Успелите

Ралица Димитрова: Практиката е най-важното нещо!

Ралица е студент в СофтУни от около година. След курса Programming Basics започва да се включва в учебния процес като асистент, а от скоро и като ментор. Записва се на първия си курс в СофтУни с идеята да опита нещо ново и да разбере докъде може да стигне – едно предизвикателство към самата нея и към възможностите ѝ. Година по-късно тя работи като стажант девелъпър в софтуерна фирма и пише код със същия хъс, както и в началото. Успоредно с това продължава обучението си и планира в следващата година да премине още няколко курса.

Преминала си през обучението на СофтУни и впоследствие си станала асистент. Кое смяташ, че е най-ценното нещо, което академията дава?

Най-ценното в академията за мен са хората, които срещаш – хора от твоята порода. Колегите ми са амбициозни и решени да постигнат целите си. В същото време винаги можеш да разчиташ на помощ - било то за задачи или за работа по екипни проекти. можеш да се обърнеш към лектор, асистент или колега – всеки би се отзовал.

Сподели ни добри практики за преподаване и задържане на вниманието на аудиторията по време на урок.

Колкото се може повече практика. Теорията е изключително важна и не може без нея, но практиката е най-важното нещо. Лекциите в СофтУни са силно практически. В една лекция може да се напише изцяло функциониращо приложение. Според мен добра практика е да се показват неща, които все още са взети като материал или проблеми, с които преподавателят се е сблъсквал, или пък интересни техники, по-засукани начини да се напише даден метод и т.н.

Кои смяташ, че са принципите, които един човек трябва да следва, за да бъде успешен?

Да не се отказва.
Да продължава напред, колкото и трудно да изглежда.
Да вложи цялата си енергия в постигането на целта си.
Да не спира да се развива и да учи нови неща.
Repeat.

България е една от страните с най-много жени в IT сектора, но сякаш бройката продължава да е малка. Какво смяташ, че може да се подобри, за да се промени тази тендениция?

Не мисля, че е необходимо такова разделяне. Програмирането или те влече, или не – без значение дали си жена, или мъж. В момента има достатъчно източници на информация, възможности да пробваш, онлайн академии, безплатни ресурси – всичко необходимо, за да разбереш дали това е твоето нещо. Според мен програмирането е достатъчно популярно, провеждат се голям брой конференции, в социалните мрежи е пълно с реклами на софтуерни академии и с обяви за работа – достатъчно фактори, които да те накарат да си кажеш „Защо пък да не опитам и аз?“.

Какви са твоите съвети към младите хора, които тепърва поемат по своя кариерен път?

Да не се отказват. В началото винаги е трудно, а нататък не става много по-лесно. Само предизвикателствата са по-интересни и знанията, с които ги посрещаме, са повече. Да правят грешки и да се научат да ги откриват и поправят. Колкото повече код – толкова повече бъгове. И най-важното – да се забавляват. Писането на код на първо място трябва да е забавно – дори когато часове наред си блъскаш главата над някоя програма, а тя просто отказва да работи.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара