Успелите

Промяната е в теб: спаси храната - спаси земята

Храната. Една от физиологичните потребности на всяко човешко същество, без която то не може да съществува. В пирамидата на Маслоу, ясно виждаме как без да е удовлетворена нуждата за храна, човек не може да се изкачи по горните стъпала към осъществяване на духовните си цели и потребности. Тази незаменима частица присъства в ежедневието дотолкова, че понякога забравяме да я ценим. Ти ще кажеш: „Какво? Глупости!“, защото вчера качи снимка в Инстаграм на огромната порция спагети болонезе, която по-рано се оказа, че не можа да изядеш. И после къде отидоха спагетите? В боклука. Край на историята.

Храната Paul Mansfield/Getty Images

Храната ни снабдява с енергия, но знаеш ли колко ресурси на Земята и колко човешки труд коства тя?

Проследявайки етапите на веригата, започваме от редица природни ресурси, които биват използвани за направата й включително водата, която се използва ежедневно за производството на земеделски култури. След това продължаваме с енергията и труда, които се влагат от човек, за да се приготви храната. Завършваме с това, че когато храната гние на сметищата, тя отделя парников газ, който е 20 пъти по-отровен от въглеродния диоксид. Това замърсява необратимо земята, въздуха и водите. Всеизвестно е, че има милиони гладуващи по света, за които просто се споменава от време на време. А ти сещаш ли се отново къде завършиха твоите спагети, преди да остане само споменът в Инстаграм?

Тази нишка от последствия ни дава достатъчна причина да „спасим“ храната си и по този начин да спестим пари, ресурси и енергия, използвани за производството . Защото статистиките не звучат красиво – „България хвърля на боклука 670 000 тона храна годишно“ или Около 7,1 милиона тона храна се изхвърлят във Франция всяка година. Над половината бива пратена в кошчето от крайните потребители.“ Да, но Франция въведе закон, който забранява на по-големи магазини да изхвърлят храна и вместо това тя трябва да се дарява на благотворителни организации. Прекрасен пример, който със сигурност трябва да се въведе и в България. Не е ли по-човешко, вместо гладуващите да ровят в кофите за „останки“ от храна, тя да им бъде дарена от организации в нормални условия?

Храната Shutterstock/Vox

Добрата новина е, че ти също можеш да помогнеш, защото, както прочете по-горе, голямо количество от храната се праща в боклука от крайния потребител. Премисли хубаво как, изхвърляйки храна, ти вредиш и на нашия дом – Земята, и на другите – гладуващите, нуждаещите се. Колкото по-осъзнат си като единица от цялото, толкова шансовете за решаване на проблема се увеличават.

5 неща, които ти самият можеш да направиш, за да намалиш разхищението на храна:

  1. Прави си списък всеки път преди да пазаруваш – купувай продукти, които ще са ти нужни и избягвай да пазаруваш в количества, които са повече от това, от което имаш нужда.
  2. Намали импулсивните покупки.
  3. Дарявай храна на асоциации. В България това е „Българска хранителна банка“. Има възможност да дариш директно чрез сайта им, а ако искаш да продължиш доброто дело, можеш да се включиш и като доброволец.
  4. „Улични хладилници“ – вече около 28 в България, намиращи се в по-големите областни градове. Там можеш да оставиш храна директно и да помогнеш на нуждаещ се.
  5. Интересен сайт за рецепти  - Love food hate waste, включващи продукти тип „каквото е останало в хладилника“ или просто тези, които ще се развалят скоро. Запретвай ръкави и се залавяй да упражняваш английския си чрез готвене!
Чрез тези стъпки ти сам можеш да бъдеш промяната. Не бъди безразличен, защото този проблем засяга всички ни. Промяната започва след като осъзнаеш проблема и неговите последствия в твоята глава и започнеш да действаш съзнателно в посока за решаването му. Защото, в крайна сметка, всеки един е частица от общото – както полагаме грижи за собствената си къща и за собственото си семейство, така и трябва да се грижим за общия ни дом – планетата Земя, както и един за друг.

P.S. Сезонът на ягодите дойде. Проследи живота на една ягода и помисли дали искаш да завърши така, както в това видео.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Доротея Донова

Дете на света. Обичам пътуванията и чуждите езици - всичко, което те обогатява и кара да надникнеш в някоя друга душа. Обичам и небето във всичките му цветове и палитри, филми с дълбок смисъл, шоколадови торти и аромат на чай от жен-шен.

Оставете коментар

0 коментара