Различната лятна ваканция? В Природонаучния музей само до 28 юни!
Заформя се интересна лятна ваканция.
Защо?
Защото до 28 юни всички деца на възраст между 8 и 13 години, живеещи или гостуващи на столицата, ще могат да участват в „Изследователска ваканция в музея“. Тя ще се проведе в Националния природонаучен музей, който е най-старият музей в България. Тази година той навърши 130 години от създаването си.
Какво прави общуването с децата толкова забавно? Това, че са искрени - да, така е. Това, че са с отворено съзнание - да, така е. Това, че са непринудени - факт. Докато израстват, децата правят нещо по-различно и нетипично от възрастните. Знаете ли кое? Питали ли сте се? Работата на децата е да се сблъскват със света - да го изучават, наблюдават, опипват, ядат и т.н. Децата са толкова любознателни, че намират невероятни начини да учат, да изследват и експериментират и точно това ги отличава от възрастните. Те умеят да питат, да се интересуват и да търсят отговорите на своите въпроси.
В лятната инициатива "Изследователска ваканция в музея" децата ще могат на воля да задават въпросите си, ще научат интересни факти за света на флората и фауната, ще се запознаят с живи учени и куп други изненади.
Ваканцията се организира за деца на възраст от 8 до 13 години в дните от 3 до 28 юни – всяка седмица от понеделник до петък. Очакват ги целодневни занимания, свързани с опознаването на природата, срещи с изследователите от музеи и разбира се, много игри. Веселина Чирова, служител в музея, споделя:
Темите са разработени така, че да не затрудняват децата и да са им интересни. Те са изцяло съобразени с тяхната възраст.
За да представите на децата си Природонаучния музей, им кажете, че ще посетят царството на хилядите препарирани животни. Мечки, пантери, ягуари, изчезнали отдавна видове животни, вкаменелости, минерали - не само, че ще могат да ги видят, но и че ще научат любопитни факти за тези видове и ще се запознаят и с учени.
Изследователските ваканции в Националния природонаучен музей са вече традиция. Учените имат голям опит в общуването с децата, умеят да ги въвличат в своите знания и вълнения от областите, в които работят, умеят и да ги провокират така, че децата да се чувстват свободни да бъдат себе си, да питат и да учат. Екскурзоводът Веселина Чирова споделя:
Децата винаги взимат участие в дискусиите и се получава интересно. На тази възраст те са изключително любознателни, а нашите учени им обясняват на напълно разбираем език всичко, което ги интересува.
Най-любимите теми на децата са за животните, които участват в кинопродукции. Вълнуват ги силно още и темите за насекомите, земноводните и влечугите. Веселина Чирова допълва:
Тази година ще имаме и две теми за растенията. Ще говорим за орхидеите с Ирина Герасимова, която е ботаник. Ще има и тема, посветена на храстите и дърветата около нас. Ще излезем с децата навън и те ще могат да се запознаят с някои видове.
Чудесна е инициативата, защото подбужда изследователския дух в децата, защото се докосват практически до теорията и историята, защото така се възпитава умение за вдъхновение... от нещо, от живота, от хората, дори ако щеш от телескопа или микроскопа на големия учен, който е бил мил и добър и ти е позволил да погледнеш през него.
Така децата поглеждат към бъдещото си утре без дори да го съзнават. Именно заради това, мили родители, позволете на децата си да изживяват нови усещания, нови места. А някой ден те сами ще ви разкажат за мига, в който са разбрали, че искат, като пораснат, да станат летци, учени, музиканти или лекари...
Заглавна снимка: bnr.bg