Редки видове риби бяха разселени в природен парк „Българка“
Стотици екземпляри от редките видове главоч (Cottus gobio) и балкански щипок (Sabanejewia balcanica) бяха разселени в природен парк „Българка“ от експерти на WWF, които следят работата за малките рибки.
Преместването се извършва на два пъти с по около 100 екземпляра, като една част от рибките са пуснати в река Сивяк над етнографски комплекс "Етъра", а друга – в река Паничарка над язовир "Христо Смирненски".
Тъй като тези видове риби не са представлявали огромен интерес за човека, те постепенно са започнали да изчезват. До преди 10 години почти е нямало яснота дали има жизнени популации от тях. След проучване, експертите на WWF са установили, че тази популация от района на Стара река наброява над 15 000 екземпляра и че е подходящо около 200-250 екземпляра да бъдат преместени, тъй като сами рибките не могат да се справят заради прегради в реките. Това по никакъв начин не би застрашило изходната популация, дори ще даде шанс на вида да се разпространи.
Главочът е малка дънна рибка, включена в Червената книга на България от самото ѝ създаване. Тя е рядко срещана и е открита в едно от най-необичайните места за нея - във водосбора на река Янтра.
Балканският щипок е по-често срещан от главочът. Той живее в бързи и чисти реки.
Улавянето им става чрез електронаркоза. Във водата се пуска слаб електрически импулс, който кара рибките да отиват към анода. Възстановяването им трае от 3 до 5 минути, като това по никакъв начин не пречи нито на тях, нито на другите обитатели в реката. След като биват хванати, рибките веднага се преместват в кошове на бързо течение, опаковат се в пликове с кислород и в термо изолирани кутии и се пренасят до мястото, където ще бъдат пуснати.