Успелите

Проект помага за иновативното развитие на училища в 3 балкански държави

Институтът по Роботика към БАН успешно приключи проект за "Подобряване благосъстоянието на населението чрез иновативно образование, базирано на роботиката и информационните технологии". Проектът е съвместно партньорство с академични заведения от три държави - Източна Македония, Гърция и Хърватия и е финансиран по програмата на Европейския Съюз за стимулиране развитието на Дунавския регион (EUSDR, DSPF) и град Виена.

Основните цели на проекта са 3:

  1. Да се стимулира приложението на роботиката и новите технологии в масовото и специалното образование
  2. Да се създаде регионална мрежа от специалисти за партньорски инициативи и обмен на знания
  3. Да се поставят основи за бъдещ стратегически проект, свързан с въвеждането на иновативни технологични решения за подобряване на цялостния образователен процес.

По време на проекта бяха създадени въпросници и проведени анкети в трите страни, Целта е проучване на нагласите на учители, родители и експерти към евентуалното въвеждане на нови роботизирани технологии в образователните институции. Резултатите от анкетите са оптимистични и показват позитивни очаквания за ролята на хуманоидни и нехуманоидни роботи, виртуална и добавена реалност и други технологии за развитието на децата.

Друг важен резултат е направеният детайлен анализ на съществуващите технологии и тяхната приложимост по ключови критерии за четири възрастови групи: 5-6 г.; 7-9 г.; 10-12 г.; 13-16 г. Критериите включват: цена и надеждност; необходимост от допълнителни обучения за учителите; в каква степен подпомагат визуалната ориентация и мобилността; когнитивните умения; уменията за решаване на проблеми; кооперативната игра и социалните умения; емоционалната интелигентност; мотивацията за обучение и др.

На организираната по проекта заключителна работна среща, провела се от 25-и до 28-и ноември в България, участваха партньори от седем държави – България, Гърция, Хърватия, Великобритания, Франция, Черна Гора, Италия и Австрия. А участниците бяха от повече от петнадесет организации. На нея бяха обсъдени идеи за бъдещи стратегически проекти и възможни източници на финансиране. На срещата присъстваха и представители на финансиращата организация, които отчетоха напредъка в работата по дейностите на проекта.

Получените резултати биха били полезни на експерти и учители от мрежата за иновативните училища в България, които ще могат да се ориентират по-лесно в избора на иновативни решения за подобряване на образователния процес.

                      

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Александър Хинков

Съосновател и отговорен за развитието на позитивната медия на България Uspelite.bg. Занимавам се журналистика, дигитални комуникации и социално предприемачество. Вярвам, че максималната продуктивност е тясно зависима от спорта и почивката. Зареждат ме първичността на природата и хорските усмивки.

Оставете коментар

0 коментара