"Разговори с дядо" - синът и внукът на Елин Пелин откровено за великия писател
В Деня на будителите се излъчи премиерата на филма "Разговори с дядо" по БНТ, който събира смомени и разговори с живите потомци на писателя Елин Пелин - неговия син Боян и неговия внук - Елин. Филмът се посвещава на 140 години от рождението на писателя, качен е в интернет и може да стигне до всеки.
Часове преди да започне филмът си пишем с Катя Тодорова - авторката на творбата, и се надявам да предадем атмосферата и настроението.
Пред Uspelite.bg, Катя споделя, че идеята за филма се поражда от срещата ѝ със сина на писателя - Боян Иванов за предаването "Панорама". На улица Елин Пелин, в къщата, построена от писателя, където живее и до днес семейството му, журналистката усеща, че трябва да разгърне историята в нещо повече от репортаж. Тогава тя, като повечето от нас осъзнава, че знаем твърде малко за човека, който е написал едни от най-красивите разкази в българската литература. И така започва историята отначало.
Рових се дълго в архивите, понякога се смях , понякога си мълчах , но оттам извадих "жив човек". Човек носещ изключителна тъга и удивително чувство за хумор. Исках да разбера откъде е дошла тази удивителна способност да пишеш така красиво за смърт, любов, печал, зло и добро и понякога това да изглежда удивително смешно. Да не ти оставя черна сянка, а някакво топло чувство. Каквато е добрата литература според мен. Исках да разбера как едно момче израсло в бедно семейство, незавършило гимназия, е способно да напише истински шедьоври на маса в сладкарница и докато гладува цели дни. Открих удивителен дух.
Нищо във филма не е художествена измислица, действието е представено чрез красиви, художествени кадри. Откъсите, в които Елин Пелин говори за себе си (чрез гласа на актьора Георги Златарев), са от архивите и собствените му спомени запазени в няколко очерка. Включени са и цитати от най-известните му произведения. Останалите нишки свързват със спомените и думите си неговият син Боян и внукът Елин. Това е един много личен и интимен разговор помежду им, а Катя им благодари за доверието да свърже тези нишки.
Авторката на филма ни споделя за най-силно докосналите я моменти в разговорите:
Топлината, с която пазят спомена за него в семейството. Разказите за любовта към неговата съпруга Стефанка, с която създал семейство на по-късна възраст. Щастието, което още пази в детските си спомени неговия син Боян. Как се разхождали в градската градина, как когато имал повече пари, писателят му купувал паста "Добуш". Как писал "Ян Бибиян" и първо го четял на децата си, а те подскачали около него, за да разберат каква пакост ще направи дяволчето Фют. Тази нежност няма да забравя.
Елин Пели е будител, но забравен.
Всъщност ние почти нищо не знаем за поета. Не знаем нищо за огромната му роля в спасяването на българските евреи. Не знаем, че след 9-ти септември 1944-та срещу писателя е направен опит за покушение. От хора, които започнали да си разчистват сметките с интелектуалците в мътните години на саморазправа. Не знаем, че той многократно е канен в политиката, предлагани са му министерски постове, но той винаги отказва. Всъщност той се пенсионира като обикновен уредник на музея на "Вазов". Близък приятел е с цар Борис Трети, но никога не е искал нещо от него. Освен да се застъпи за спасяването на евреите. Самият писател месеци наред крие в дома си еврейски семейства за да ги спаси. Сред тях е и смейството на поета Валери Петров.
"Само това искам да ти кажа, че животът без любов, нищо не е. Лула тютюн не струва."
Елин Пелин