Успелите

Рекорд на Гинес: 6-годишно момче е най-младият компютърен програмист в света

6-годишният Архам Ом Талсания подобри рекорда на Гинес за най-млад компютърен програмист в света. През тази година той успешно издържа изпита за езика за програмиране Python, който беше проведен от „Майкрософт” в сертификационния център на „Пиърсън вю”.

Тестът затруднява дори начинаещите програмисти, които са преминали през професионално обучение, но малкият вундеркинд от Индия се е справил без проблеми. Досегашният рекорд на Гинес се е държал от 7-годишния Мохамед Хамза Шахзад, който е британец от пакистански произход.

Вундеркиндът е постигнал и 900 от 1000 точки на изпита за Microsoft Technology Associate.

Интересът на Архам към програмирането възниква благодарение на баща му, който също е програмист. Именно от него той научава основите на програмирането. Малкото момче започва да използва таблети още от 2-годишна възраст, а на три вече работи с устройства с iOS и Windows. По-късно разбира, че баща му работи с езика на програмиране Python и започва да се обучава на него. На 5-годишна възраст вундеркиндът вече познава всички стандартни приложения за програмиране. Интересувал се е главно от това какво се случва „зад кулисите” – как се прави играта, как работи и т.н.

"Архам винаги е бил любознателно дете, което искаше да научи нещо ново всеки ден. Той е пристрастен към играенето на игри на таблетни устройства, но най-вече такива игри, които включват много логическо мислене", споделя неговият баща пред The New Indian Express.

Архам се е подготвял всеки ден за изпита, но най-много време отделял през почивните дни. За процеса на обучение разказва неговият баща:

Започна с половинчасови до едночасови забавни занимания по програмиране. Имаше дни, когато се събуждаше и заявяваше, че иска да изгради нещо. През уикендите се обучаваше от сутрин до вечер и постепенно започна да създава малки програми, игри. Нямаше конкретна подготовка за изпита, но създаването на програми, игри и усвояването на основни правила стана част от процеса ни на обучение. Двамата с жена ми сме софтуерни инженери и той попита за нашите сертификати, така решихме, че може да се яви на изпита за Python.

Според бащата на Архам, училището Удгам в град Ахмедабад, Индия, в което учи синът му, също има ключова роля за постигането на този световен успех.

"Удгам има програми като LogIQids, която въвежда концепцията за логическо мислене на учениците. То използва и онлайн платформи като Extramarks и Microsoft Teams, което запознава децата с умението да създават и управляват корпоративен клас във виртуална среда. Използването на тези програми от учениците още от 1-ви клас има ключово значение за развитието на тяхното логическо мислене", смята бащата на вундеркинда.

В момента 6-годишният Архам се занимава със създаването на собствени видеоигри, като едновременно работи по 2D и 3D версии на текстова игра. Той планира да пусне игрите в най-скоро време. Мечтата му е да създаде робот, който да помага на хората в нужда. Иска да стане бизнес предприемач, който да създава купища видеоигри и дори роботи. В свободното си време обича да кодира и да свири на пиано.

Източник на снимките: Twitter Udgam School

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Станков

Студент по журналистика, 4-ти курс. Интересувам се от спорт и наука. Играя любителски волейбол, тенис на корт и футбол.

Оставете коментар

0 коментара