Успелите

С какво театралното представление “Отвъд стената” се различава от останалите?

“Отвъд стената” е вълнуващо театрално приключение, в което глухи и чуващи деца могат да се впуснат и изживеят заедно. Спектакълът е необикновено пътуване през един личен вътрешен свят, свят, през който ще ни преведат две прекрасни актриси - чуващата Юлия Коларова и глухата актриса Росица Караджова. 

В представлението понятието "стена“ е метафора за всичко онова, което ни разделя и пречи на искреното общуване помежду ни. "Стената“ е онази невидима и често несъзнавана бариера между мен и различния от мен. 

Моменти от живота на две същества, различни едно от друго, всяко потънало в своя изолиран малък свят, прерастват в серия забавни епизоди в анимационен стил, в които жестовият, говоримият и визуалният език на кукления театър се преплитат. Това щуро, смешно-тъжно пътешествие ни отвежда до истината, че стената е просто илюзия, наш личен градеж от страхове. Градеж, който би могъл да бъде срутен единствено, ако се осмелим да бъдем заедно. 

"Отвъд стената” е спектакъл еднакво разбираем както за глухи, така и за чуващи деца. Той е създаден, за да могат малките зрители, преживявайки го заедно да опитат да общуват свободно и без страх едни с други, да съборят смело стените. 

Какво означава за Вас “Отвъд стената” и как разрушавате стени?

Роси: Като жена и глуха актриса за мен терминът 'Отвъд стената“ е метафора. Той символизира тунелната визия на повечето хора в обществото, които не знаят какво има „отвъд стената”, въпреки че вървят покрай нея. Маргинални групи или малцинства, например, стават невидими или незабелязани  поради точно такова  отношение. Като глух човек с широкообхватни компетенции, аз „събарям стената” чрез работа си по сенсибилизиране и обучение  в различни методи, един от които е  артистичното представяне на сцената. Мога да бъда възприемана като глуха жена в обществото без предразсъдъци само като съборя стената. Глухите хора могат да правят всичко, но не и да чуват.  Ние затова сме прекрасни заедно в разнообразието си.

Юлия: За мен "Отвъд стената“ е свързването с другите. Това е, когато станеш достатъчно уязвим, за да можеш да се отвориш без страх и да допуснеш хората до теб. Стените разрушавам с любов. Към себе си и към хората по света и около мен, защото ние всички сме едно цяло. Всички сме на тази планета Земя и ако не разберем, че когато сме заедно можем да извършваме чудеса, много скоро може и да не съществуваме вече. Искрено се надявам хората да станат по-осъзнати за това, което се случва и да не се страхуват, защото страховете са само в умовете ни.

Какво е най-голямото предизвикателство в създаването на театър, който е еднакво разбираем за глухи и чуващи деца, от гледната точка на артист?

Роси: Обичам децата, защото са отворени към нови по-импулсивни неща и  приключения. Предизвикателството на целия процес е дуалността между двата различни независими езика (български и български жестов език [БЖЕ]) и комуникацията с хората, участващи в постановката. Сега две различни култури трябва да се представят заедно на една и съща сцена, което изисква уважение, разбиране и правилно боравене с думите, които са част от културата на една общност.

Юлия: Като артист, независимо за какъв проект става въпрос, най-важното е да мога да се свържа с екипа. Да можем да дишаме като един. Да можем заедно да предадем идеята и посланието към публиката. Ако ние артистите успеем да достигнем един до друг, много по-истински и с любов ще предадем посланието, независимо от това какви са децата - чуващи или не, независимо от всички предизвикателства пред тях. Това, което е в основата е огромната любов към детската публика!

А какъв е смисълът на представлението "Отвъд стената" за Вас?

Роси: За мен пиесата означава възможност да активизирам публиката относно  актуалните проблеми, които изискват повече внимание. Досега хората не са били насочени към разширяване на кръгозора си в ежедневието. Критичното разглеждане на "различията" и "другостта" са крайъгълните камъни на това, към което човечеството се стреми. Всеки човек е оформен по различен начин; например, като глух пърформър, аз говоря различен език и живея в различна култура. При другите хора техните уникални характеристики са други. С моето изпълнение и общуване искам да посоча разликите и по този начин да насърча публиката към повече уважение и толерантност. Заедно можем да разрушаваме стени единствено. чрез критична дискусия и по-добро управление.

Юлия: Смисълът е един. Да си помогнем. Да си подадем ръка, да се обичаме и да се отворим един за друг. Да приемаме и независимо от обстоятелствата, от качествата ни, от това какви сме, да се свържем със себе си, за да можем да усетим къде е нашето място в този живот. Да помогнем на децата да бъдат себе си - такива каквито са, да приемат хората без етикети, за да можем да живеем в един по-добър, по-истински и по-смислен свят.

Продукция на Фондация "Арт Бюро“ e в партньорство със Съюза на глухите и ОКИ "Дом на културата Красно село”, турнето се реализира с подкрепата на Министерство на културата и Програма "Достъп”, финансирана от Национален фонд "Култура”.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Каролина Занкова

Вярва, че доброто ще спаси света. Силно запалена по поезията с нотка любов и щипка лудост, с привкус на ирония. Изучава „Медии и журналистика“ в УНСС. Специално място в сърцето ѝ заемат пухкавите, елегантни и драскащи животни, наречени котки.

Оставете коментар

0 коментара