Успелите

Румъния забранява фермите за ценни кожи

Румъния направи решителна стъпка към защита на животните и околната среда, като забрани фермите за ценни кожи. На 22 октомври 2024 г. румънският парламент одобри законопроект, който официално поставя край на отглеждането на норки и чинчили за добив на кожи. Това решение следва две години интензивни кампании от страна на активисти за правата на животните, които настояваха за забрана на тези жестоки практики. Противопоставянето на индустрията се основава на етични причини, свързани с жестокото третиране на животни, както и на екологичните последици от тези ферми.

През последните години общественото мнение за фермите за кожи претърпя значителна промяна. Много хора и организации започнаха да осъзнават, че отглеждането на животни за добив на кожи е не само хуманно неприемливо, но и вредно за природата. Кампаниите на организации като Humane Society International (HSI) и Coalition to Abolish the Fur Trade играят ключова роля в тази промяна, като информират обществеността за условията, при които живеят тези животни, и повишават осведомеността за възможностите за устойчиви алтернативи  .

Решението на Румъния да забрани фермите за кожи е историческо, като поставя страната сред лидерите в Европейския съюз в усилията за подобряване на хуманното отношение към животните. Забраната не се отнася само до норките и чинчилите, а обхваща и всички други видове животни, които се използват за добив на ценни кожи. Законопроектът, който ще влезе в сила през 2027 г., дава на фермите преходен период от две години да затворят своите операции или да преместят дейността си в държави, където тази индустрия все още е разрешена .

Забраната има и икономическо значение, тъй като секторът на фермерството за кожи не е толкова голям в Румъния, но тя все пак има значително символично значение в глобалния контекст. Въпреки че само няколко ферми в страната се занимават с отглеждане на норки и чинчили, Румъния отправя мощен сигнал към други нации, които все още позволяват подобни практики. Законодателният акт е важен не само за защита на животните, но и за укрепване на имиджа на страната като лидер в хуманните и екологично устойчиви политики .

Румъния е следваща след редица други европейски държави, които вече са забранили фермите за кожи, като Великобритания, Австрия и Холандия. Забраната е важна и в контекста на глобалните усилия за намаляване на жестокостта към животни и на промяна в индустриите, които зависят от експлоатацията им. Румъния дава пример за това как политическите решения могат да направят разлика в изграждането на по-хуманни и устойчиви обществени практики .

Източници: Spot Media, Caftusa, Humane Canada

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара