Успелите

Радослав Георгиев, основател на HackBulgaria: Нашите програмисти са на световно ниво

Това е Радослав Георгиев, в някои среди известен като РадоРадо. Той е създателят на Хак България - иновативна и достъпна школа по програмиране, която има екип, състоящ се само от млади и амбициозни хора. Основните неща, с които се занимава Радослав са програмиране и преподаване като дори е бил известно време сред бутащите в предприемаческата среда на България. Освен Радо, в екипа на Хак България е неговият партньор, с когото започват всичко - Ивайло Бъчваров, както и още 8 човека, с които правят интересни и разнообразнои неща в софтуерния свят. За Радо, за екипа и работата им в Хак България, както и за самата школа предстои да научим в следващите редове.

Като основен виновник за създаването на проекта Hack Bulgaria, ще споделиш ли какви са основните му концепции, с какво точно се занимавате и какви са главните ви цели?

Основната концепция, която стои зад HackBulgaria, е да правим качествено образование по програмиране с модел, който цели хората да са максимално ангажирани с писане и да търсят мотивация в себе си - дали им се занимава с това, което правят. Казано по-кратко - правим курсове по програмиране, насочени към хора, които вече имат придобити базовите знания, като ние им помагаме да се подготвят за започване на първа работа като младши програмист. Гордеем се с нашата философия, която е описана ТУК.

На каква възраст реши да се занимаваш с програмиране?

В 11 клас. Това май прави 17 години.

Към момента сте осъществили повече от 20 курса, насочени в областта на програмирането, подготвяйки хора да започнат своята първа работа в индустрията. Разкажи ни повече за това.

Нашите курсове, обикновено наречени „Програмиране 101“, са дефинирани изключително просто - взимаме хора с базови знания, които покриват нашите критерии за вход (задачи, интервю) и в рамките на 3-4 месеца интензивно обучение, ги подготвяме за първа работа като младши програмисти. Обучението предоставя на курсистите знанията, които един младши програмист трябва да има. Курсовете са интензивни и изискват отдаденост - провеждат се 3 пъти седмично по 4 часа, като в тези 4 часа предимно се пише код - ние наблягаме на практиката, а теорията е за домашно.

Колко време отнема на човек, завършил вашата академия и с минимален опит, да започне работа в ИТ сферата? Кои са най-важните уроци, които той усвоява при вас?

Ако човек е устремен към това да започне работа, обикновенно отнема до един месец след края на нашия курс това да се случи. Ако човек все още не е сигурен дали програмирането е за него, или пък иска да обръща повече внимание на университета, работата се изразява най-често в стаж, който е съобразен с университета. Относно най-важните уроци - хората разбират, че има съществена разлика между умението да програмираш и умението да разработваш софтуер.

В последно време се забелязва драстичен ръст на интереса към ИТ индустрията в България. Освен това се тръби, че българските програмисти са на световно ниво и са едни от най-търсените в света. Има ли истина в твърденията и на какво мислиш, че се дължи това? 

Интерес има и пазара го показва. Нашите програмисти са на световно ниво и България е предпочитана outsource дестинация точно поради тази причина. Когато клиентите търсят адекватност, те могат да я намерят тук при нас. Освен това имаме и продуктови компании като Хаос Груп, които разработват наистина сложни неща и са лидери на конкуретния пазар за vfx в Холивуд.

Hack Bulgaria осъществява ежегодно и HackConf - технологична и мотивационна конференция, която реализирате в София. Разкажи ни как протече тазгодишното издание.

Миналогодишното издание на конференцията - HackConf 2015, протече повече от добре - 1300+ присъстващи за двата дни и повече от 4000 човека, гледащи live stream-а на конференцията. Темата на HackConf 2015 се фокусираше върху мотивацията и първите стъпки в света на програмирането. За нас тази тема беше естествено продължение на това, с което се занимаваме в HackBulgaria. Тук е момента да спомена и за ежесеместърния хакатон HackFMI, чието 7-мо издание се проведе наскоро - в рамките на 3 дни студенти от всички университети работят върху конкретни проекти, изготвят презентации и защитават идеите си пред жури. С конференцията искахме да затворим образователния цикъл, който започнахме с курсовете и хакатона - да предоставим на младите хора, които искат да се занимават с програмиране, всички най-ценни източници на информация, контакти и поле за изява. 

Тази година сме предвидили продължение на темата. HackConf 2016 се фокусира върху това „Как да станем по-добри програмисти и ИТ специалисти?“

Отново входа за събитието е свободен, а запазването на място се случва от сайта на конференцията: http://hackconf.bg/.

Коя е българската мечта в сферата на ИТ индустрията?

Мечтите обикновено са персонални, така че моят прочит е следният - българската мечта, свързана с IT сектора, е чрез IT сектора да направим България място за живеене със стандарт над средния, че даже и в топ 5 европейски държави. Да бъде място, където хората са щастливи и чужденците искат да идват и да работят, защото им харесва. Да бъдем давани за пример за това, как се прави.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара