Русенски ученици конструираха роботи в помощ на деца със специални потребности!
Проектът на учениците от Клуба по роботика към Русенската математическа гимназия се нарича „Аз уча с моя приятел робота“. С проекта си те печелят първо място в националния конкурс „Млад благотворител“ в края на 2017 г., което им осигурява необходимото финансиране, за да го реализират.
Веднъж седмично в продължение на 3 месеца учениците посещаваха Основно училище „Васил Априлов“ в Русе, където с помощта на роботи обучаваха 27 деца със специални образователни потребности (СОП) от 1. до 4. клас. За целта те конструираха и програмираха три робота - куче, слон и хуманоид.
Решението за представяне на проекта „Аз уча с моя приятел робота“ в конкурса „Млад благотворител“ Мария Джумалийска коментира така:
Решихме да участваме в конкурса „Млад благотворител“ с цел да помогнем на децата със специални образователни потребности да се учат и да се забавляват с помощта на новите технологии.
Според Хакан Хасан едно от най-големите предизвикателства в проекта е създаването на програми, които да помогнат на децата в обучението им:
Самото програмиране на такива програми, които да помагат на деца със СОП, е един вид ново предизвикателство за нас, защото това не е нещо статично, което роботът да изпълнява само.
А то трябва да помогне на децата да превъзмогнат себе си и да подобри тяхното ниво на знания. Тези програми по математика бяха доста предизвикателни за нас, трябваше да ги направим по интересен начин за тях.
За идеята на проекта Мария казва:
Идеята на нашия проект е да впрегнем знанията, които сме получили в нашия клуб по роботика, и чрез роботите, които строим, да създадем програми, които да помогнат на децата при обучаването в сферата на математиката, биологията, английски език, български и други.
Учениците споделят, че докато в началото на проекта е имало деца, които са се притеснявали да работят с роботите, сега, в неговия край, децата са много по-самостоятелни, успели са да подобрят знанията си по английски, български и математика.
Учениците от Клуба по роботика се надяват, че в бъдеще ще могат да разширят проекта си и да включат училища от цялата страна.
„Нашата идея е да включим все повече хора в нашата инициатива. И все повече да помагат на други деца с такива потребности да развиват добродетелите, които ние развихме при работата си с тях“ - каза Хакан.