Рекорд! 4 нови попълнения в зубърското царство на Източните Родопи
Рекорден брой малки зубърчета се родиха в Източните Родопи през последните два месеца. Според екипите на ДУ "Студен кладенец" и "По-диви Родопи" стадото на европейски зубър в Родопите вече наброява 19 животни.
Възстановяването на зубрите в Родопите е инициатива на Национално ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“ и фондация „По-диви Родопи“. Това начинание е част от дейностите по възстановяване на едрите диви тревопасни в Източните Родопи.
"В края на бременността женските се отдалечават от основното стадо и се завръщат едва след една до три седмици с вече укрепналите малки", изяснява Христо Христов, член на екипа на фондация “По-диви Родопи”. “В момента тече процес на социализация на зубрите от основното стадо и трите нови зубъра, които все още периодично се събират и после се отделят. Това обаче е нормално, защото процесът на социализация може да отнеме цяла година. На този етап смятаме адаптацията на новопристигналите животни за успешна,” добавя той.
Едно от новородените животни е на женска, която пристига от Полша през април. Но има и още. През 2013 година, пристигат първите животни в района от Германия. Малко по малко през 2017 и 2020 година към стадото се присъединяват още няколко животни. Последните попълнения на стадото в Източните Родопи идват от Полша през април.
След освобождаването от адаптационната ограда през 2019 година първите животни от стадото започват да заемат екологичната си ниша и да извъшват сезонни миграции. През есента и зимата прекарват времето си в ниската част на дивечовъден участък „Студен кладенец“. През пролетта животните се качват към по-трудно достъпните участъци на района.
Зубърът, или както може да се нарича по друг начин - европейски бизон - е сред символите на природоопазването в Европа. Историята на този вид показва как за 100 години един вид не само може да бъде унищожен, но и възстановен. Той е най-голямото тревопасно животно на континента и играе важна роля в горките екосистеми.