Проект "Зелен отпечатък": Искаме да покажем на младите, че си струва да живеят природосъобразно
"Бъди промяната, която искаш да видиш в света." Този цитат на Махатма Ганди е най-подходящата максима, с която да определим образователния екологичен проект "Зелен отпечатък". Зад него стоят четири будни и мотивирани момичета - Йоли, Ремина, Теди и Зори, които формират екипа си по време на програмата "Активни граждани" на Британския съвет. В хода на тази инициатива те се обединяват около обща идея за проект, насочен към информирането и мотивирането на българските ученици по въпросите за опазването на околната среда.
Така се ражда "Зелен отпечатък" - онлайн пространство, което вдъхновява децата и младежите в прогимназиален и гимназиален етап да живеят по-устойчиво, природосъобразно и екологично. Чрез серия от предизвикателства и интересни задачи екипът на проекта подтиква учениците да променят постепенно начина си на живот така, че да оставят след себе си един по-зелен отпечатък.
Инициатива достига и отвъд интернет пространството - през май тази година екипът на "Зелен отпечатък" провежда среща и обучение с единайсетокласниците от СУ "Иван Вазов" в Мездра. Като резултат от проекта учениците се мотивират да посадят цвете, да карат по-често колело или да почистят избрано място в околността си.
"Вярваме, че можем да направим планетата едно по-добро и по-зелено място за живот, стига да съумеем да се предизвикаме да променим нашите навици", казват момичетата. Какво още ни споделиха те за идеята на "Зелен отпечатък" - ще научиш в следващите редове.
Разкажете ни накратко за себе си. Кои сте вие и как се събрахте като екип?
Зори: Ние сме Йоли, Ремина, Теди и Зори. Млади, будни и амбициозни момичета, които искат да придадат щрих към промяна за опазване на природата.
Ремина: Събрахме се като екип съвсем случайно, обединени от интереса си към устойчив начин на живот по време на обученията на Британски съвет за COP26. Тогава имахме сходни идеи за проекти, свързани с начините да променим средата в България, като информираме и мотивираме ученици и млади хора по-общо да променят начина си на живот.
Йоли: По време на обучението ни в проекта СОР26 на Британския съвет имахме като задача да представим независимо един от друг идея за индивидуален проект, който да развием. При представянето на проектите открихме, че мислим в една посока, от която се роди общ проект.
Как по-точно се роди идеята за създаването на "Зелен отпечатък"?
Ремина: Идеята за "Зелен отпечатък" се роди след много дискусии за това, кой е най-добрият формат за проект, който ние можем да изпълним в рамките на участието си в инициативата "Активни граждани" на Британски съвет. Знаехме, че искаме да работим с деца и да зародим в тях устойчиви навици отрано чрез участието им в различни предизвикателства.
Също така намерихме ниша, в която можем да допринесем, а именно, че досега не е имало единен канал за добри практики и достъпна информация относно еко теми и устойчивост.
Ремина
Каква е основната цел на проекта?
Зори: Основната цел на проекта е да вдъхновим ученици в прогимназиален и гимназиален етап, както и техните родители и близки, да живеят по-природосъобразно, устойчиво и екологично.
Вярваме, че можем да направим планетата едно по-добро и по-зелено място за живот, стига да съумеем да се предизвикаме да променим нашите навици!
Кой може да се включи в предизвикателствата на "Зелен отпечатък" и как да го направи?
Зори: В предизвикателствата може да се включи всеки, който изяви желание. Независимо, че проектът ни е насочен изцяло към децата, ако се включат родители, роднини и приятели, ще се получи един масов и хубав зелен отпечатък върху живота и общността на всеки човек.
На нашата Facebook страница публикуваме разнообразни и интересни предизвикателства, които включват интересни похвати. Чрез тях децата могат да ни покажат какво правят ежедневно, за да опазват околната среда. Така че - следете ни за бъдещи предизвикателства!
Зори
Ремина: Всеки може да бъде част от нашата общност и предизвикателствата, които публикуваме. Ние самите създадохме проекта като естествен отдушник на силни позитивни и негативни емоции от състоянието на околната ни среда, но примесени с нашия чист и навярно леко наивен за някои ентусиазъм. В крайна сметка той е най-полезен и конструктивен.
Защо избрахте да се насочите именно към децата в училищна възраст като основна таргет група на "Зелен отпечатък"?
Зори: Защото промяната следва да започне от най-малките! Така ще се изградят навици, които ще бъдат по-лесно разбираеми в ранна детска възраст, отколкото след това. Когато още в началото им се покаже по-чист и екологичен начин на живот, децата ще си създадат навици, мотивирани към по-устойчив начин на живот съобразно природата.
Ремина: Истината е, че децата до голяма степен могат да променят средата около себе си и по този начин да променят животите и на по-големите.
Забелязахме, че в средата около нас има много демотивирани деца. Това от своя страна поражда редица негативни навици и поведение, което не ни помага в борбата с климатичните промени, даже напротив! Затова искаме да убедим младите, да им кажем, че тази борба си струва и е съвсем възможно да живеем по-устойчиво и природосъобразно.
Йоли
Какви задачи и предизвикателства поставяте на учениците, които имат желание да се включат в проекта? Можете ли да дадете пример?
Йоли: По време на нашия пръв открит урок, който се проведе в училище в град Мездра, бяхме организирали викторина. Наградите за децата, които показаха високи знания по зелените теми, бяха метални бутилки и емайлирани канчета. Въпросите, които бяхме подбрали, от една страна, проверяваха знанията на учениците, но от друга страна, повишаваха тяхната зелена грамотност и ги подтикваха да станат по-добри в опазването на околната среда чисто практически.
Предизвикателствата са свързани с действия от страна на учениците, насочени към устойчивото развитие и промяната към екологичен начин на живот.
Като пример бихме могли да посочим предизвикателството ни "Какво направихте тази седмица за планетата?". Предизвикателството беше едно от най-успешните ни. Имахме висок интерес и участие от страна на учениците. Получихме много снимки, усмивки и добри резултати след края на предизвикателството. Децата бяха удовлетворени от постигнатите резултати и бихме могли дори да кажем, че изглеждаха още по-запалени по зелената идея и природосъобразния начин на живот.
В страницата си често споделяте различни екологични проекти и добри примери у нас и по света. Коя е любимата ви зелена инициатива, която сте виждали развита в България до този момент?
Йоли: Изключително силно впечатление ми направи инициативата, свързана с посещението на Регионалното депо за неопасни отпадъци - град Габрово. Вярвам, че когато хората видят със собствените си очи къде отиват изхвърлените от тях отпадъци или придобият представа за извършваните дейности по сортиране, преработка и складиране, то те променят нагласата си за рециклирането на битовите си отпадъци и дори за покупателните си навици.
Смятам, че това е една прекрасна инициатива, която би могла да се осъществи и по другите депа в страната, за да стигне по-широк кръг от посетители, които да се докоснат до този по-малко познат, но част от ежедневието ни свят.
Какво бихте посъветвали хората, които искат да поемат по пътя към по-зелен отпечатък, но не са сигурни откъде да започнат тази промяна в живота си?
Ремина: Бихме посъветвали хората да послушат онова вътрешно усещане, понякога появяващо се напук на всичко и всички, когато се сблъскват с неустойчиви практики или грозни картини на вредите от човешка дейност.
Това усещане може да се превърне в движеща сила, която да ни подтикне да рискуваме, да пробваме нови неща, да излезем от зоната си на комфорт.
Бихме ги посъветвали не само да се опитат да живеят по-устойчиво, но и да променят средата около себе си, така че тя самата да е по-приемаща и изискваща отговори на тези въпроси.
Как планирате да развивате проекта занапред?
Йоли: Плановете ни за развитие на проекта са свързани с поддържането на Facebook страницата и увеличаване на нейното съдържание. Към момента страницата ни е харесана от над 670 души и се надяваме да достигнем до повече хора в мрежата и интернет пространството.
Ремина: Бихме искали повече хора да се включат в инициативата ни и с помощта на нашата платформа да споделят своя опит и впечатления.
Какво послание бихте искали да отправите към нашите читатели?
Зори: Първо - "Бъдете промяната, която искате да видите около Вас!"
Всичко започва от нас. Нека заедно бъдем един мощен екологичен заряд, който да се изправя гордо и непоклатимо срещу неправдата и неустойчивите практики срещу природата.
Ремина: Доверявайте се на онова усещане, за което ви разказах, по-често.
В един момент ще научите, че то е по-силно от вас и ви води в правилната посока - към това да бъдете достатъчно будни не само да промените собствения си живот, но и в това да изисквате промяната да се случва многостранно - с помощта на бизнеса, институциите и хората.
Снимки: "Зелен отпечатък", СУ "Иван Вазов"