Проектът "Кимоно": България и още 212 държави с традиционни японски облекла
"По-бързо, по-високо, по-силно - заедно". Освен иновативността и неконвенционалността на тазгодишните Олимпийски игри новият олимпийски девиз обуславя и идеята за сплотеност, която е в центъра на Проект "Кимоно" (The Kimono Project). Амбициозният проект на японската организация Imagine One World представя всяка от държавите участнички на олимпиадата по традиционен за домакините начин - чрез изработката на специфичното за региона кимоно.
България също има свое традиционно кимоно и придружаващо към него оби - пояс, който се завръзва на гърба. Дрехата е по дизайн на Такефуми Ииджима, а поясът - на Каори Шинкай. Дизайнът на облеклото, в който участва и съпругата на японския посланик в България, изобразява български рози и традиционните за българските носии шевици.
Тези компоненти, както и декоративните мотиви в духа на средновековна България, са вдъхновени от красивата българска природа и богатата българска история. Обито от своя странна също черпи вдъхновение от омайната българска роза, чийто образ този път е поместен в парфюмни бутилки по протежението на българското знаме.
Проектът "Кимоно" стартира през август 2014. Дизайнерът и основател на Imagine One World Йошимаса Такакура е и ръководител на проекта, отнел шест години за реализация. В резултат днес съществуват 213 традиционни японски премени, символизиращи уникалните черти на държавите, участващи в Токио 2020. Освен държавите участнички обаче кимоно имат и Северна Корея, която се оттегли от Олимпиадата, както и всички съставни страни на Обединеното кралство. В проекта са включени и страни, които нямат олимпийски комитети, но са в дипломатически отношения с Япония - Ватикана и Ниуе. Кимоно има и за бежанския отбор на Олимпийските игри - приветстващ жест от страна на Международния олимпийски комитет.
Ето част от кимоната на Imagine One World:
Япония
САЩ
Италия
Бежански отбор
Останалите традиционни облекла можете да разгледате на сайта на проект "Кимоно".
Снимки: The Kimono Project