Първи медал за България и всичко от ден 12 в Рио
Исторически ден 12 в Рио де Жанейро –първият български медал е факт − олимпийски ят бронз на Елица Янкова в борбата до 48 кг.
Чудото на световната атлетика – страхотната Ивет Лалова „остави сърцето си на пистата” и завърши на 8-о място.
Мими Христова беше другата ни боркиня в турнира, но тя отпадна от надпреварата в борбата до 58 кг след първия си двубой.
Ангел Кодинов не успя да се класира за финалите на 200 м едноместно кану.
Елица Янкова – борба до 48 кг
България има своя първи медал от Олимпийските игри в Рио де Жанейро! Спечели го Елица Янкова, която заслужи бронзовото отличие в категория до 48 килограма в борбата. Възпитаничка на Петър Касабов завоюва бронза в невероятна битка с аржентинката Патрисия Алехандра Бермудес.
В схватката Елица надделя със 7:6 и сложи гордо на гърдите си първото отличие за родината от тези Олимпийски игри. Това е най-големият успех в кариерата на Янкова, която тази година спечели бронз на Европейското първенство в Рига, а миналата година на Европейските игри в Баку се класира втора.
Нашата боркиня спечели четири мача и загуби само един, но накрая радостта беше за нея.
Българката започна с летящ старт участието си в турнира.Тя победи представителката на Камерун Ребела Муамбо с технически туш, след като реализира десет безотвени точки и приключи двубоя само след 2:50 минути борба.
Решаващ за успеха се оказа ключ на краката, който Елица направи и ѝ позволи да превърти съперничката си няколко поредни пъти.
На осминафинала Янкова постигна страхотна победа над рускинята Милана Дадашева. Нашата състезателка изоставаше с 0:4 и съперничката ѝ бе изключително агресивна, но българката успя да стигне до убедителен обрат.
Срещата започна с изключително агресивна игра на рускинята, която и донесе четири точки. Половин минута преди края на първата част Янкова направи успешна атака и избутване, с които спечели три точки. Секунди преди края на частта тя стигна до пълен обрат с добра контра атака за 5:4.
След почивката двете започнаха тактическо надлъгване, в което отново рускинята бе по-активна и се опитваше да атакува краката на българката. Тя обаче се защити добре и реализира две точки, а след това направи успешно носене през мост, което и донесе още две за крайното 9:4.
Янкова стигна до полуфиналите, след като отстрани колумбийката Каролина Кастийо Идалго. Тя продължи напред, тъй като беше последната направила точка за равенството 2:2.
Двете състезателки започнаха срещата предпазливо, но след предупреждение за пасивност колумбийката атакува и успя да запише две точки, които се оказаха единствените за първата част. През втората част нещата се развиваха по същия начин, но този път българката успя да запише две точки и изравни резултата. До края той не се промени и Янкова се класира, тъй като отбеляза последните две точки в срещата.
На полуфинала Елица беше победена от двукратната медалистка от олимпийски игри, световна и европейска шампионка Мария Стадник с туш за по-малко от две минути и половина.
Янкова излезе твърдо решена да спечели битката, но още от самото начало си пролича, че Стадник е по-класната боркиня. Азерката бързо наложи волята си и започна да трупа точки. Елица, която и в предишните срещи допускаше да ѝ поведат, се опита да навакса изоставането. Стадник успя да я свали и постави в критична ситуация и малко преди края на първата част бе туширана.
Ивет Лалова – 200 м спринт
Ивета Лалова финишира на 8-о място във финала на 200 метра при жените на олимпийския турнир по лека атлетика в Рио де Жанейро. Чаровната ни представителка, за която това бе последно участие на Олимпийски игри, даде време от 22.69 секунди, което я остави на последната позиция.
Както и в полуфиналите, Лалова беше с най-бързата стартова реакция − впечатляващите 0,104 сек. Постепенно силите се разпределиха и се видя, че българката ще може да спори с Дийджа Стивънс от САЩ за седмото място. Американката финишира с 0,04 сек преди Лалова.
Това бе втори олимпийски финал на 200 метра за Ивет, която преди 12 години на Игрите в Атина (през 2004-та) завърши на 5-то място.
"Тръгвам си щастлива, защото стигнах дотук. Защото имам до себе си хора, които ме обичат и които ми помогнаха. Само те знаят колко много усилия ми струва това. Но това остава скрито. Дай Боже да сме пример за новото поколение, да радваме хората, да оценяват нашия труд, а да не гледат само класирания и медали и да сме мъничко повод за радост.", сподели Ивет в интервю за "Дневник".
Мими Христова – борба до 58 кг
Мими Христова претърпя загуба в първата си среща с 4:7 точки от 22-годишната монголка Орхон Пуревдорж
Пуревдорж поведе рано заради пасивност на Христова и първата част завърши 3:0, но българката направи пълен обрат в началото на втората част и поведе с 4:3. Монголката обаче направи две успешни атаки до края и спечели двубоя.
Това остави българката да се надява, че монголката ще стигне до финала и ще я изтегли в битките за единия бронзов медал.
Това обаче не се случи, след като в осминафиналите Пуревдордж отстъпи с 0:10 и технически туш на световната вицешамоионка от 2014 г. и фаворитка за титлата Валерия Коблова от Русия.
Ангел Кодинов – едноместно кану 200 м
Най-младият ни олимпиец Ангел Кодинов завърши на последното 7-мо място във втора полуфинална серия от надпреварата на 200м кану с време 42.925 сек. Кодинов изостана от самото начало начало на надпреварата и не успя да навакса. Той записа 19-то време от 21 участника в полуфиналните серии.
Вчера българският гребец финишира 14-ти в по-дългата дистанция от 1000 м.
Така участието му на Олимпийските игри завърши.