Революция за глухонемите! Вече ще общуват в интернет и чрез жестове
Няма официална статистика за общия брой ползващи жестомимичен език, но около 1 на 1000 души използва национален жестомимичен език като свой първи език. При липсата на общ език комуникацията е изключително трудна с лишените от слух и от способност да говорят.
Глухонемите хора скоро ще могат да общуват в интернет с помощта на жестомимичен език. За целта ще се използва пръстен FingerPing, който разбира движенията на ръката и пръстите.
Разработката е дело на учени от Джорджия, САЩ, и има огромен потенциал да улесни комуникациите между хора със слухови и говорни проблеми. Пръстенът се поставя върху палеца и – благодарение на вградените в него сензори – „чете“ жестовете на хората и ги препраща към свързания в мрежата компютър.
В момента FingerPing е наличен само като прототип и не е ясно кога точно пръстенът ще влезе в реална употреба. Учените от Джорджия вярват, че тяхното устройство ще бъде много полезно не само за хората с увреден слух, но и за страдащите от артрит.
Благодарение на изумителното откритие глухонемите хора ще могат да общуват в интернет и без преводачи. До момента те можеха да комуникират само на живо с помощта на жестове.
Друг добър пример за съпричастност е 17-годишният Артур Шайхатаров от Уфа, които се занимава с програмиране от ранните си тийнейджърски години, но проектът, с който се прочува, не е свързан с информационните технологии.
Новото му приложение помага на хората със слухови и зрителни увреждания да общуват с помощта на морзовата азбука. Съобщенията се изпращат с докосване на символи върху екрана на смартфона, кодирани по морзовата азбука, след което глухонемият човек ги получава чрез вибрация на смарт часовник.
Артур твърди, че идеята му да помогне на глухонемите хора да общуват е вдъхновена и от филма "Интерстелар" на Кристофър Нолан.
С проекта си LifeFeel Артур печели местен конкурс в Уфа, организиран от Башкирската академия на науките, но пробивът идва, когато става един от 10-имата кандидати, получили държавен грант от 500 000 рубли ($9000). Победителите се задължават да използват средствата за проектите си в продължение на две години.
Работата на Артур получава сертификат от руското Министерство на труда и социалните грижи в Москва. Артур има и важна среща с група хора, които са със слухови и зрителни увреждания. Събирането е организирано от "Връзка" – руска фондация, която помага на тези хора, където патрони са важни руски държавни и бизнес фигури.
Артур твърди, че има германски брайлов дисплей, който може да предава информация на дълги разстояния, но е тежък, работи само близо до компютър и струва от $2700 до $8000, което очевидно е твърде висока сума за повечето глухонеми хора.
Системата, която е разработил Артур, струва доста по-малко – тя се състои от смарт часовник и смартфон. За да я използва, глухонемият човек трябва първо да усвои морзовата азбука, но въвеждането е възможно на всякакъв език, а системата не се нуждае от преводач. Най-важното е, че една дума се предава само за 40 секунди!