Програмата "За жените в науката" отличи трима български учени
"Всички знаем колко трудни и предизвикателни бяха последните две години и как те доказаха колко много светът има нужда от наука и колко е важна нейната роля за развитието - нашето и на обществото. Затова съм особено щастлива, че днес имаме възможност, макар и в по-тесен кръг, да почетем не три, а цели шест прекрасни жени учени.” - каза Ваня Панайотова, генерален директор на L'Oréal за Югоизточна Европа и България, по време на церемонията по награждаването на тазгодишните стипендиантки в програмата на Международната инициатива "За жените в науката".
Доц. Ина Анева, д-р Мария Калапсъзова и Нина Стоянова-Нанкова са тазгодишните носителки на националната стипендия „За жените в науката“ за България, която е в размер по 5000 евро и се предоставя на наградените в подкрепа на тяхната научноизследователска дейност, за да осъществят своите научни идеи.
Престижното отличие бе присъдено на дамите за техните новаторски научни проекти на официална церемония в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ със специалното участие на г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България. Това е пета поредна година, в която г-жа Йотова подкрепя с присъствието си каузата на L'Oréal и ЮНЕСКО за повече жени в науката.
„Такива награди дават самочувствие, смелост, че има защо да се работи напред и да вършиш това, което искаш“, изтъкна д-р Стоева.
Тази година в конкурса „За жените в науката“ общо 42 кандидатури са били подадени, но от тях са били излъчени финалните три, поясни пред БНР физикът проф. Николай Витанов, заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и председател на журито по програмата. Журито се състои от шестима експерти в различни области.
Националната стипендиантска програма е част от глобалната програма на L'Oréal-ЮНЕСКО "За жените в науката", създадена, за да отличава и подкрепя жените, чиито постижения допринасят за развитието на науката, както и за да осигури стимул и подкрепа на обещаващи млади жени учени със значими изследователски проекти.
Източник: M3 Communications Group, Inc
Традиционно всяка година най-много кандидатури идват от сферите на биологията и медицината, уточни проф. Витанов:
„Жените учени там са постигнали сравнителен паритет, поне в България, а мисля и в световен мащаб спрямо мъжете, докато в други области – физика, химия, математика, информатика, мъжете все още доминират.“
"За жените в науката" е една от единствените по рода си глобални програми, която се бори за равенство между половете в науката (прогнозата е, че през 2030 г. жените ще представляват едва 33.3% от изследователите в световен мащаб), припомнят от организаторите.
„Не мога да се оплача в кариерата си, че някой ме е спирал заради това, че съм жена. Не съм била свидетел на това мъже да ме възпрепятстват“, сподели д-р Ахинора Балтакова, стипендиант по програмата за 2016 г., специалист по климатичните промени и преподавател в Геолого-географския факултет на СУ. „Това неравенство се забелязваше в предишното поколение, преди мен. Тогава в нашия факултет преимущество имаха мъжете, жените вършеха по-лабораторната работа, бяха чертожнички – всички тези съпътстващи науката неща, които реално правеха науката, но в заглавията на статиите и като авторство на първо място бяха мъжете“, коментира тя.
Международната инициатива "За жените в науката" на L'Oreal и UNESCO се провежда от 1998 г. и отличава научните постижения на млади изследователки. Програмата връчва глобални награди "За жените в науката", международни стипендии, а също и национални и регионални стипендии. От създаването ѝ досега тя е подкрепила над 3600 жени учени в над 110 държави, като пет от отличените по-късно стават носителки и на Нобелова награда за наука. В България за 11 години, откакто действа, програмата е отличила 30 жени с общ награден фонд 150 хил. евро.
Сега ще ви представим малко повече информация и за самите носители на престижната стипендия:
Нина Стоянова-Нанкова получава наградата за проект, фокусиран върху традиционното тайванско растение Graptopetalum paraguayense и неговите потенциални лечебни свойства срещу човешки коронавируси. Интересът на учените към него е предизвикан от ниските нива на болни и смъртност от COVID, регистрирани в Тайван от началото на пандемията. В основата на проучването е предположението, че именно това растение, което тайванците всекидневно консумират, е причината за по-високите нива на имунитет на местното население. Нина Стоянова-Нанкова е асистент в Института по обща и неорганична химия към БАН и е част от лаборатория "Теоретична и изчислителна химия".
Източник: M3 Communications Group, Inc
Второто място бе заето от д-р Мария Калапсъзова по програмата "За жените в науката" тази година. Тя е главен асистент в Института по обща и неорганична химия към БАН, след като е завършила висшето си образование в ХТМУ - София. Научната ѝ кариера включва специализации във водещи световни изследователски организации в областта на електрохимията и енергийните системи. Проектът, с който спечели наградата, е насочен върху разработване на по-ефективни и евтини материали за съхранение на зелена енергия и целят изобретяването на иновативни натриево-йонни батерии. Изследванията на Мария Калапсъзова попадат в една от най-бързоразвиващите се днес области - възобновяемата енергия, която е сред приоритетите на Европейския зелен пакт.
Източник: M3 Communications Group, Inc
Третото отличие по програмата "За жените в науката" за 2021 г. е за доцент Ина Анева - част от секция "Приложна ботаника" на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН и научен секретар на институцията. За сравнително кратката ѝ научна кариера, от 10 години тя взема активно участие в изпълнението на 37 научни проекта, на 8 от които е ръководител. Проектът, с който Ина Анева печели наградата, е фокусиран върху проучване на лечебните свойства на растения като мурсалския чай по отношение на невродегенеративни заболявания като алцхаймер, паркинсон, деменция.
Източник: M3 Communications Group, Inc
Събитието бе уважено от редица официални лица и висши представители на научната общност, сред които още Милена Дамянова, директор на дирекция „Наука“ в МОН, акад. Юлиан Ревалски, председател на БАН, проф. Мария Стойчева – заместник-ректор на СУ „Св. Климент Охридски“, Ангел Банджов от Национална комисия за ЮНЕСКО – България и директор на дирекция „Права на човека“ в МВнР. То бе гледано на живо от стотици представители на научната общност и журналисти в YouTube.
Новото дванадесето издание на „За жените в науката“ предстои да започне след няколко седмици с отваряне на приема на кандидатури за 2022 г. в търсене на най-талантливите българки учени.
Наградените идеи по програмата „За жените в науката“ на L'Oréal и ЮНЕСКО включват още изобретяването на нови по-ефективни батерии и лечение на невродегенеративни заболявания.
Източник на корица: M3 Communications Group, Inc