Променете себе си, за да промените света
Сблъсках се с интересна статия в “Дневник“ относно юношите, които променят света. Заглавието и идеята ми допаднаха. Имената в статията ми бяха познати и определено смятам, че често създават полемика и публични дискусии. Затова реших да споделя мнението си по темата за влиянието на младите хора, тъй като спадам към тази възрастова група.
Живеем в дигитален свят. Информационната епоха е на власт. Социалните мрежи изграждат лидерите на деня. На утрешния също. На лекция, водена от изпълнителен директор на голяма компания, чух следното:
„В днешния свят най-добрият начин да бъдеш добър лидер е чрез дигиталното пространство.“
Факт. За добро или за лошо.
Смятам, че имена като това на Грета Тунберг, Отъм Пелтие, Наташа Муанса и други станаха толкова популярни именно чрез влиянието на социалните мрежи. Личното ми мнение е, че част от тези юноши създават повече проблеми, отколкото решения, защото голяма част от темите, които засягат, са твърде комплексни, за да може гледната точка на тийнейджър да бъде меродавна.
Прекрасно е младите хора да променят света. Прекрасно е, че се опитват. Но смятам, че за да промениш света, трябва първо да промениш себе си. И всеки млад човек има тази възможност.
Кой не е е имал желание да промени света из основи, понеже смята, че не функционира правилно? Това е част от седемгодишните цикли, които имаш в живота си, като често във времевия диапазон между 14 и 21-годишна възраст се наблюдава сблъсък с обществото. Поне до тези изводи е стигнала психологията.
Намирам идеята за страхотна. Да превърнеш света в нещо по-добро. Бях от тези хлапета. Все още съм, но стигнах до други умозаключения. В тези години имаш огромния потенциал да бъдеш какво ли не, но след определено време вече трябва да поемеш отговорност и да стесниш кръга от възможности до няколко, а в някои случаи и до една конкретна. Нужно е да реализираш потенциала си.
Ветрогонството, хилядите думи и красивите идеали се сблъскват с реалността. Необходими са дела, а не само слова. Великолепно е, ако преди това си вдъхновил поне един човек с думите си, но е време и да дадеш пример, без да приказваш толкова. За мен формулата се състои от няколко стъпки, които ми помогнаха да осъзная, че мечтите си остават само красиви хвърчила, ако думите не се материализират в действие.
Поеми отговорност за живота си
Звучи толкова лесно и просто. Но определено е едно от най-трудните неща. Защото все още си млад. Доскоро си бил хлапе, което е нямало никакви грижи. На 15 кой знае какъв иска да бъде? Определено трябва много отговорност, за да пораснеш. Често на въпроса: „Какъв искаш да бъдеш?“ може да чуем отговор: „Стойностен човек“. За да не ви лъжа, това винаги е бил и моят отговор. Но тук идва въпросът: „Как да бъдеш такъв?“
Поеми отговорност. Не се оплаквай, когато се сблъскаш с трудности, а се справи с тях. Не губи време да се хвалиш с успехите си, а работи над следващите. Замисли се дали това, което правиш, е полезно за околните. Внимавай дали това, което вършиш, не им вреди. Винаги трябва да помниш, че ако не можеш да помогнеш, може поне да не пречиш.
Вината винаги пада върху някого. Личност или институция. Но не и върху теб. Да, често светът изглежда несправедлив. Но е възможно да не се оплакваш, а да помислиш какво можеш да сториш, за да бъдат нещата по-качествени. Първо поеми отговорност към себе си. Справи се със задачата. Тогава помогни на хората около теб да последват примера ти. Ако сполучиш отново, вече е ред да помислиш и за благото на общността. Афоризмите не са случайни и определено тези два са напълно достоверни.
„Бъди промяната, която искаш да видиш в света.“
„Каквото не е полезно за кошера, не е полезно и за пчелата.“
Тези мъдри слова се приписват на Махатма Ганди и Марк Аврелий. Мисля, че е добре да им се довериш.
Оправи стаята си, преди да оправяш света
Този принцип е далеч по-лесен и практичен. Важно е първо да решиш своите проблеми, преди да се заемеш да решаваш проблемите на останалите. Определено е много добър подход за всеки млад човек, който е недоволен от обстоятелствата. Лесно е да критикуваш другите, но мисля, че е редно да видиш своите предимства и недостатъци, за да започнеш да работиш върху тях.
Образовай се и се научи на критично мислене
Конституцията и международните конвенции защитават правото ти на свобода на словото, мисълта и убежденията, но би било добре да се научиш да се изразяваш уместно. Да подбираш най-подходящите думи в дадена ситуация така, че те да не бъдат изопачени или използвани срещу теб. Да бъдеш внимателен какво казваш, защото никога не можеш да знаеш битките, които човекът срещу теб води. Опитай се изказът ти да бъде изчистен. Полезно е както за теб, така и за околните. Няма нищо срамно да признаеш, че не си компетентен в дадена сфера, и да замълчиш. Може да научиш много, ако преодолееш егото си и идеята, че си по-ерудиран от останалите. В юношеските години често смяташ, че винаги си прав, и не отстъпваш лесно. След време разбираш нещата по друг начин.
Изгради си гражданска позиция и бъди активен
Не ти харесва дадена система или структура - помисли какво и как може да промениш, да потърсиш каналите, чрез които идеята ти може да достигне до горните етажи на властта. Дори да не е особено сполучливо, определено е много по-добър пример от това да се оплакваш. Важното е да покажеш, че те е грижа и наистина желаеш да подобриш нещата. Има толкова много инициативи, клубове и организации, които спомагат младежите да бъдат активни и да демонстрират, че са градивна част от обществото. Замисли се с какво можеш да помогнеш. Ако няма нещо, с което да допринесеш, не съди хората, които се опитват да направят и твоя живот по-хубав.
Това за мен е основата на една промяна. Хората се нуждаят от ментална революция, от една различна нагласа и призма. Възрастните трябва да осъзнаят, че дават пример на младите, и да се замислят за всичко казано. Младежта трябва да осъзнае, че е необходимо да поеме отговорност и да се опита да подобри действителността. И определено това не става само с приказки във и извън социалните мрежи.