Рудници, замърсени с тежки метали се пречистват с нова технология
Геотехмин, която представлява група фирми занимаващи се с промишленото строителство, инфраструктурата и минната индустрия приключи успешно пилотния проект за пречистване на води и терени, замърсени с уран, тежки метали и металоиди.
Проектът бе осъществен в модулна експериментална инсталация, разположена на територията на ПХП „Металург“ в Бухово.
За пречистването бе използвана технология на японската „Мицубиши Матириълс Текно Корпорейшън” (ММТЕС) на киселинни руднични води, известна още като „Зелена ръжда“, с която група „Геотехмин” има дългосрочно сътрудничество от 2013 г. Двете компании съвместно финансираха проекта, изпълнен от „Геострой” АД.
До ликвидирането на уранодобива в България на площадката е работел хидрометалургичен завод и е имало хвостохранилище.
Към момента в света има само две пречиствателни съоръжения в Япония, които работят по тази технология. За група „Геотехмин” това е един от иновативните проекти, свързани с опазването на околната среда.
След завършването на съвместните изпитвания в Бухово технологията може да се прилага както за рекултивация на замърсени терени, така и за пречистване на замърсени с тежки метали, металоиди и радионуклиди води на различни обекти в България или в други страни.
Тя се базира на химичен метод и е комбинация от три процеса: редукция, адсорбция и утаяване, което я прави уникална. Експерименталните резултати в рамките на пилотния проект в Бухово показват, че с прилагането на японското ноу-хау се постига едновременно отстраняване на повечето тежки химически елементи и радионуклиди в процеса на неутрализация чрез циркулация на утайката. Крайният продукт на реакцията е магнетит с включени тежки метали, който е химически стабилен твърд отпадък.