Рекорден брой! 32 са двойките царски орли в България
За тези, които не знаят - царският орел е една от най-редките птици на цялата планета. Въпреки че в миналото е бил една от най-разпространените грабливи птици в България, днес този орел е застрашен вид и неговата популация намалява в световен мащаб.
Към този момент двойките царски орли в България достигаха 29. В началото на месец март са забелязани още три нови двойки, което увеличи техния брой до 32. Това е рекорд за последните 20 години, защото през 2000 г., когато Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) е започнало с по-активните дейности за опазване на вида, броят на известните гнезда е бил едва седем.
Птиците са забелязани в района на Сливен и заедно с досегашните, те формират общо осем двойки орли, което превръща района във второто най-важно място за гнездене след Сакар, където са намерили своя дом десет двойки.
Предците ни са смятали, че този орел е свещена птица, и са се отнасяли така с нея. Те са вярвали, че царските орли прогонват буреносните облаци и спасяват реколтата. В някои краища на България вярват, че ако сториш някакво зло на тази птица или я убиеш, хората ще ги сполети голяма беда. Сред народа е била известна и като „кръстат орел” заради белите петна, които приличат на еполети върху крилете му и се виждат при полет.
Въпреки че в миналото хората са имали такова уважение към него, той е застрашен вид днес. Това се дължи на опасността, която се крие при неправилно използване на пестициди в земеделието, незаконното залагане на отровни примамки и бракониерството. За драстичното намаляване на вида оказва влияние също промяната на местообитанията и развитието на интензивно селско стопанство, което намали дивите животни, служещи за храна на орлите, изсичането на високите дървета и токовите удари от необезопасени стълбове от електромрежата.
БДЗП участва активно в запазването на този вид. Благодарение на LIFE проекта „Живот за царския орел” БДЗП, в сътрудничество с Електроразпределение Юг (част от EVN), успяха да обезопасят 2 340 електрически стълба със защитна изолация, 42 км въздушни електропроводи (126 км проводници) бяха подменени с изцяло изолирани – т.нар. ПАС система. Също така бяха положени и 43 км подземни електрически кабели, които заменят близо 70 км опасни за птиците въздушни електропроводи. Това се случи в периода 2013 – 2018 г.
БДЗП продължава да работи за опазването на царските птици. В края на изминалата година те поставиха 40 изкуствени гнезда, предвидени в рамките на проекта „Земя за царския орел”. Целта на тези гнезда е младите двойки да се загнездят в незаетите, но подходящи за размножаване територии или да осигурят безопасно такова на вече размножаващите се двойки.
Близо 20% от изкуствените гнезда стават дом на царските орли. Инсталирането на едно гнездо отнема близо ден и е трудоемко поради това, че може да достигне до 200 кг., но си струва, защото понякога се използва от орлите десетки години.
Новите двойки са открити от експерта д-р Димитър Демерджиев и местния сътрудник на БДЗП Валентин Велев. В края на миналогодишния размножителен сезон те са забелязали индикации за размножаването на нови двойки в района, но са изчакали началото на този сезон, за да извършат проверка, която е потвърдила действието. Към момента птиците ремонтират гнездата си, а наблюдението на другите двойки продължава.
Може да видите краткия филм „Нов дом за орлите” на БДЗП, в рамките на проекта LIFE „Земя за царския орел”, в който се вижда начинът на поставяне на изкуствени гнезда и как се засаждат млади тополи и дъбове в чест на тези красиви птици.
А ако искате да им помогнете, може да изпратите SMS с текст: DMS POLET на номер 17 777.
Снимка: БДЗП