Рекорден брой медали - 4 златни, 5 сребърни и 3 брознови от турнира по бокс "Странджа"!

Българските боксьори спечелиха общо 12 отличия - 4 златни, 5 сребърни и 3 бронзови медала, от 68-то издание на международния боксов турнир "Странджа", който се проведе от 21 до 26 февруари в зала "София".

Тинко Банабаков спечели първата титла от нашите боксьори, които се изправиха на финалите на надпреварата.В категория до 49 кг той спечели с 3:2 съдийски гласа срещу Кириан Макдоналд от Англия. Златни титли спечелиха Даниел Асенов в категория до 52 кг, който надигра миналогодишния финалист Джунгуан Ху от Китай и Петър Белберов (+91), който на финала спечели срещу силния руснак Иван Верязов от Русия с 4:1.

При жените Станимира Петрова грабна титлата в категория до 54 кг. Българката се наложи на финала срещу Анна Алимарданова от Азербайджан с 3:2.

Със сребърни медали се отличиха Габриела Димитрова (51), Деница Елисеева (60), Айрин Исметов (64), Арман Хакобян (75) и Кристиян Димитров (91). След загубите си на полуфиналите с бронзови отличия са Златислава Чуканова (51), Джоана Нуамеруе (64) и Стефан Иванов (56).

Общият брой от 12 медала е рекорден за съвременната история на турнира. За последно България имаше 8 финалисти през 2011-а, когато бяха спечелени 7 златни отличия. Това е успех за българския бокс, който класира най-много състезатели на финалите от общо 32 страни участнички на турнира. Националите ни записаха по-добро представяне от миналата година, когато завоювахме 3 златни медала.

Даниел Асенов стана носител на купа "Странджа" при мъжете. Той спечели приза за първи път в кариерата си. Докато при жените купата отиде при американката Стейсиа Сътлес, която триумфира в категория до 64 кг. Нейна първа подгласничка е българката Станимира Петрова.