Успелите

RADAR е фестивалът за алтернативни форми на музикално изкуство

RADAR е фестивал, който събира на едно място алтернативни форми на изкуство и некомерсиални проекти. Третото издание ще бъде във Варна между 10-14 август.

Откриването ще направи съвременната опера Лилит на 10.08 от 20:00ч в Държавна опера Варна. Операта разказва за най-старата любовна история в света, тази межди Адам и първата му жена Лилит, която отказва да се подчини на своя любим и избира пътя на вечно скитащ демон. В главната роля ще видим сопраното с номинация за Грами Клерън МакФадън, акомпанирана на рояла от живеещия и творящ в Амстердам Димитър Бодуров, който е и автор на музиката на Лилит.

На 11-ти от 19ч. в двора на Градска художествена галерия ще се проведе аудиовизуален концерт, дело на MyTrip&RosettaStone. Mytrip съществува на границата между атмосферния aмбиент и масивите от звук в агресивната инструментална музика. Проектът e дело на Ангел Симитчиев – електро‐акустичен композитор, импровизатор и саунд арт лектор в програмата Дигитални изкуства на Националната художествена академия. RosettaStone е визуален проект на Стоимен Стоянов, комбиниращ класическа кинематография и фотография с визуални ефекти.

12-ти август е най-натоварената фестивална дата. Още в 11:00ч. пристигащите пътници на летище Варна ще станат свидетели на проекта „Музика за летищата“. Спонтанното изпълнение ще е дело на Мирян Колев (китара и електроника) и съвременната танцьорка Искра Иванова. Те са вдъхновени от работата на култовия британски продуцент, музикант и концептуалист Брайън Ено и неговия албум „Музика за летищата“, който маркира появата на нов стил в музиката – амбиент. Желанието на артистите е пътниците да се заслушат и да си припомнят, че изкуството е универсален език.

Клерън МакФадън ще представи рецитала „Гласът на Америка през XXти век“, в който зад рояла ще застане лауреатът на множество световни конкурси – Майк Дел Феро. Концертът ще се проведе в залата на Градска художествена галерия на 12-ти август от 19:00 ч. Те ще направят ретроспекция на едни от най-влиятелните американски композитори през 20-ти век. Една богата програма – от госпъл музика през Джордж Гершуин и Дюк Елингтън до модерни американски композитори. По време на концерта ще бъдат прожектирани партитури на някои от съвременните творби като Стрипсоди на Кати Барбериан, Ариа на Джон Кейдж, както и екстравагантната соната еротика на Шултоф.

Вечерта, на същата дата от 20:00 ч., е запазена за електронното звучене на два български аудиовизуални проекта. E.U.E.R.P.I. / R.P e аудиовизуален перформанс, в който се смесват изпълнения на живо на авторска експериментална амбиент музика и генеративни интерактивни визуализации. Saturated Pixels са креативно дуо, зад което стоят членовете на проекти като Fragile!, We Are No Robots, След Дъжд Качулка и други. Вече оставили дълбока следа в българската ъндърграунд сцена, сега обещават да предизвикат сетивата на публиката на RADAR с най-новия си проект, в който участва и визуалния артист – Спартак Йорданов. Всичко е там – балансът между органичното и електрониката, китари и барабани, мелодия, хармония, емоция и аналитичен ум, индустриалното и натуралното.

На 13-ти август от 20:00 ч. в двора на Градска художествена галерия стартира музикалното събитие, отредено на двата нови проекта на култовия електронен артист Иван Шопов. The Third Man (Иван Шопов A.K.A. COOH, BALKANSKY & Антон и Иван Литовченко A.K.A. MLOSKI & LITHEO) ще представят новия си албум.  Още една премиера, но този път на албума на Иван Шопов и майстора на българския кавал – Теодосий Спасов ще се състои веднага след това. InFusion e музикален проект, в който автентичността и електрониката са по-близки от всякога. Кавалът не изневерява на лиричния си характер, отведен в един електронен свят, където съвремието изоставя своята дигитална стерилност в търсене на нова, по-смела и по-хуманна реалност.

Изданието на РАДАР за тази година ще приключи на 14-ти август в 19:00 ч. в залата на ГХГ с концерт на немското електроакустично дуо GRANDBROTHERS. Те сами определят музиката си като „сърдечна операция на пиано“, а причината е в техниката, която използват за създаване на нови звуци. Grandbrothers съчетават класическа композиция с модерна, експериментална продукция и звуков дизайн. Техният албум Dilation е записан с помощта на роял и серия от собственоръчно направени електромеханични чукчета, които са предизвикани да „играят“ по пианото, създавайки нови и неоткрити досега звуци. Изненадващо, но няма никакви синтезатори – всичко идва от рояла. Албумът е кинематографичен, но и ритмичен, заради което получава признанието на музикалната критика в цяла Великобритания, Европа и САЩ.

Билетите за фестивала са на цени от 5 до 15 лв. и могат да бъдат закупени онлайн или в Градска художествена галерия всеки ден от 16 до 18 ч. Цялата програма може да намерите в официалния сайт ТУК, както и във Facebook

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Александър Хинков

Съосновател и отговорен за развитието на позитивната медия на България Uspelite.bg. Занимавам се журналистика, дигитални комуникации и социално предприемачество. Вярвам, че максималната продуктивност е тясно зависима от спорта и почивката. Зареждат ме първичността на природата и хорските усмивки.

Оставете коментар

0 коментара