Успелите

Родоначалничката на българското акушерство, която помага на повече от 3460 деца

Всеки човек допринася за света различно. Безспорен е и фактът, че някои от нас се отличават сред масата и остават във времето. Всички помним Левски, Ботев, Бенковски и техните несравними приноси, но между тях остават и някои, които остават незабелязани, а техните заслуги не са за забравяне. В този материал ще ви припомня, а някои ще запозная с Христина Христова - родоначалничка на българското акушерство и водна спасителка в България.

Смела и родолюбива българка, тя участва във всички въстания и войни за Освобождението и Обединението на България - в комитетите на  Васил Левски, в  Априлското въстание, в Руско-турската, в Сръбско-българската и Балканската войнa.

Христина Христова е родена в голямо семейство, тя има дванадесет братя и пет сестри.

Присъства на обесването на Васил Левски, преоблечена като овчарка. Когато той увисва на бесилото, още по-гореща ярост закипява у нея да отмъсти за скъпата жертва. Тя заминава за историческото село Батак, за да вземе участие в бунта. С пушка в ръка се сражава заедно с други батакчани срещу многобройните и озверени турски аскери. После се развихря страшното варварско клане. Като по чудо оцеляват няколко жени, между които е и Христина.

Един от фронтовите лекари забелязва, че под войнишката униформа, с която е облечена Христина, се крие жена и я повиква да му помага при превързването на ранените и обслужването на болните. Оттук започва нова страница в нейната биография. От руските лекари тя научава, че в Киев има акушерски институт, а те я убеждават да го завърши, защото в новоосвободената държава ще има нужда от много дипломирани акушерки, каквито дотогава са липсвали.

След Освобождението Христина Хранова завършва "Повивалния институт" при Имперския университет "Свети Владимир" в Киев и се завръща в България. Тя ходи по домовете на родилките, за да им помага при раждането, но само ако я повикат. А това в началото се случвало много рядко. След това започва сама да издирва бременни жени и да им предлага своята помощ. Първоначално се установява на работа в София, после отива в Лом, където не остава дълго. През 1884 г. се премества в Силистра.

Когато сръбските войски нападат в гръб България от западната ѝ граница след Съединението през 1885 г., Христина Христова грабва пушката, която си пази от сраженията при Шипка, Шейново и Стара Загора, и отново е на бойната линия, за да се сражава заедно с мъжете при Драгоман, Гургулят и Сливница. В затишията между сраженията работи като фелдшерка. През цялата си практика помага на повече от 3460 деца. 

След края на войната тя отново се отдава на акушерското си призвание. Голяма част от парите, с които ѝ се отблагодаряват по-заможните семейства, тя раздава на бедните родилки, от които изобщо не взима възнаграждение.

Отлична плувкиня, Христина Хранова използва своите умения, за да спасява давещи се в Черно море. През 1900 г. започва работа във Варна и покрай акушерството полага и основите на българското водно спасяване. През всичките осем години, през които е в морския град, тя спасява от удавяне 54 души – ненадминат рекорд и досега.

При избухването на Междусъюзническата война патриотизмът на Хранова отново закипява. Макар и вече около шестдесетгодишна, тя събира сили, облича войнишкия шинел, нарамва своята пушка и доброволно отива да се бие при Куманово, Егри Паланка, Кочани и Джумая.

За всичките си заслуги, по предложение на гражданите на Варна, през 1907 година, е наградена със сребърен орден "За гражданска заслуга". 

Тя е изоставена от царското правителство да доживява дните си в мизерия. Не ѝ е отпусната никаква пенсия.

Христина Христова умира на 14 ноември 1922 г. Въпреки големите ѝ заслуги за национално освобождение, на погребението ѝ в София идват да я изпратят само все още можещите да вървят опълченци, без да бъдат отдадени никакви държавни почести. А къде е гробът ѝ днес, никой не знае.

Към днешна дата една инициатива привлича вниманието ни. Медицински университет - Варна обявява дарителска кампания за изграждане на бюст-паметник на Христина Христова. Идеята за изграждане на паметник е възникнала във връзка с 80-годишнината на учебното заведение. 

Всички дарители, застанали зад каузата, ще получат сертифика за дарение от Медицински университет - Варна.

IBAN:BG24STSA93003100040700, BIC: STSABGSF, в Банка ДСК ЕАД  /в лева/, пояснение: 

Дарителска кампания за паметник на Христина Хранова.

Източник на информация и снимки: desant.net, focus-news.net.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Каролина Занкова

Вярва, че доброто ще спаси света. Силно запалена по поезията с нотка любов и щипка лудост, с привкус на ирония. Изучава „Медии и журналистика“ в УНСС. Специално място в сърцето ѝ заемат пухкавите, елегантни и драскащи животни, наречени котки.

Оставете коментар

0 коментара