Равенството значи повече... И можем ли да бъдем равни с другите?
– Какво трябва да означава фразата "Равенството значи повече"?
– Да бъдем равни с другите?
– Кои са тези "другите"?
Ще ти разкажа една история. Случвало ли ти се е да отидеш на дадено събитие и там да има човек с увреждане? Разбирай - в инвалидна количка. Той може да бъде в центъра и заобиколен от много хора. Но в повечето случаи е в единия ъгъл сам или с придружителя си. Седи и чака някой да го заговори. Все пак там всички си говорят. Това си е целта на събитията – да събират хора с общи интереси, които да създават общи контакти. Но нашият човек още си седи в ъгъла. Хората го гледат. Минават покрай него. Обръщат поглед. И нищо друго. Защо не опитат да го заговорят? Страх ги е? От какво?
Щом е в инвалидна количка, това предполага ли да яде хора? Или да е сериен убиец? Да не говорим, че ако беше сериен убиец, сигурно всички жени щяха да са на гърба му, но това е друга тема. Нито яде хора, нито е сериен убиец. Тогава каква е причината хората да не го заговарят? Глупав ли е? Това може да разберем, когато го заговорим. Ама дали говори нашия език или е от друга планета? Илюминат ли е или е от света на X-Men? Много въпроси ми идват, много нещо…
И всичко това заради едно просто заговаряне на човек в инвалидна количка?
Да, това може да звучи глупаво. Но съм свидетел на много подобни ситуации. Затова се включих като посланик на кампанията на Jamba "Равенството значи повече".
Националната информационна кампания "Равенството значи повече" цели да насочи вниманието на обществото към правото на равен шанс за хората с различни възможности.
От 15 октомври до 1 декември постери на 14 двойки посланици бяха на различни места в метростанциите на София:
- Бизнес парк,
- Вардар,
- Витоша,
- Джеймс Баучер,
- Лъвов мост,
- НДК,
- Сердика,
- Софийски университет.
След посланиците на кампанията "Равенството значи повече" бяха:
- Асен Блатечки,
- Жюстин Томс,
- Йоанна Драгнева,
- Луиза Григорова,
- Мануела Малеева,
- Мария Илиева,
- Орлин Павлов,
- Ружди Ружди и др.
Мария Гроздева, също посланик на кампанията, сподели в интервю за НоваТВ:
Бях впечатлена, когато в Мексико за първи път видях толкова хора на колички да работят в организацията на голямо събитие!
Какво ни коства това да бъде ежедневие в България? Разбира се, че всичко зависи от нас самите и от нашата отговорност като хора. Надяваме се, че заедно ще променим нагласите и средата за хората с различни възможности в България.
Jamba има една мечта за Коледа. Ще я разбереш в следното видео или като последваш линка в INDIEGOGO.
Също, ако искаш да изненадаш близки и познати с авторски коледни картички с кауза от Jamba, може да си поръчаш на joana@jamba.bg.
Отговорихме ли си кои са тези "другите" от началото на статията? И до кога ще ги наричаме "другите"? Докато следващия път, когато ги видим някъде, не ги заговорим и не ги привлечем в нашата компания.