Успелите

Разгръщаме най-новата Карта на (Близко)източните вкусове

Между няколко преки от стара София изкушаващо се преплитат аромати и вкусове, които като машина на времето пренасят минувачите на Изток, след това още по-на изток, до Китай, а накрая ги връщат в омая към спомена за София на 20 в. С желанието да начертае един от всички възможни маршрути на района между бул. „Мария Луиза“, бул. „Хр. Ботев“, улиците „Пиротска“ и „Цар Симеон“, екипът на Meeting points подбира 14 обекта (магазини, ресторанти, сладкарници, пекарни), с които да накара най-любопитните да пътуват чрез сетивата си. Така се появява Картата на (Близко)източните вкусове, която е само един от начините на Веси и Диана да срещат хора и истории. За нея и за останалите им начинания разказват самите те. 

Когато говорите за себе си и работата си, казвате, че вярвате  в трансформиращата сила на срещите. В какво може да се изразява тази сила?

Диана: Често казвам, че най-добрият начин да си отворим очите за някого е през личната среща. Втория най-добър начин е през изкуството. Понякога смесваме и двете, за да може да се запознаете със Сашо, който е глух или пък с Мустафа от Ирак или пък да видите през рисунки за какво мечтаят жени и деца от различни страни. И вече нямаме единствена история за това какъв е един глух човек или бежанец, вече имаме хора, които са отворили очите си за този, който стои пред тях.

Веси: Силата на личната среща е в това, че ни позволява да (пре)открием някого отвъд етикета. Да разберем повече за това кой е той, какво го е направило такъв, за какво мечтае. Тогава спираме да виждаме хората като част от група, а като личности - вселена от виждания, качества и идеи, някои от които може би припознаваме. И ето тук идва трансформацията - осъзнаването, че има много повече неща, които ни свързват, отколкото такива, които ни разделят.

Значи ли това, че в Meeting points основното, което правите, е да срещате различни човешки съдби и истории? И какъв е резултатът от това? 

Диана: Да, създаваме срещи, които позволяват да видим някого такъв, какъвто е в този момент. Направляваме процеса на запознаване и свързване между хората и след това те могат да продължат да общуват и научават повече за своите уникални истории. Винаги е страхотно да чуя: “Този район всъщност е много по-интересен отколкото предполагах”, или да видя в изражението на някого любопитство и радост от дадена среща и запознанство. И така постигаме социална промяна човек по човек.

Веси: Резултатите са на няколко нива. На личностно - това е по-голямата осъзнатост към различността и многообразието. На ниво общество - това е свързването на хората в мрежи, които позволяват тази социална промята, която всички търсим. За нас двете са равностойно значими.

Коя от тези срещи се появява и до днес в сънищата ви? 

Веси: Никога няма да забравя една споделена вечеря януари 2020 г. Спомням си точно кога беше, защото (непланирано) съвпадаше с излизането на Великобритания от Европейския съюз. На вечерята бяхме поканили както обикновено чужденци, избрали България за свой втори дом, така и българи с желание за общуване с хора от различни страни. Всяка наша вечеря завършва със споделяне, тази - също. Тогава една от участничките сподели, че вечерята е била изключително важна за нея, защото във времена на разделение се е почувствала включена и свързана. Тогава и осъзнах колко голям е смисълът на работата ни - да създаваме пространства, в които хората да се чувстват забелязани, чути и свързани.

Диана: В помненето на сънища не съм много добра, но си спомням ясно сбъднати мечти - как на някои от срещите са идвали хора, които казват, че се притесняват от това сами да отидат в района на Женски пазар или да говорят с глух човек. А след като се включат в това, което забъркваме (понякога съвсем буквално - защото често работим и с храна), тези притеснения отпадат и виждам как накрая си говорят по нов начин. Това е един от основните ми двигатели и мотивация да се занимавам с това, което правя - да помагам на транформиращото човешко свързване да се случва.

Какво е Карта на (Близко)източните вкусове и какви са най-смелите ви желания за нея? 

Диана: Картата е една дигитална разходка в центъра на София, която позволява да надникнем в магазинчета, пекарни, ресторанти, сладкарници - собственост на хора от Близкия и далечния Изток. Там, зад тезгяха и витрината, се крият съкровища, които могат да ни пренесат в различни страни или пък да ни обогатят кулинарния свят. И разбира се, най-важното - хората от 14-те локации на картата са там, готови да ви срещнат и на живо, да ви разкажат повече за себе си, да ви дадат рецепта дори.

Веси: Колко прекрасно би било тя да погъделичка любопитството на хора, които иначе не биха отделили времето да се разходят и да надникнат в магазинчетата?! Пожелаваме си да имаме още много възможности за включване и на други новоизникнали местенца, които още повече да обогатят квартала и града ни.

Това е карта на разнообразието, събрано само между няколко преки в София. Защо според вас различността и многообразието са красиви? 

Диана: Защото ни обогатяват! Именно затова след всяко пътешествие, имаме усещането за значима промяна, която е настъпила в нас. Можем да пътуваме по много начини и дори да пътуваме в родния си град или мястото, на което живеем от много години. На такива пътувания ви каним и ние. Елате с нас там, където може да срещнете някого, който иначе вероятно не бихте срещнали. Някои от тези хора дори може да се превърнат в приятели.

Веси: Многообразието ни предизвиква да погледнем как изглежда светът през чуждите очи. Това ни обогатява и разгръща светогледа ни, което пък ни прави по-добри и разбиращи.

Снимки: Михаела Драганова, Емил Методиев

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара