Река Янтра вече е защитена територия
Със заповед на екоминистъра Ивелина Василева, р. Янтра вече е защитена територия. Заповедта вeчe e влязлa в cилa и e oбнapoдвaнa в „Дъpжaвeн вecтник”.
В защитената територия попадат различни видове бозайници, риби, влечуги и безгръбначни, както и техните сладководни и земни местообитания. Освен самата река, под закрилата на МОСВ попадат и бреговете на Янтра. В горските райони, попадащи в речната крайбрежна зона се забранява допълнително залесяване и обработване на почвата. Забранено е още строителството на ВЕЦ-ове на Янтра, както и поставянето на фотоволтаици и ветрогенератори край нея.
Нарушителите на забраните ще се наказват по Закона за биологичното разнообразие.
Янтра, наричната в античността Ятрус, е седмата по дължина река в България, с общо 285,5км и трети по дължина приток на река Дунав в страната ни, след Искър и Осъм. Янтра протича през областите Габрово, Велико Търново и Русе. По поречието й има десетки градове. Особено живописна е в участъците си при Габрово и Велико Търново. В двата областни града са издигнати мостове над нея, като най-известен е търновският „Стамболовия мост”, най-високият висящ мост на Балканите. В Габрово статуята на Рачо Ковача, основателят на града под габърите, се извисява от дъното на самата река, а във Велико Търново по поречието й са едни от най-красивите средновековни църкви. Янтра извира от Стара планина и се явява десен приток на Дунав.
Заeднo c peкa Янтpa, зa зaщитeнa зoнa e oбявeнa и тepитopиятa Ахeлoй – Рaвдa, Нeceбъp.