Успелите

Росен Генчев: Стремим се да се борим с фалшивите новини на здравни теми

Росен Генчев е предприемач от 8 години, а програмист от повече от 25 години. През кариерното си израстване преминава през редица компании и позиции, сред които технически директор и софтуерен архитект. Има основна роля при построяването на софтуерни системи за управление на организации в правната и финансовата сфера, както и в сферата на здравеопазването.

Росен е основател на платформите BioSeek.eu и Sanat.io. Повече за тях, както и за себе си, ще ни разкаже в следното интервю.

Как започна да се занимаваш с предприемачество? Първият успех?

Първият ми успех в предприемачеството беше, когато бях на 13, ако не се лъжа.

Тогава успях да продам немалко количество книги на площад "Славейков" абсолютно самостоятелно, без никакви специални курсове, просто така, стоейки на една пейка. Книгата се казваше “Господарката на Мандерлей”, още си я спомням. Продадох много бройки. Ходех до вкъщи с балканчето и с раницата да донасям още. Родителите ми имаха план да продават книги и бяха складирали някакво количество в едната стая вкъщи. И аз един ден, като се върнах от училище, си казах – я да взема едно кашонче и да го продам.

Накрая на деня бях оставил парите на масата, около 70% от книгите ги нямаше. Когато родителите ми се върнаха от работа, бяха доста приятно изненадани. Беше доста интересен опит – директен маркетинг.

Предприемаческото мислене не е нещо, което започва изведнъж.

Според мен то е настройка, която назрява у човека. Има изследване, според което средната възраст на успешните предприемачи е около 42 - 43 години, и това е всъщност логично, защото успехът обикновено изисква опит. Не е достатъчно просто да ти се наредят звездите, да бъдеш на правилното място в правилното време, да си супергениален например.

Необходимо е да натрупаш познания за сферата, в която искаш да се развиваш, да се научиш да общуваш с хората, и не на последно място – да имаш все пак някакъв финансов резерв.

Как се създава един качествен и иновативен продукт?

Всеки качествен продукт е преминал през многобройни етапи на подобрения.

Много е важно човек да си дава сметка кога трябва да промени продукта. Ако в момента погледнете първите версии на Facebook, ще видите, че всъщност тогава продуктът е бил доста по-примитивен. Но хората го подобряват постоянно и това е ключът към успеха и иновацията – малки стъпки в правилната посока.

Какъв проблем подбуди или как се стигна до създаването на BioSeek?

Натрупахме познания в областта на търсещите алгоритми. Имахме разговори с научни работници и с хора, занимаващи се с продажба на биотехнологични продукти. Техните мисли и проблеми, свързани с бързото и лесно намиране на правилната информация, ни мотивираха да приложим познанията си към научната литература в областта на биологическите науки.

Както и да спестим ценно време на хора, чието занятие е от изключителна важност за човечеството. Тези, чийто труд пряко или косвено спомага за създаването на лекарства и ваксини. Настоящата пандемия ни го доказва безмилостно още веднъж.

За кого е подходяща платформата BioSeek?

Първоначално платформата беше насочена изключително към научните изследователи в областта на биологическите науки. Впоследствие добавихме възможности, насочени към лекарите, а именно предварително задаване на медицински специалности, което спомага за по-релевантни резултати при търсене.

Как Sanat.io допълва BioSeek?

Синергията между учени, лекари, пациенти, компании, които се занимават с клинични изследвания, компании, които се занимават с патенти, е изключително важна. Sanat.io е логична следваща стъпка в създаването на иновативни информационни канали за всяка една от тези групи.

Конкретната цел на Sanat.io е да предоставя статии, базирани на научни публикации, но написани на достъпен език. Статиите разглеждат важни здравни въпроси и проблеми. Те са винаги подкрепени с надлежно цитирани научни трудове от реномирани източници. Авторите са хора с научно образование. Целта ни е да помогнем на пациенти и техните близки да се образоват по здравни въпроси, които ги засягат, чрез достъп до качествена, валидирана информация, както и да получат коментари и отговори от специалисти.

Масово срещано е по различни здравни портали и форуми да се публикуват статии, които не са подкрепени с абсолютно никакви научни факти, изследвания, публикации… Просто някой твърди нещо – това и това лечение е подходящо за тези и тези симптоми, заболявания – това е несериозно и дори опасно и ние противостоим на тези практики.

Кой може да публикува статии в Sanat.io и как се следи истинността на публикуваната информация?

В Sanat.io искаме да дадем трибуна на хора, които се борят с фалшивите новини на здравни теми.

Там се публикува два вида съдържание – авторски статии и потребителски постове във форумната част. Авторските статии засега се пишат от нашия екип, в който работят магистри по молекулярна биология, биохимия, микробиология, структурна биология, оптометрия, кандидат-доктор по биофизика и докторант в лаборатория по геномна стабилност. Но планираме да даваме права за публикуване на авторски статии и на медицински лица след валидация. Статиите биват оценявани от специалисти в областта на тематиката, която третират.

Какво би казал на хората, които все още се колебаят дали да се занимават с наука в България?

За мен това е едно от най-интересните и смислени поприща.

С днешна дата – мисля, че едно от положителните последствия от пандемията е значителното повишаване на инвестициите във фундаменталната наука. Също общественото внимание и уважение към хората, отдадени на науката, се увеличава. Хората си дават сметка съвсем конкретно и в реално време колко е важна работата на учените.

Из Facebook циркулираше изказване на един испански биолог изследовател – тя казва нещо от сорта на “плащате на Роналдо и Меси по 1 милион евро на месец, а на биолог изследовател – по 1600 евро на месец, отидете сега при Роналдо и Меси за ваксина”.

Науката винаги ме е възхищавала, а откакто създадохме BioSeek.eu – още повече. Ако можех да се върна назад, си мисля, че бих се занимавал с наука, най-вероятно с биохимия. Какво бих им казал – ами да действат, да не се отказват.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

0 коментара