Успелите

Приложения помагат на жените в Обединеното кралство да се чувстват в безопасност

Телефонна линия за помощ, наречена Strut Safe, е стартирала миналата година в Единбург. Целта на доброволците, отговарящи на телефона, е да правят компания на жените, които се прибират сами през нощта. Причината за създаването на такъв вид телефонна линия е сексуалният тормоз над жените. 

Половината от всички жени са се чувствали несигурни в даден момент, ходейки сами в тъмното, според последните данни от Службата за национална статистика. Те могат да се обадят на приятел, да споделят местоположението си в WhatsApp или да държат ключовете си под ръка, за да останат в безопасност. Сексуалният тормоз над жени е под светлината на прожекторите през по-голямата част от годината, като жените в Обединеното кралство разчитат на себе си, когато са навън през нощта.

Телефонната линия за помощ Strut Safe 

Тя е по идея на 22-годишната Алис Джаксън и нейната приятелка Рейчъл Чънг. Тя е създадена през април 2021 г. До идеята за това се стига, когато Алис получава обаждане от момиче, което усеща, че някой я преследва. 

„Тя беше толкова сигурна, че нещо ще се случи. Бягаше, усещах по гласа ѝ, че се страхува. Каза ми, че някой я следва и ми сподели името си, възрастта си, рождения си ден, адреса си и пълно описание на това как изглежда и с какво е облечена. Все още си спомням какво е носила в онази вечер.", разказва за BBC Алис Джаксън.

Сара Еверард става жертва на отвличане. Тя губи живота си. Алис и Рейчъл присъстват на бдението на Сара, където обявяват намерението си да създадат телефонна линия за помощ, на която жените могат да се обаждат, ако се прибират сами през нощта. Оттогава Strut Safe приема обаждания всеки уикенд.

Доброволците на Strut Safe, които отговарят на обажданията, са интервюирани, обучени и проверени. Те са там, за да разговарят и да предоставят подкрепа. Някои от жените са притеснени за своята безопасност, но доброволци като Алис са готови да предупредят полицията или да извикат линейка, ако е необходимо.

Първоначално хората чуват за Strut Safe от уста на уста, но сега повечето от тях намират и споделят номера в социалните медии. Обемът на обажданията, които получават всеки уикенд, варира, казва Алис.

"Имаше огромен скок след смъртта на Сабина Неса през септември миналата година, а след убийството на Ашлинг Мърфи миналата седмица очаквам, че ще има още едно увеличение на обажданията. Всеки път, когато повикващият се прибере вкъщи безопасно, това е облекчение.", споделя още тя.

Когато отговаря на телефонни обаждания, Алис си припомня за високата степен на уличен тормоз и насилие. 

Безплатната телефонна линия за помощ на Strut Safe работи от 19:00 до 3:00 часа в петък и събота и от 19:00 до 1:00 часа в неделя.

Приложението WalkSafe

Друго популярно приложение в Обединеното кралство е WalkSafe. Основателката му Ема Кей измисля концепцията, след като преживява сексуален тормоз.

"Никой не иска да живее в свят, в който се нуждаем от приложение за безопасност, но за съжаление, има място за това", казва тя за BBC.

WalkSafe има нова функция за сателитна навигация, която ще включва карта на живо, благодарение на която семейството и приятелите на жените ще могат да проследяват местонахождението им и да разговарят с тях в реално време. Тази карта позволява на хората да планират най-безопасния си път до дома, като разглеждат последните данни за престъпността.

„Имаме старши бивши детективи от столичната полиция и анализатори на престъпността, които преглеждат тези данни и ги категоризират в области, за които потребителят би искал да знае. Като разглеждат моделите на престъпност, потребителите могат да идентифицират горещи точки, за да могат да планират по-безопасни маршрути.“

В университета в Бат изследователите се опитват да решат проблема с продуктите за безопасност, които трудно се активират физически. Те разработват приложение за смарт часовник за жени, наречено Epowar, което автоматично ще изпраща сигнали, ако усети, че потребителят е в беда - като следи сърдечната честота и движението на тялото.

Съоснователят, студентът EJ Roodt, каза, че идеята ѝ хрумнала, докато бягала в лошо осветен парк и се притеснявала за риска от атака.

„Когато видях, че умните часовници се използват за откриване на сърдечни пристъпи, си помислих, че може би тази технология може да се приложи за безопасността на жените“, каза тя.

Приложението bSafe

Основателят на приложението bSafe за смартфони Рич Ларсен вярва, че неговата технология може да помогне за наказателно преследване. Има функция за аварийна аларма, която се активира с глас. След това автоматично започва да предава видео и аудио на живо към избрани контакти и записва всичко, което се случва.

 "Тези записи могат да бъдат използвани като доказателство в съдебни дела - като изнасилване, които често са трудни за доказване.", казва г-н Ларсен.

Функциите на приложението са базирани на опита на дъщеря му Чарлън, която е била изнасилена. Тя смята, че ако е имала bSafe, нямаше да ѝ се налага да се бори толкова с вината и срама, които е изпитвала.

Данните на Кралската прокуратура за 2020 г. показват, че от регистрираните 58 845 изнасилвания само 2 102 са били преследвани, като 1 439 са довели до присъди.

Фарах Назир, главен изпълнителен директор на Women's Aid, вярва, че проблемът с безопасността не може да бъде решен само с технологии.

 "Докато технологиите – като приложения за безопасност на телефони и смарт часовници – могат да помогнат на жените да се чувстват по-сигурни на улицата, тези интервенции са временни лепенки, които игнорират истинската причина за насилието над жени. Те се чувстват несигурни по нашите улици не поради липса на улично осветление или приложения за безопасност, а заради културата на сексизма и женомразието, което прави насилието срещу жени и момичета твърде често срещано. Не трябва да се толерира повече. Прекалено много жени продължават да ни казват, че преживяванията им в ръцете на насилствени мъже са омаловажавани и отхвърлени от полицията и системата на наказателното правосъдие – самите служби, които трябва да ни защитават.", споделя Фарах Назир.

Насилието над жени и неглижирането на този проблем не се среща само в България. За да се обърне внимание на пострадалите и да има възмездие за загиналите вследствие на тормоз, трябва да се предприемат мерки на по-високо ниво и да се оспорят сексистките нагласи, които са дълбоко вкоренени.

Снимки и източник на информация: bbc.com

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Кристина Минчева

Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара