Велека, Светлин и Живко са моите съотборници. Четиримата сме от различни градове и не се познавахме, преди да влезем в програмата. Аз съм от София, Велека е от Хасково, Светлин е от Меден Рудник, близо до Бургас, а Живко е от Бургас. Кандидатствахме индивидуално и бяхме сформирани като отбор от организаторите.

Откъде се появи идеята за създаването на приложението БезКола.бг?

Темата на хакатона беше „Бъдещето на мобилността“. Преди да започнем да мислим по своята идея, имахме възможност да разговаряме и слушаме професионалисти от сферата на мобилността.

Така се информирахме за това, какво е създадено и с каква цел, за да можем, от една страна, да се вдъхновим, а от друга - да се опитаме да подобрим сегашните решения.

Видяхме колко много решения за справянето с големия брой коли вече са измислени - няколко марки електрически тротинетки за споделено ползване, както и електрически коли на същия принцип. Замислихме се, че е страхотно, че всички тези продукти са създадени, но е жалко, че хората не са толкова информирани да използват пълния им потенциал. Искахме да направим така, че това, което вече съществува на пазара, да бъде максимално известно и полезно на хората. Затова се насочихме към идеята за приложение, съчетаващо повечето алтернативи на колите.

Какво представлява самото приложение и как то би било полезно на хората в града?

Приложението БезКола.бг е мислено така, че да показва на хората как да съчетават различните алтернативи на колите, за да стигнат от точка А до точка Б.

Избирайки начална точка и крайна дестинация на пътуването си, потребителят може да види как да съчетае градски транспорт, електрически автомобили и електрически тронитеки, за да стигне възможно най-бързо, най-екологично и най-комфортно до избраната си дестинация.

В по-развит вариант на приложението ще е възможно човекът, който го използва, да може да приложи филтри върху търсенето като „избягване на трафика“, „според метеорологичните условия“ и т.н. Приложението ще е полезно на хората, които нямат коли, да взимат дадено разстояние за по-кратко време и ще облекчи проблема с пренасищането на коли по центъра. 

Приложението включва алтернативи на автомобилите като тротинетки, електрически коли и споделено пътуване. Защо избрахте да се съсредоточите именно върху тези алтернативи, а не например върху градската транспортна мрежа?

Смятаме, че е много по-лесно да преговаряме с основателите на компаниите, предлагащи алтернативни методи на транспорт, защото тяхната дейност също е насочена към ограничаване на колите и тяхното използване. Градската транспортна мрежа сама по себе си също е заместител на колите, но желанието да се привлекат нови хора към движението без коли е може би по-силно при стартъпите, защото те развиват предприемаческа дейност.

Също така доста от хората, ползващи градски транспорт, не попадаха в целевата ни група, тъй като повечето са или по-възрастни хора, или младежи без стабилни доходи. Ако се бяхме опитали да ги обединим, щяхме да работим с доста различни сегменти от хора, което щеше да е доста предизвикателно.

Обръщате ли се към различни позитивни практики от чужбина, от които да почерпите опит и идеи?

За представянето на идеята ни трябваше да проучим директната и индиректната конкуренция, за да видим дали подобен продукт вече съществува на пазара. Така достигнахме до едно приложение, което е с подобна концепция и е разработено в Германия. Казва се KVV Mobil и в него се съчетават влакове, автобуси и електрически тротинетки.

Много се зарадвахме да видим, че подобна идея е развита успешно и че е работеща за хората там.

А какво ви подтикна поначало да искате да работите в сферата на устойчивостта?

На мен тази тема ми е много интересна, тъй като смятам, че в устойчивостта и иновациите се крият много интересни открития и знания. Толкова е вдъхновяващо да разбираш за идеи, които преди са били немислими или изобщо са отсъствали от мисленето на хората. 

Логото на БезКола.бг

По ваши наблюдения – как се променят нагласите на хората в България към устойчивия начин на живот? Ставаме ли по-открити към подобни практики за намаляването на отпечатъка, който оставяме върху околната среда – като например да пътуваме по-рядко с автомобил?

В последната година научих за много иновативни стартиращи бизнеси и идеи в България. От споделено пътуване с електрически коли до магазини, откъдето можеш да си закупиш продукти в насипно състояние, за да се ограничат еднократните опаковки и да се стимулира употребата на съдове за многократна употреба. Определено смятам, че все повече хора се интересуват от това, да живеят по възможно най-природосъобразен начин.

Това е видимо от нарстващия брой бизнеси с екологична мисия и насоченост, както и от по-големия интерес към програмите, свързани с устойчивост и опазване на околната среда като Panda Labs.

Работата ви по БезКола.бг е била част от програмата Panda Labs. Можете ли да споделите повече за опита си с тази програма и като цяло за средата, която подобни инициативи, акселератори и т.н. създават за развитието на стартъпите у нас? Получават ли младите хора в България възможностите, от които се нуждаят?

Програмата на Panda Labs беше невероятно преживяване! Възможността да се срещнеш с хора на твоята възраст, които се вълнуват от същите проблеми и възможности като теб и също искат да създадат нещо, което да е в полза на обществото и природата е уникална. Изпитваш чувство за принадлежност към дадена общност.

Програмата беше супер полезна и от гледна точка на срещи с хора от стартъп средата и от сферата на екологията.

Да се запознаеш с хора, които са създали нещо, което виждаш всеки ден, и да си кажеш:„Колко яко, искам да направя нещо като тях!“ - това е страхотно!

Много съм благодарна за това, че имах възможността да се срещна както с лекторите, така и с организаторите на програмата. Ще ми се от по-рано да бях започнала да участвам в такива програми, тъй като по този начин виждаш от много близо как се развива една идея и от какви хора имат нужда иновативните бизнеси в момента. 

Споменахте, че към момента не работите активно по този проект. Планирате ли все пак в бъдеще да се върнете обратно към него? Как си представяте евентуалното му развитие занапред?

Засега не развиваме проекта, тъй като екипът ни е лишен от хора, опитни в сферата на програмирането, което ни ограничава. Също така забелязахме, че приложението за градски транспорт Moovit е включило и електрическите тротинетки hobo като опция, което ни навява на мисълта, че може би те вече са започнали работа в посока включване на алтернативите на колите извън градския транспорт. 

За финал – какво послание бихте искали да отправите към нашите читатели?

Бъдете любопитни и споделяйте с хората около вас за вашите открития!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара