Успелите

С какво е различно училището в Черни Осъм?

В селото "живее" едно училище, единствено по рода си по нашите географски ширини и второ такова в Европа. Това е Националното училище за планински водачи.

В училището има две паралелки - едната, както подсказва името, е за планински водачи, а другата - за организатори на туристическа агентска дейност. Въпреки постоянното намаляване на учениците и демографския срив, който всяка област в България "познава" твърде добре, училището все още съществува. Дори съвсем наскоро то печели проект "Планинските водачи с поглед в бъдещето - съвременно, актуално, качествено обучение" на стойност 60 648 лв. по Национална програма "Осигуряване на съвременна образователна среда", с който ръководството се надява да успее да подобри средата както за сегашните, така и за бъдещите ученици.

Средствата са предоставени за модернизацията на материално-техническата база - ново оборудване (ски и алпийска екипировка), работилница за ски и не на последно място - разширяване на изкуствената стена за катерене.

История

Първото училище в района на с. Черни Осъм е Килийното училище в Троянския манастир, съществувало до 1869 г., когато се открива Народно училище за децата от Черни Осъм (наричано Колибето).

History2

След приемането на Търновската конституция образованието в България придобива светски характер. Жителите на село Черни Осъм отново се задействат и отварят веднага училище в селото, поместено в сградата на турския конак в центъра. Името на първия учител е Захари Атанасов. Освен него в училището са назначени още няколко духовници: поп Иван Иванов, поп Христо Ковачев, поп Петър Топузов.

Още от есента на 1894 година започва трескава подготовка за строеж на училище в Черни Осъм, а пет години по-късно, през 1899 година, строежът започва. След три години новопостроената сграда на училището отваря врати.

Учебната 1919/1920 година учителят Кирил Дочев Кипров открива частно училище за първи прогимназиален клас (5-и), а от следващата 1920/1921 година вече се открива прогимназия в махалата Миленча.

History8

Иван Методиев от 1954 година до пенсионирането си (1982 г.) е директор на училището. Има съществен принос в строителството на новото училище. Училищната сграда обаче е строена още веднъж, този път по инициатива на Иван Методиев. Официално строителството започва на 13.02.1954 година от организиран общоселски трудов ден, в който вземат участие над 150 жители на селото. Сградата е завършена на 29.01.1955 година. 

Иван Методиев е изключително важна личност за училището, тъй като той изиграва съществена роля както в строежа на новата сграда, така и в откриването на сградата на Природонаучния музей към училището, открит през 1976 година. В него е показана изключително интересно българската природа - дело на учителя Илия Илиев, на ръководения от него кръжок по препариране, както и на целия учителски колектив от 70-те години.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Сомлева

Здрасти! В момента съм в гимназия. Обичам да пиша, да карам лонгборд, да чета и да плувам. Вярвам, че ако работим заедно, България има потенциала да стане едно чудесно място :)

Оставете коментар

0 коментара