С честването на 108-та годишнина от Независимостта започват „Дни на българския фолклор в София“
Тази година събитието ще се състои на голямата поляна в Южен парк от 22 до 25 септември.
Началото на събитието съвпада с честването на 108-та годишнина от обявяването на Независимостта на България и ще бъде съпроводено от мощна кампания за раздаване на 13 000 знамена, изработени от голямото Роженско знаме с размери 26 х 300 м и обща площ 7 800 кв.м. Още в 8:30 ч. сутринта всеки, дошъл да съпреживее емоцията и магията на българския фолкор, би могъл да се сдобие с трибагреника още преди официалното откриване на празника. Организатор на събитието е Фондация „Наследство в бъдещето“ в партньорство със Столична община. Кампанията за раздаване на знамената се реализира съвместно с Артекс Инженеринг АД.
„България гостува на столицата“- това е мотото на тазгодишното събитие, което отразява идеята на организаторите да съберат на едно място богатството и многообразието на българския фолклор. Симеон Караколев, председател на Фондация „Наследство в бъдещето“, споделя:
Какво по-хубаво от това в деня на българската Независимост да усетим несломимия български дух, който се предава от поколение на поколение, столетие след столетие в нашата вековна история! Това е поредното събитие на Фондация „Наследство в бъдещето“, което искаме да се превърне в символ на обединение и родолюбие!
В „Дни на българския фолклор в София“ столичани ще имат възможност да се докоснат отблизо до красотата на българския фолкор от седемте основни фолклорни области: Тракийска, Странджанска, Родопска, Пиринска, Шопска, Северняшка и Добруджанска. Всяка вечер едни от най- добрите ни ансамбли ще откриват концертната програма. Ще се изявят също и изтъкнати индивидуални фолклорни изпълнители, а фестивалната програма в четирите дни на събитието ще представи едни от най-добрите участници от Национален фолклорен конкурс „Рожен“ 2016. В програмата ще бъдат включени още: музейни експозиции, атрактивни демонстрации на занаяти, кулинарни зони с характерни ястия от различните краища на България и специално обособена детска творителница.