Прощъпулник или каква ще е съдбата и професията на детето
Прощъпулник (наричан още „престъпулка“, „престъпване“, „преходница“) е ритуал, който се прави, след като детето проходи. По него се гадае каква ще е съдбата и професията на детето. Обикновено ритуалът се прави от навършването на 9 месеца до 2 годишна възраст на детето, в зависимост от това кога е проходило то. Важно е да стъпва уверено и да ходи самостоятелно.
За да бъде трудолюбиво детето, е добре прощъпулник да се направи в делничен ден - дните понеделник, сряда и неделя са добри според църковните представи.
В деня на прощъпулника, близък на семейството с двамата родители, замесва обредна питка. Преди да се изпече, е хубаво детето да стъпи върху питката, за да остави отпечатък върху тестото. Питката се дава на човек, който е пъргав и ходи бързо. Той прави няколко бързи крачки из дома, имитирайки тичане, като се стреми да не се спъне и да не падне. Това се прави с цел детето да расте пъргаво и сръчно.
След това се постила бял чаршаф на земята и в края му се поставят вещите, които ще служат за гадаенето. Според обичая на прощъпулник предметът, който детето си избере, ще бъде това, което ще го влече и ще стане негова професия. Важно е предметите да бъдат наречени предварително, т.е. коя вещ на каква професия отговаря. Те трябва да са непознати за детето и то да ги вижда за първи път.
Обредният хляб се търкулва към вещите, за да тръгне детето в същата посока, като се стремrте детето да е нахранено, за да не се хване за питката. Търкулването на питката символизира пътя на детето и както питката се търкаля, така и на детето да му бъде лек и гладък пътят.
В миналото са се слагали предмети като чук, игли, куки. Днес обаче може да бъдат наредени много повече премети, които се свързват с различни актуални и престижни професии.
Предмети, които биха могли да бъдат сложени на прощъпулника и тяхното значение:
- Книга – учен, учител, писател
- Химикал – писател, журналист;
- Игла, кука, конец – шивач, моделиер;
- Компютърна мишка или клавиатура – компютърен специалист;
- Дреха – дизайнер, стилист;
- Кубче – архитект, строител;
- Спринцовка, слушалки, термометър – лекар, медицинска сестра;
- Отвертка – техник, инженер;
- Ножица, гребен – фризьор;
- Топка – футболист, спортист;
- Черпак – готвач, кулинар;
- Вестник, тефтер – журналист, репортер;
- Играчка, маска – актьор;
- Касета, диск, китара – музикант;
- Портфейл – банкер, финансист, бизнесмен;
- Фотоапарат, Снимка – фотограф;
- Бижу – бижутер, модел;
- Международен паспорт – дипломат.
След като детето е направило своя избор, време е за всички да се повеселят и да опитат обредната питка за здравето на детето. Питата се поднася с мед и сирене и първият залък се дава на малчугана. Според обичая всеки, който си вземе от нея трябва да обиколи около масата тичешком, за да му върви по пътя напред и то да ходи гладко.