Румен Костов: Българската природа е най-ценният ни актив
Румен Костов има дългогодишен опит в project management и търговски отдели на различни национални и международни IT компании. В Cleantech Bulgaria е от началото на 2016 г., като освен дейностите по намиране и организиране на нови възможности за развитие на компанията, се занимава и със scouting на start-up компании, които да се възползват от възможностите за обучение и финансиране, които организацията и нейните партньори предоставят.
Ти си част от екипа на организацията Cleantech.bg. Разкажи ни повече за вашата дейност.
Cleantech Bulgaria е организация с нестопанска цел, създадена от млад български екип през 2011 г, която действа като платформа за развитие на иновации в областта на чистите технологии. През годините организацията е създала редица стратегически партньорства на местно и международно ниво с клъстери, центрове за технологичен трансфер, фирми и финансови институции, с които работи активно за развиване на иновации и стартиране на нови зелени бизнеси и практики. От Септември 2016 Фондация Cleantech Bugaria домакинства Регионален център, част от Регионалната иновационна схема (RIS) на Европейския Институт за Иновации и Технологии (ЕИТ) за Climate-KIC и KIC InnoEnergy.
На какво ниво би казал, че е развитието на зеленият бизнес у нас и виждал ли положителна тенденция през последните години?
Развиване и реализиране на технологичен иновационен бизнес изисква време. Етапите, през които трябва да премине един tech start-up са сложни и в част от случаите продължителни. Международните пазари не позволяват да се вземат няколко стъпала наведнъж, а да се цели само пазар в България не обуславя вложените време и средства. Добрите новини са, че все повече и повече обществото осъзнава нуждата от "зелени" технологии. Те навлизат силно в живота и ни карат да се замислим, че всъщност живеем в симбиоза с околната среда и колкото ние имаме нужда от нея, толкова и тя от нас. Това е и причината в световен и в национален мащаб да се забелязват все повече зелени иновации, идващи от всички среди - научни, академични и бизнес.
В края на месеца предстои да проведете едно много интересно събитие в Стара Загора. Сподели повече за него.
На 28-ми октомври 2016 в 10:00 стартира международна инициатива, насочена към подобряване на околната среда в градовете, в които живеем. Събитието наречено Climathon, се организира от Cleantech Bulgaria и събира в рамките на 24-часов маратон за бизнес идеи, граждани на 120 града от 40 държави от цял свят, за да работят заедно и да споделят идеи как да се подобри среда, в която живеят. Домакин на таз-годишния Climathon за България е гр. Стара Загора. Партньор на местно ниво е Агенция за регионално икономическо развитие - Стара Загора, Ервопейски информационен център Europe Direct Stara Zagora. Събитието ще се проведе при затворени врати в "Зеления склад" на ЗАГОРКА. Мястото е специално избрано, защото това е индустриална сграда, сертифицирана по световно признатия метод за оценяване на екологичните показатели на сгради от всякакъв тип – BREEAM. В рамките на събитието ще събудим предприемаческия дух на местното население, така че да излязат с бизнес идеи, които да спомогнат за намаляването на "Замърсяването в градска среда". Победителите в състезанието ще получат достъп до двудневен мастър клас във Вроцлав, Полша с покрити разходи за път и настаняване. За всички останали са предвидени сертификати за участие и други предметни награди. Генералните спонсори от "Загорка" АД са се погрижили за храните и напитките по време на работния процес.
Смяташ ли, че ако зелената икономика се приеме като една от насоките за устойчиво развитие на България, това може да e фактор за растеж и конкурентност на страната ни в световен план?
Зелената икономика е фактор за растеж на световната икономика. Всеки субект, осъзнал нуждата да премине към устойчив модел на развитие е ще има шанса завземе своя дял от световните пазари. България има своите брилянтни умове и е въпрос на усърдие и известна доза предприемчивост, за да видим следващите изгряващи звезди в бизнес света, тръгнали точно от нашите ареали.
Какви са твоите съвети към младите български предприемачи, които тепърва стартират своите начинания?
Да не се страхуват от провал. Трябва да се пречупи мисленето, че начинанието би довело до неуспех. Всеки ход, дори и грешен, ни учи на нещо и ни помага да сме по-добри и да разбираме по-добре тематиката, в която се развиваме. Айнщайн е казал: "Човек, който никога не е направил грешка, не е направил нищо ново." Трябва да търсим възможности, защото те са там, чакат някой да ги поеме и да се възползва от тях.
Довърши изречението: Българската природа е....
... най-ценният ни актив. Нека да работим, за да я запазим по-дълго, за да й се радваме вечно!
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.