Успелите

Редактирай това! 3 съвета за по-добър текст

Започвам да пиша нещо. Не се получава. Загубила ли съм усета си към думите? Трия го. Съмнявам се. Може би не трябва да пиша днес. Почвам отначало. Може би няма как да излезе нещо добро. Редактирам го. Може би трябва да почета вместо това.

Истината е, че в четенето ме бива много повече, отколкото в писането. Това обикновено е вярно за почти всеки, дори за писателите - никога не бих имала доверие на някой, който пише повече, отколкото чете. По-лошото е, че има и хора, които пишат, без въобще да четат. Сигурно в един на милион случая на огромен гений от това може да излезе ненадминат литературен шедьовър. А за останалите не си заслужава да говорим.

Но защо тогава пиша тези редове? Защото колкото и книги да прочета и колкото и думи да напиша, винаги ще се съмнявам в тях. Винаги ще се съмнявам в себе си. Не се е случвало да завърша текст, да го прочета и просто да се поздравя - дори да съм доволна от работата си, пак ще има 1-2 (или 50) неща за поправяне. Винаги може да е по-добре.

Но тази нужда да редактирам себе си, отново и отново, бързо се превръща в преследване на съвършения текст. А той не съществува. По този начин преди време за малко да не предам разказа си за една книга. Изпуснах първия срок, след това все пак написах нещо и започна ГОЛЯМОТО РЕДАКТИРАНЕ. Всеки ден го четях и променях по нещо дребно. Все пак знаех, че ако продължавам така, накрая ще предам съвсем друг текст, а харесвах първоначалната си идея. Защото, поне за мен, "тънкият момент" е как да подобрим нещо, без да го променяме до неузнаваемост (или обезобразим).

Затова реших да споделя с теб 3 препоръки при редактиране, които може да са ти от полза. Това не са правила, защото в писането няма правила (граматиката е отделен въпрос), но могат да помогнат текстът ти да стане по-добър.

1. Прочети целия текст и след това редактирай детайлите

Без да имаш представа за цялото, трудно може да направиш смислени корекции. И каквито и дреболии да променяш, винаги гледай "голямата картина" и как те се вписват в нея.

2. Разделяй изреченията и съкращавай броя на думите

Една от известните модни икони беше казала, че преди да излезеш от вкъщи, трябва да се погледнеш в огледалото и да свалиш едно нещо. Тази максима важи и за писането - с всяка редакция е добре да се стремиш думите да са по-малко, а изреченията по-кратки. Във всеки текст има "пължеж" и нещо (или много неща) излишно и това не бива да те притеснява. Но и не бива да се поощрява.

3. Редактирай изречение по изречение

Това НЕ противоречи на №1. Всяко изречение е част от цялото, но е добре да се разглежда и в своята цялост. По този начин, отделяйки достатъчно време на всяко едно, ще виждаш грешките по-лесно и ще махнеш изреченията, които смяташ за ненужни.

Това са само 3 съвета, които аз самата, като пишещ човек и редактор, се опитвам да спазвам. Получава ли се винаги - не. Дори този текст е доказателство за това. Но в случая умишлено няма да го редактирам до безкрай, защото е важно да видиш и моите грешки. 

Смело писане и леко перо!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара