Промяната е в теб: спаси храната - спаси земята
Храната. Една от физиологичните потребности на всяко човешко същество, без която то не може да съществува. В пирамидата на Маслоу, ясно виждаме как без да е удовлетворена нуждата за храна, човек не може да се изкачи по горните стъпала към осъществяване на духовните си цели и потребности. Тази незаменима частица присъства в ежедневието дотолкова, че понякога забравяме да я ценим. Ти ще кажеш: „Какво? Глупости!“, защото вчера качи снимка в Инстаграм на огромната порция спагети болонезе, която по-рано се оказа, че не можа да изядеш. И после къде отидоха спагетите? В боклука. Край на историята.
Paul Mansfield/Getty Images
Храната ни снабдява с енергия, но знаеш ли колко ресурси на Земята и колко човешки труд коства тя?
Проследявайки етапите на веригата, започваме от редица природни ресурси, които биват използвани за направата й включително водата, която се използва ежедневно за производството на земеделски култури. След това продължаваме с енергията и труда, които се влагат от човек, за да се приготви храната. Завършваме с това, че когато храната гние на сметищата, тя отделя парников газ, който е 20 пъти по-отровен от въглеродния диоксид. Това замърсява необратимо земята, въздуха и водите. Всеизвестно е, че има милиони гладуващи по света, за които просто се споменава от време на време. А ти сещаш ли се отново къде завършиха твоите спагети, преди да остане само споменът в Инстаграм?
Тази нишка от последствия ни дава достатъчна причина да „спасим“ храната си и по този начин да спестим пари, ресурси и енергия, използвани за производството . Защото статистиките не звучат красиво – „България хвърля на боклука 670 000 тона храна годишно“ или „Около 7,1 милиона тона храна се изхвърлят във Франция всяка година. Над половината бива пратена в кошчето от крайните потребители.“ Да, но Франция въведе закон, който забранява на по-големи магазини да изхвърлят храна и вместо това тя трябва да се дарява на благотворителни организации. Прекрасен пример, който със сигурност трябва да се въведе и в България. Не е ли по-човешко, вместо гладуващите да ровят в кофите за „останки“ от храна, тя да им бъде дарена от организации в нормални условия?
Shutterstock/Vox
Добрата новина е, че ти също можеш да помогнеш, защото, както прочете по-горе, голямо количество от храната се праща в боклука от крайния потребител. Премисли хубаво как, изхвърляйки храна, ти вредиш и на нашия дом – Земята, и на другите – гладуващите, нуждаещите се. Колкото по-осъзнат си като единица от цялото, толкова шансовете за решаване на проблема се увеличават.
5 неща, които ти самият можеш да направиш, за да намалиш разхищението на храна:
- Прави си списък всеки път преди да пазаруваш – купувай продукти, които ще са ти нужни и избягвай да пазаруваш в количества, които са повече от това, от което имаш нужда.
- Намали импулсивните покупки.
- Дарявай храна на асоциации. В България това е „Българска хранителна банка“. Има възможност да дариш директно чрез сайта им, а ако искаш да продължиш доброто дело, можеш да се включиш и като доброволец.
- „Улични хладилници“ – вече около 28 в България, намиращи се в по-големите областни градове. Там можеш да оставиш храна директно и да помогнеш на нуждаещ се.
- Интересен сайт за рецепти - Love food hate waste, включващи продукти тип „каквото е останало в хладилника“ или просто тези, които ще се развалят скоро. Запретвай ръкави и се залавяй да упражняваш английския си чрез готвене!
P.S. Сезонът на ягодите дойде. Проследи живота на една ягода и помисли дали искаш да завърши така, както в това видео.