Успелите

Разходка в миналото: Направиха интерактивна 3D визуализация на Царевец

Студиото за компютърни игри и софтуер за 3D графика “Parizagames” създаде 3D визуализация на Царевец. Визуализацията много напомня на компютърна игра, в която човек може да се разходи и потопи в атмосферата на средновековен Търнов.

Създателите на проекта обясняват, че интерактивните изображения дават възможност на човек да разгледа в реално време и от първо лице анимираните обекти. От студиото, което стои зад компютърната възстановка добавят, че създаването на подобно изображение на царския хълм в Търново в отговорна задача. Това е така, тъй като запазените средновековни останки от крепостта са недостатъчни по отношение изграждане на реална представа за този властови център от епохата на Второто Българско царство, а правените реконструкции са по аналогия с други крепости.

Към момента е създадена демонстрационна реконструкция, която пренася зрителя в двора на царския дворец. Вариантите на пилотната версия са зимен и летен, дневен и нощен. Към моделите на архитектурните паметници са добавени човешки изображения, както и звукови ефекти, които да пренесат посетителя в отминалото време.

Целта на “Parizagames” е цялостна реконструкция на всички обекти от Царевец, като за осъществяването на идеята ще се разчита на дарения. За довършване на работата по 3D облика на царския дворец са нужни 10 хил. долара. За главния вход и пътя към двореца търсената сума е 15 хил. долара. 20 хил. са нужни да се включи и Патриаршията, а добавянето на Балдуиновата кула покачва сумата на 25 хил. долара.

От студиото, стоящо зад новата 3D визия на историческата забележителност, споделиха пред екипа ни повече за значението на техния проект, а също и отправиха призив към читателите на "Успелите".

Решихме да се захванем с тази кампания, защото вярваме, че технологията може да допринесе за цялостното интерактивно усещане на посетителите на Велико Търново. Ние имаме над 15 години опит в сферата на 3D и визуалните технологии и искахме да направим нещо за популяризиране на историческото наследството на града си и това е нашият начин да го направим.

Предимствата и приложенията на технологията са изключително много и далеч не се ограничават само до туризма - това може да бъде помощно средство и в археологията и при уроците по история, които биха били много атрактивни за деца. 

От “Parizagames” добавиха:

Освен това една такава обиколка би била изключително мощна методика за популяризиране на подобен тип туристически обекти. Има различни опции за самите туристи - подготвили сме зимна и лятна разходка, като те могат да бъдат направени и в различни части на деня.

Искаме хората да имат възможност да влязат в атмосферата на съответния период и дори да имат възможност да присъстват на церемонии в царския дворец, за които няма откъде да се разбере. Вярваме, че с помощта на хората можем да реализираме своята идея и да направим нещо неповторимо.

Ако и вие искате да помогнете за реализирането на целия проект, можете да направите дарение ТУК.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара